Reklama

W hołdzie drużyn sokolich, bartoszowych i druha Serafina Dobrzańskiego [ZDJĘCIA]

28/02/2020 15:00

Odtworzona tablica, upamiętniająca udział jarosławskiej młodzieży w inicjatywie legionowej i walkach o odzyskanie niepodległości w roku 1914, zawisła w budynku jarosławskiego „Sokoła”.

Pierwsza tablica pamiątkowa ufundowana została z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości i odsłonięta w 1928 roku. Niestety się nie zachowała, za sprawą relacji reportera Głosu Jarosławskiego z dnia 17 listopada 1928 r. przetrwała na szczęście transkrypcja napisu zaczynające go się od słów „W jedności siła! W radosną dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości ojczyzny...”. I to ten przedwojenny przekaz, staraniami potomków[paywall] Serafina Dobrzańskiego, członków stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, posła Tadeusza Chrzana, samorządów powiatowego i miejskiego oraz Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, pozwolił zrekonstruować całą tablicę. Ta zaś nie mogła zawisnąć w innym miejscu niż gmach „Sokoła”, będący dawniej siedzibą słynnego towarzystwa gimnastycznego, które jarosławski oddział wyprawiło w bój.

Uroczyste odsłonięcie

21 lutego br. dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli środowisk naukowych, artystycznych i samorządowych Jarosławia. Tablicę odsłonili starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz i w imieniu potomków Serafina Dobrzańskiego Wojciech Kozak. Wśród gości znaleźli się posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Mieczysław Kasprzak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, a tablicę poświecił archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec.

Reklama

Młodzi w hołdzie młodym

Dla uświetnienia wydarzenia po części oficjalniej odbył się program artystyczny wystawiony na scenie JOKiS. Młodzież Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu przeniosła zebranych w klimat lat 20. i 30., w drobiazgowo dopracowanym anturażu z epoki prezentując szlagiery estradowe II Rzeczypospolitej. – Ten program miał bardzo symboliczny wymiar, jeśli sobie uzmysłowimy, że ci, którzy występowali na scenie, są w tym samym wieku, co młodzi ludzie, którzy w 1914 roku poszli walczyć o Polskę. To takie podziękowanie, pełne młodzieńczych marzeń i wyobrażeń o świecie – refleksją zachwalającą występ swoich uczniów podzieliła się z zebranymi dyrektor szkoły Renata Tomaka-Pasternak.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama