Reklama

Uroczystości odpustowe u dominikanów

15 września jarosławscy dominikanie obchodzili święto Matki Bożej Bolesnej. Był to dzień odpustu patronki jarosławskiego sanktuarium i parafii. W uroczystościach odpustowych wziął udział metropolita przemyski abp Adam Szal. Ich częścią było udzielenie sakramentu namaszczenia chorych potrzebującym łaski uzdrowienia.

Zgromadzonych na eucharystii przywitał przeor klasztoru dominikanów w Jarosławiu o. Jacek Skupień OP, mówiąc: – Dzisiaj przychodzimy do Matki Bożej Bolesnej. To jej dzień –uroczysty, odświętny, który przeżywamy z racji odpustu tego sanktuarium i tej parafii. Przychodzimy dzisiaj do niej, jak przychodzili nieustannie od ponad 640 lat pielgrzymi, pątnicy i duchowi synowie i córki. Przychodzimy prosić o potrzebne łaski, o łaskę uzdrowienia, o wysłuchanie wszystkich naszych próśb.

Homilię podczas mszy św. wygłosił abp Adam Szal, który przypomniał słowa, jakie Maryja usłyszała od proroka Symeona. Przepowiedział on Maryi, że jej serce przeszyje miecz boleści.  – Spróbujmy popatrzeć na Matkę Najświętszą z perspektywy zarówno historycznej, ale także po to, aby budować i teraźniejszość, i naszą przyszłość. Swego czasu papież Franciszek, mówiąc o Matce Bożej, stwierdził, że kiedy[paywall] Maryja mówi, ze wielkie rzeczy uczynił jej wszechmocny, to znaczy że te wielkie rzeczy zakończyły się nie w chwili zwiastowania, ale że trwały dalej i sięgają także w daleką przyszłość. I do nas należy obowiązek poznawania tej przeszłości i zobaczenia w niej wzoru, na którym można budować współczesność i przyszłość – podkreślił kaznodzieja. Dodał jednocześnie, że słowa papieża Franciszka wypowiedziane kilka lat temu dotyczą także ważnego momentu życia Maryi, jakim było cierpienie i że gościło ona w Jej sercu bardzo często. Przywołał też słowa Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że obecność Matki Bożej przy Chrystusie, te wszystkie cierpienia, które złączyły się w niej w jedno nieprzerwane pasmo, świadczą nie tylko o Jej niewzruszonej wierze, ale stanowią też Jej wkład w dzieło naszego odkupienia.

Reklama

Po zakończonej homilii zgromadzeni w jarosławskim sanktuarium mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych.


fot.www.jaroslaw.dominikanie.pl
– Wszystkim chorym, cierpiącym życzę powrotu do zdrowia i wytrwałości w dźwiganiu krzyża – zwrócił się abp A. Szal do uczestniczących w uroczystościach odpustowych wiernych, potrzebujących łaski uzdrowienia.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama