Pięcioro uczniów klasy ósmej oraz dwóch nauczycieli Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie gościło w miejscowości Borsa w Rumunii, leżącej w okręgu Marmarosz, u stóp Parku Narodowego Gór Rodniańskich. Miejscowości, słynącej z gościnności oraz głębokiego szacunku i przywiązania do tradycji.
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie współuczestniczy w realizacji kolejnego programu międzynarodowej współpracy szkół pod nazwą „Erasmus+”[paywall]. Tym razem wspólnie z kolegami ze szkół partnerskich z: Niemiec, Łotwy, Norwegii, Rumunii i Włoch poszukiwać będą m.in. rozwiązań problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego i kształtować postawy proekologiczne. Nieodłącznym elementem takich projektów są wizyty w partnerskich szkołach uczniów i nauczycieli, podczas których mają oni okazję wspólnie pracować, uczyć się, wymieniać doświadczeniami, a także poznawać odmienne kultury.
Pierwszym przystankiem była Rumunia i miejscowość Borsa. To obszar, który – oprócz wspaniałych walorów przyrodniczych – obfituje również w bogactwo naturalnych źródeł wód mineralnych, dlatego tematem przewodnim spotkania była „woda”.
– W pierwszym dniu pobytu spotkaliśmy się z burmistrzem miasta, dyrektorem szkoły, gronem pedagogicznym oraz przedstawicielami centrum informacji turystycznej, a także obejrzeliśmy budynek szkoły, w której uczy się ponad 1500 uczniów. Potem zaprezentowaliśmy materiały związane z naszym krajem i szkołą i przystąpiliśmy do zajęć– opowiada dyrektor szkoły w Stubnie Daniel Zielenkiewicz. – Następnego dnia udaliśmy się do pięknej doliny Vinisoru, gdzie pobraliśmy próbki ze źródeł naturalnych wód mineralnych. Po powrocie w zespołach projektowych ocenialiśmy ich właściwości i porównywaliśmy je z wodą pochodzącą z wodociągów, wyciągaliśmy też wnioski na temat jakości wody pitnej i tej pochodzącej z naturalnych źródeł– wyliczył.
Przy tego typu wizytach gospodarze bardzo się starają, aby zaprezentować przybyszom najpiękniejsze walory regionu. Goście ze Stubna kolejką linową wjechali na szczyt stoku narciarskiego, natomiast pieszo doszli do przepięknego wodospadu „Koni”. Ostatni dzień pobytu rozpoczęli wycieczką kulturoznawczą po najbliższej okolicy. Odwiedzili monastyr Barsana, muzeum etnograficzne Satului, Wesoły Cmentarz w Sapanta oraz najwyższą drewnianą konstrukcję w Europie – Sapanta Peri Monastery.
– Po południu odbyło się oficjalne pożegnanie w ratuszu. Nieco później, już na terenie szkoły, wręczenie certyfikatów, podziękowania i wspólne zdjęcia. Pełni wrażeń zakończyliśmy pierwszą podróż i już przygotowujemy się do następnej. Tym razem będzie to Norwegia – podsumował.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze