12 osób wzięło udział w tegorocznym VI Rowerowym Rajdzie Zadwórzańskim z Przemyśla do Zadwórza.
Liczba ta była symboliczna, ponieważ tylu obrońców odrodzonej II Rzeczypospolitej ocalało w heroicznej bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem. Uczestnikami rajdu byli[paywall] członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu: Jan Szczepaniec, Marian Radlak, Andrzej Lipiec, Janusz Sorocki, Marek Rusinowski z Przemyśla, Jolanta Helena Półkoszek, Jacek Wasilewski, Zbigniew Hałoń, Szczepan Łyszczarz, Stanisław Mikuła z Rzeszowa oraz Jarosław Pysiewicz z Warszawy i Mieczysław Kupczyk z Katowic. Przedsięwzięcie koordynował prezes stowarzyszenia Stanisław Szarzyński.
Rajd upamiętnia bitwę Obrońców Lwowa z bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego 17 sierpnia 1920 r. Spośród 330 polskich żołnierzy ocalało tylko 12. Trafili oni do niewoli. Determinacja żołnierzy była tak duża, że gdy zabrakło im amunicji, walczyli kolbami karabinów. Mimo ogromnych strat walczący osiągnęli swój cel – Budonni zrezygnował z dalszego marszu na Lwów.
Z uwagi na heroiczną walkę obrońców bitwa ta nazywana jest polskimi Termopilami.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Z niczym ni się nie kojarzy Zadwórze.Ale kojarzę,kto to był Ryszard Siwiec,który dokonał samospalenia dla honoru naszej Ojczyzny.8 wrześni minęła 50 rocznica .Jak zwykle zapomieliśmy co jest ważne dla naszego miasta. Ale takie czasy,czcimy duperele i wątpliwych bohaterów a zapominamy o heroicznych czynach i to mieszkańca naszego miasta.
Z niczym ni się nie kojarzy Zadwórze.Ale kojarzę,kto to był Ryszard Siwiec,który dokonał samospalenia dla honoru naszej Ojczyzny.8 wrześni minęła 50 rocznica .Jak zwykle zapomieliśmy co jest ważne dla naszego miasta. Ale takie czasy,czcimy duperele i wątpliwych bohaterów a zapominamy o heroicznych czynach i to mieszkańca naszego miasta.