Reklama

W Jarosławiu otwarto drugi most na Sanie


W poniedziałek, 15 grudnia, w Jarosławiu uroczyście otwarto długo wyczekiwaną inwestycję, która ma szansę wpłynąć na rozwój tej części Podkarpacia. Nowy most o długości 624 metrów, będący częścią nowo wybudowanego dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 na trasie Munina – Sobiecin, to zadanie o strategicznym znaczeniu, co wielokrotnie wybrzmiało podczas uroczystości z okazji sfinalizowania przedsięwzięcia.


Budowa nowej przeprawy przez San była możliwa dzięki rządowemu programowi „Mosty dla Regionów” i wystartowała w ubiegłym roku. Z jej ukończeniem od początku wiązano duże nadzieje, podobnie jak z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 na trasie Munina – Sobiecin. To połączone zadanie miało być jednym z kluczowych elementów modernizacji układu komunikacyjnego północno-wschodniej części Podkarpacia.

Całość kosztowała 177 mln zł, przy czym 136,8 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a ponad 40 mln zł jako wkład własny do inwestycji wyłożył samorząd województwa. Za realizację robót budowlanych odpowiadała firma Mosty Łódź S.A.

Reklama

Rozwiązanie problemów komunikacyjnych

Początek inwestycji zlokalizowany został na węźle drogowym „Jarosław – Munina”, na drodze krajowej nr 94, który został rozbudowany o nowe łącznice oraz dwa ronda, zapewniające możliwość skrętów we wszystkich relacjach. Z kolei obiekt mostowy poprowadzony został nad rzeką San, wałem przeciwpowodziowym, drogą wewnętrzną i terenami zalewowymi. Druga przeprawa przez San w rejonie Jarosławia ma przejąć znaczną część ruchu na kierunku Jarosław – Bełżec, odciążając dotychczasowy most na ulicy Sanowej. Jak poinformował samorząd województwa, po oddaniu mostu do użytkowania zmieniony zostanie przebieg drogi wojewódzkiej nr 865. Dotychczasowy odcinek wraz ze starym mostem na ulicy Sanowej w Jarosławiu stanie się z mocy ustawy drogą powiatową.

Na uroczystości otwarcia wybrzmiało[paywall] również, że nowy przebieg drogi wojewódzkiej został tak zaplanowany, by otworzyć dostęp do terenów przeznaczonych pod przyszłe strefy ekonomiczne, co w kolejnych latach może być impulsem dla lokalnej przedsiębiorczości i rynku pracy.

Reklama

Długa lista gości

Poniedziałkowe wydarzenie odbyło się z udziałem byłego premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Jerzego Kwiecińskiego oraz Andrzeja Adamczyka, posłanek Anny Schmidt i Teresy Pamuły i posła Tadeusza Chrzana, senatora Mieczysława Golby, wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha, starosty Kamila Dziukiewicza i wicestarosty Krzysztofa Cebulaka, burmistrza Jarosławia Marcina Nazarewicza, starosty lubaczowskiego Barbary Broź, przewodniczącej Rady Powiatu Jarosławskiego Grażyny Strzelec, radnego powiatu Józefa Długonia, proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu ks. prał. Władysława Dubiela (który poświęcił inwestycję) oraz wójta gminy Wiązownica Krzysztofa Strenta.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/12/2025 12:08
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama