Odtworzona tablica, upamiętniająca udział jarosławskiej młodzieży w inicjatywie legionowej i walkach o odzyskanie niepodległości w roku 1914, zawisła w budynku jarosławskiego „Sokoła”.
Pierwsza tablica pamiątkowa ufundowana została z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości i odsłonięta w 1928 roku. Niestety się nie zachowała, za sprawą relacji reportera Głosu Jarosławskiego z dnia 17 listopada 1928 r. przetrwała na szczęście transkrypcja napisu zaczynające go się od słów „W jedności siła! W radosną dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości ojczyzny...”. I to ten przedwojenny przekaz, staraniami potomków[paywall] Serafina Dobrzańskiego, członków stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, posła Tadeusza Chrzana, samorządów powiatowego i miejskiego oraz Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, pozwolił zrekonstruować całą tablicę. Ta zaś nie mogła zawisnąć w innym miejscu niż gmach „Sokoła”, będący dawniej siedzibą słynnego towarzystwa gimnastycznego, które jarosławski oddział wyprawiło w bój.
21 lutego br. dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli środowisk naukowych, artystycznych i samorządowych Jarosławia. Tablicę odsłonili starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz i w imieniu potomków Serafina Dobrzańskiego Wojciech Kozak. Wśród gości znaleźli się posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Mieczysław Kasprzak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, a tablicę poświecił archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec.
Dla uświetnienia wydarzenia po części oficjalniej odbył się program artystyczny wystawiony na scenie JOKiS. Młodzież Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu przeniosła zebranych w klimat lat 20. i 30., w drobiazgowo dopracowanym anturażu z epoki prezentując szlagiery estradowe II Rzeczypospolitej. – Ten program miał bardzo symboliczny wymiar, jeśli sobie uzmysłowimy, że ci, którzy występowali na scenie, są w tym samym wieku, co młodzi ludzie, którzy w 1914 roku poszli walczyć o Polskę. To takie podziękowanie, pełne młodzieńczych marzeń i wyobrażeń o świecie – refleksją zachwalającą występ swoich uczniów podzieliła się z zebranymi dyrektor szkoły Renata Tomaka-Pasternak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze