Przemyślanie zajmujący się szeroko rozumianą twórczością artystyczną kolejny raz mogli się ubiegać o przyznanie Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla na realizację swoich planów. W tym roku komisja konkursowa wyłoniła aż trzech laureatów. Są to: Katarzyna Grabka (sztuki plastyczne), Piotr Pelc z zespołu „Back to Rock” (muzyka) oraz Jakub Chachura (muzyka).
Dyplomy laureatom wręczyli podczas sesji rady miasta, 28 października br., prezydent Wojciech Bakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski oraz przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Turystyki Paweł Rząsa.
Członkowie komisji typującej stypendystów zadecydowali, że tego rodzaju finansowe wsparcie w wysokości po 6 tys. zł w tym roku trafi do: ucznia II LO w Przemyślu Piotra Pelca, członka zespołu Back to Rock, pod auspicjami Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu działającego od 2020 roku. Pieniądze wykorzystane zostaną na nagranie drugiej płyty. Krążka z własnymi kompozycjami grupy (wcześniej grali głównie covery) można posłuchać na kanale YouTube, a już niebawem pojawi się w serwisie Spotifya w formie płyty CD. Zespół ma na koncie sukcesy odniesione na ziemi podkarpackiej, ale też na arenie ogólnopolskiej, w tym 1. miejsce w XXXI Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Śpiewaj Razem z Nami (2022 rok).
Stypendium w wysokości 6 tys. zł (w kategorii muzyka) trafiło też do Jakuba Chachury – ucznia IV kl. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. A. Malawskiego w Przemyślu, ucznia dra hab. Leszka Suszyckiego. Młody, utalentowany przemyślanin planuje je wykorzystać[paywall] na dalszy rozwój artystyczny. Jak dotąd udało mu się zdobyć kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach gitarowych nie tylko na terenie kraju, ale też za granicą, m.in.: pierwszą nagrodę podczas drugiego Spotkania Młodych Gitarzystów w Pruchniku, pierwszą nagrodę w VI Leżańskim Konkursie Kultury Muzycznej, pierwsze miejsce podczas XX Jubileuszowego Sokołowskiego Konkursu Kultury Muzycznej czy pierwszą nagrodę na IV Zimowym Przeglądzie Gitarowym w Bobowej,
Ma na koncie także kilkanaście nagród oraz stypendia za szczególne osiągnięcia artystyczne, a miasto Przemyśl reprezentował podczas wielu koncertów solowych i zespołowych, recitalali oraz gali.
Trzecią laureatką została Katarzyna Grabka (sztuki plastyczne), która stypendium w wysokości 3 tys. zł planuje wykorzystać na realizację projektu „Wydobyć piękno”, zakładającego wykonanie dziesięciu płyt ceramicznych w formie obrazów z numerami domów – kamienic ze szczególną historią. Pani Katarzyna Stypendium Prezydenta Miasta Przemyśla otrzymała już kolejny raz (wcześniej w 2014 roku). Od 2013 roku działa na polu artystycznym w Przemyślu i okolicach. Prowadzi pracownię „Ceramiczny Lis”, czynnie działając w Stowarzyszeniu Kreatywna Pozytywka. Jej wcześniejsze udane projekty to m.in.:
„Oswoić Lisa” (zajęcia integracyjne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, których finałem było powstanie mozaiki w SOSW nr 1), „Przemyśl to z Marianem” (warsztaty oraz powstanie mozaiki kopii obrazu Mariana Strońskiego), „Bajki robotów – teraźniejszość do przyszłości, opowieść młodych (warsztaty i powstanie ławki ceramicznej upamiętniającej postać Stanisława Lema) czy „Przemyskie legendy” (warsztaty zakończone powstaniem czterech mozaik nawiązujących do historii Przemyśla).Wszystkim stypendystom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze