Reklama

Utalentowani przemyślanie docenieni

Przemyślanie zajmujący się szeroko rozumianą twórczością artystyczną kolejny raz mogli się ubiegać o przyznanie Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla na realizację swoich planów. W tym roku komisja konkursowa wyłoniła aż trzech laureatów. Są to: Katarzyna Grabka (sztuki plastyczne), Piotr Pelc z zespołu „Back to Rock” (muzyka) oraz Jakub Chachura (muzyka).

Dyplomy laureatom wręczyli podczas sesji rady miasta, 28 października br., prezydent Wojciech Bakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski oraz przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Turystyki Paweł Rząsa.

Członkowie komisji typującej stypendystów zadecydowali, że tego rodzaju finansowe wsparcie w wysokości po 6 tys. zł w tym roku trafi do: ucznia II LO w Przemyślu Piotra Pelca, członka zespołu Back to Rock, pod auspicjami Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu działającego od 2020 roku. Pieniądze wykorzystane zostaną na nagranie drugiej płyty. Krążka z własnymi kompozycjami grupy (wcześniej grali głównie covery) można posłuchać na kanale YouTube, a już niebawem pojawi się w serwisie Spotifya w formie płyty CD. Zespół ma na koncie sukcesy odniesione na ziemi podkarpackiej, ale też na arenie ogólnopolskiej, w tym 1. miejsce w XXXI Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Śpiewaj Razem z Nami (2022 rok). 

Reklama

Stypendium w wysokości 6 tys. zł (w kategorii muzyka)  trafiło też do Jakuba Chachury – ucznia IV kl. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. A. Malawskiego w Przemyślu, ucznia dra hab. Leszka Suszyckiego. Młody, utalentowany przemyślanin planuje je wykorzystać[paywall] na dalszy rozwój artystyczny. Jak dotąd udało mu się zdobyć kilkadziesiąt  nagród i wyróżnień w konkursach gitarowych nie tylko na terenie kraju, ale też za granicą, m.in.: pierwszą nagrodę podczas drugiego Spotkania Młodych Gitarzystów w Pruchniku, pierwszą nagrodę w VI Leżańskim Konkursie Kultury Muzycznej, pierwsze miejsce podczas XX Jubileuszowego Sokołowskiego Konkursu Kultury Muzycznej czy pierwszą nagrodę na IV Zimowym Przeglądzie Gitarowym w Bobowej, 

Ma na koncie także kilkanaście nagród oraz stypendia za szczególne osiągnięcia artystyczne, a miasto Przemyśl reprezentował podczas wielu koncertów solowych i zespołowych, recitalali oraz gali.

Reklama

Pomysł na kamienice z historią

Trzecią laureatką została Katarzyna Grabka (sztuki plastyczne), która stypendium w wysokości 3 tys. zł planuje wykorzystać na realizację projektu „Wydobyć piękno”, zakładającego wykonanie dziesięciu płyt ceramicznych w formie obrazów z numerami domów – kamienic ze szczególną historią. Pani Katarzyna Stypendium Prezydenta Miasta Przemyśla otrzymała już kolejny raz (wcześniej w 2014 roku). Od 2013 roku działa na polu artystycznym w Przemyślu i okolicach. Prowadzi pracownię „Ceramiczny Lis”, czynnie działając w Stowarzyszeniu Kreatywna Pozytywka. Jej wcześniejsze udane projekty to m.in.:

„Oswoić Lisa” (zajęcia integracyjne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, których finałem było powstanie mozaiki w SOSW nr 1), „Przemyśl to z Marianem” (warsztaty oraz powstanie mozaiki kopii obrazu Mariana Strońskiego), „Bajki robotów – teraźniejszość do przyszłości, opowieść młodych (warsztaty i powstanie ławki ceramicznej upamiętniającej postać Stanisława Lema) czy „Przemyskie legendy” (warsztaty zakończone powstaniem czterech mozaik nawiązujących do historii Przemyśla).Wszystkim stypendystom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/11/2024 16:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama