Jeśli korzystałeś z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego związanego z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli, możesz wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Wnioski można składać od dziś, 26 marca.
Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat nadal mogą korzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, stanowiącego wsparcie na czas zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły. Ponieważ placówki te pozostaną zamknięte do świąt wielkanocnych, aktualnie trwają prace nad wydłużeniem wspomnianego zasiłku o kolejne dni. – Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r. Złożone oświadczenie zostanie zatem rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – wyjaśnia W. Dyląg. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – ZUS.
Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach (w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym). Należy w tym celu wypełnić formularz Z-15A i oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.
Jeżeli chodzi o osoby prowadzące pozarolniczą działalność lub współpracujące z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, mogą one wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze