15 września jarosławscy dominikanie obchodzili święto Matki Bożej Bolesnej. Był to dzień odpustu patronki jarosławskiego sanktuarium i parafii. W uroczystościach odpustowych wziął udział metropolita przemyski abp Adam Szal. Ich częścią było udzielenie sakramentu namaszczenia chorych potrzebującym łaski uzdrowienia.
Zgromadzonych na eucharystii przywitał przeor klasztoru dominikanów w Jarosławiu o. Jacek Skupień OP, mówiąc: – Dzisiaj przychodzimy do Matki Bożej Bolesnej. To jej dzień –uroczysty, odświętny, który przeżywamy z racji odpustu tego sanktuarium i tej parafii. Przychodzimy dzisiaj do niej, jak przychodzili nieustannie od ponad 640 lat pielgrzymi, pątnicy i duchowi synowie i córki. Przychodzimy prosić o potrzebne łaski, o łaskę uzdrowienia, o wysłuchanie wszystkich naszych próśb.
Homilię podczas mszy św. wygłosił abp Adam Szal, który przypomniał słowa, jakie Maryja usłyszała od proroka Symeona. Przepowiedział on Maryi, że jej serce przeszyje miecz boleści. – Spróbujmy popatrzeć na Matkę Najświętszą z perspektywy zarówno historycznej, ale także po to, aby budować i teraźniejszość, i naszą przyszłość. Swego czasu papież Franciszek, mówiąc o Matce Bożej, stwierdził, że kiedy[paywall] Maryja mówi, ze wielkie rzeczy uczynił jej wszechmocny, to znaczy że te wielkie rzeczy zakończyły się nie w chwili zwiastowania, ale że trwały dalej i sięgają także w daleką przyszłość. I do nas należy obowiązek poznawania tej przeszłości i zobaczenia w niej wzoru, na którym można budować współczesność i przyszłość – podkreślił kaznodzieja. Dodał jednocześnie, że słowa papieża Franciszka wypowiedziane kilka lat temu dotyczą także ważnego momentu życia Maryi, jakim było cierpienie i że gościło ona w Jej sercu bardzo często. Przywołał też słowa Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że obecność Matki Bożej przy Chrystusie, te wszystkie cierpienia, które złączyły się w niej w jedno nieprzerwane pasmo, świadczą nie tylko o Jej niewzruszonej wierze, ale stanowią też Jej wkład w dzieło naszego odkupienia.
Po zakończonej homilii zgromadzeni w jarosławskim sanktuarium mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

fot.www.jaroslaw.dominikanie.pl
– Wszystkim chorym, cierpiącym życzę powrotu do zdrowia i wytrwałości w dźwiganiu krzyża – zwrócił się abp A. Szal do uczestniczących w uroczystościach odpustowych wiernych, potrzebujących łaski uzdrowienia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze