Sierpień to czas żniw i zbierania plonów. W całym regionie odbywają się też związane z zakończeniem prac dożynki. Miasto i gmina Dubiecko zorganizowało je w tym roku z wielką pompą, bo i okazja do świętowania była podwójna.
Uroczystości dożynkowe odbyły się 21 sierpnia, w Nienadowej.
Wydarzenie w tym roku miało szczególny wydźwięk, bo tradycyjne święto plonów połączono z przekazaniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla nienadowskiego OSP, więc było ono także wyjątkowo ważną uroczystością dla tutejszych druhów.
W podziękowaniu za tegoroczne plony[paywall] odprawiono mszę św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nienadowej Dolnej, koncelebrowaną przez proboszcza parafii ks. Franciszka Partykę oraz proboszcza parafii Drohobyczka ks. Edwarda Sokołowskiego.
Nie zabrakło licznych delegacji i pocztów sztandarowych, które wystawiły jednostki OSP z: Bachórca, Drohobyczki, Dubiecka, Przedmieścia Dubieckiego, Słonnego, Śliwnicy, Tarnawki, Kosztowej, Huciska Nienadowskiego i Nienadowej.
Ważnym punktem zaplanowanych w tym miejscu dożynkowych obchodów była prezentacja wieńców przygotowanych przez koła gospodyń z terenu gminy.
KGW Piątkowa, KGW Kosztowa, KGW Wybrzeże, KGW Przedmieście Dubieckie, KGW Słonne, KGW Piątkowa na 5, KGW Drohobyczka, KGW Winne Podbukowina, KGW Hucisko Nienadowskie, KGW Bachórzec, delegacja mieszkańców wsi Sielnica, KGW Nienadowa Górna oraz KGW Nienadowa Dolna udowodniły, że w sztuce plecenia wieńców nie mają sobie równych.
W najważniejszym punkcie dożynkowych obrzędów z ust starostów dożynek – sołtys Nienadowej Marii Sztur i prezesa nienadowskiej OSP Ryszarda Osiadły – w stronę gospodarza miasta i gminy Dubiecko Jacka Grzegorzaka popłynęły też tradycyjne słowa, charakterystyczne dla ceremonii przekazania świeżo upieczonego chleba z tegorocznych zbiorów:
„Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu nigdy nie zabrakło”.
– Gratuluję OSP Nienadowa nowego samochodu, a orkiestrze dziękuję za muzyczną oprawę. Czas dziękczynienia za zbiory i ciężką pracę rolników uczciliśmy podczas wspólnego spotkania w Nienadowej. Uważam, że było to wspaniałe spotkanie w naszej gminnej społeczności. Z serca dziękuję za miłą atmosferę i liczne uczestnictwo – podsumował burmistrz J. Grzegorzak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze