Pomysł jest naprawdę wart rozważenia. Przeniesienie Urzędu Stanu Cywilnego z budynku przemyskiego magistratu do obiektów w Parku Miejskim im. Mariana Strońskiego – popularnego Domku Ogrodnika i dawnej oranżerii nadałoby wielkiego splendoru uroczystościom ślubnym czy jubileuszom długoletniego pożycia małżeńskiego. Problemem mogą być jednak względy logistyczne i komunikacyjne.
Przemyski USC jest drugim co do wielkości urzędem tego typu na Podkarpaciu. W jego zasobach znajdują się księgi aktów stanu cywilnego od 1780 r. do chwili obecnej. W archiwum urzędu przechowywane są nie tylko księgi urodzeń, zgonów czy małżeństw (jest ich łącznie 270 różnych wyznań), ale także akta zbiorowe do tychże ksiąg. A to około 540 metrów bieżących dokumentów.
Z usług USC korzysta każdy, bez względu na wiek, płeć, wyznanie, narodowość czy miejsce zamieszkania. Od wielu lat funkcjonuje w pięciu niewielkich pomieszczeniach na drugim piętrze budynku przy ul. Rynek 1. Lokale te są archaiczne, zdecydowanie odbiegają od norm przyjętych przy załatwianiu tego rodzaju spraw.
Pomysł odpowiedniego zagospodarowania Domku Ogrodnika i oranżerii, które znajdują się tuż obok bramy wejściowej do Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego, zrodził się jakiś czas temu...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 74% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze