Z inicjatywy marszałka województwa podkarpackiego i wojewody podkarpackiego 17 grudnia w przemyskiej bazylice archikatedralnej odbył się koncert upamiętniający ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Tym muzycznym akcentem zakończyły się oficjalne obchody na Podkarpaciu 100-lecia urodzin wyjątkowego Kapłana, którego Sejm RP ogłosił jednym z patronów 2018 roku.
Przemyska publiczność z pewnością doskonale pamięta jeszcze kwietniowy koncert w archikatedrze z okazji wspomnianego jubileuszu i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystąpiły wówczas Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i Archidiecezjalny Chór „Magnificat” z Przemyśla pod batutą ks. Mieczysława Gniadego. Te dwa zespoły połączyły siły także na[paywall] grudniowym koncercie, ale tym razem ks. Gniady zajął się przygotowaniem chóru, a za pulpitem dyrygenckim stanął współpracujący z filharmonikami podkarpackimi Tomasz Chmiel, na co dzień związany z Akademią Muzyczną w Krakowie. Dodatkową atrakcją był występ utytułowanej sopranistki Katarzyny Oleś-Blachy, którą najczęściej można usłyszeć w Operze Krakowskiej.
Repertuar zawierał znane i lubiane utwory sakralne. Najpierw orkiestra zagrała Przybycie królowej Saby z oratorium Salomon G.F. Händla, a zaraz potem wraz z chórem wykonała słynne Alleluja tego samego kompozytora. Zabrzmiały ponadto dzieła W. A. Mozarta: nieśmiertelne Ave verum i Exsultate, jubilate, w którym można było podziwiać wirtuozerię wokalistki. Usłyszeliśmy również Panis Angelicus C. Francka, Laudate Dominum Ch. Gounoda (w opracowaniu na orkiestrę ks. M. Gniadego), Ave Maria F. Schuberta oraz Misericordias współczesnego polskiego kompozytora H. J. Botora. Całości dopełnił wykonany wraz z publicznością hymn Ciebie, Boga, wysławiamy, w orkiestrowej aranżacji T. Chmiela. Uzupełnieniem muzycznych partii były fragmenty kazań i przesłań ks. abp. Tokarczuka w interpretacji Waldemara Czyszaka, aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Część artystyczną poprzedziły przemówienia metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala oraz marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który odczytał także okolicznościowy list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei list marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego przeczytała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz. Do zebranych słowo refleksji skierował też ks. prał. Zbigniew Suchy, a koncert poprowadził Łukasz Rusin. Warto dodać, że na zakończenie uroczystości komendant główny Straży Ochrony Kolei Józef Hałyk, z okazji 100-lecia reprezentowanej przez siebie formacji, wręczył ks. abp. A. Szalowi okolicznościową statuetkę.
Koncertu wysłuchała liczna publiczność, wśród której, oprócz wymienionych gości, byli ks. bp Stanisław Jamrozek, proboszcz archikatedry ks. prał. Mieczysław Rusin, wicemarszałkowie województwa podkarpackiego Ewa Draus i Piotr Pilch, członkowie zarządu i radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz posłowie. Wydarzenie to było jedną z wielu ogólnopolskich i podkarpackich inicjatyw poświęconych wielkiemu Kapłanowi, o którym pamięć nie powinna przeminąć wraz z upływającym właśnie rokiem Jego imienia.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dlaczego państwowe i samorządowe władze organizują w budynku kościelnym uroczystość upamiętnienia hierarchy kościelnego. Czy nie powinna organizować tego archidiecezja że swoich pieniędzy?
Dlaczego państwowe i samorządowe władze organizują w budynku kościelnym uroczystość upamiętnienia hierarchy kościelnego. Czy nie powinna organizować tego archidiecezja że swoich pieniędzy?