Szczególna uroczystość z udziałem Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie odbyła się we wtorek, 29 kwietnia, w II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu. Tego dnia 12 absolwentów placówki odebrało certyfikaty określane mianem „mercedesa wśród dyplomów językowych”.
Dyplom DSD II to potwierdzenie pomyślnego, zwieńczonego egzaminem zakończenia nauki języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym. Przed otrzymującymi go otwiera atrakcyjne perspektywy studiowania za granicą – w krajach niemieckojęzycznych – bez konieczności zdawania egzaminu. Daje też wymierne korzyści na studiach w Polsce, choćby w postaci dodatkowych punktów przy rekrutacji czy zwolnienia z lektoratu językowego. Taki dokument 29 kwietnia w murach placówki odebrali jej tegoroczni absolwenci: Kacper Cichocki, Karolina Gaweł, Miłosz Gwizdała, Gabriela Hajduk, Krzysztof Kamiński, Michał Kędzierski, Konrad Krochmal, Karolin Kutyła, Zuzanna Pawlak, Natalia Stefańska, Gabriel Tomusiak i Weronika Wojdylak.
Podczas uroczystości jej gospodarz Mariusz Zamirski podkreślił rolę, jaką w realizacji programu odgrywa rząd Republiki Federalnej Niemiec, który wspiera przedsięwzięcie merytorycznie i zapewnia pomoc w postaci nauczycieli. Podziękował też władzom Przemyśla za pomoc finansową w realizacji programu, wyrażając jednocześnie nadzieję na jej kontynuację.
Podczas gali wręczenia dyplomów DSD II, oprócz konsula generalnego Niemiec Holgera Mahnicke, obecni byli też koordynatorzy programu ze strony niemieckiej Christian Menzel i Nina Diehl wraz z tłumacz Danutą Bulatecką-Gaszcz, a także naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu Renata Kochanowicz-Chalicka oraz dyrektorzy przemyskich szkół realizujących program DSD – Małgorzata Kozaczenko (SP 14) i Grzegorz Szopa (SP 16).
Szerzej na temat wydarzenia w papierowym wydaniu ŻP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze