Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się zorganizowane w ubiegłą niedzielę już po raz XIII przeworskie Święto Chleba. Park przy muzeum wypełniły szczelnie stoiska 48 kół gospodyń wiejskich oraz tłumy gości – wśród nich znaleźli się parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu.
XIII Powiatowe Święto Chleba w Przeworsku tradycyjnie rozpoczęło się od mszy świętej w bazylice pw. Ducha Świętego. Potem uczestnicy tego wydarzenia przeszli do parku przy Muzeum w Przeworsku w barwnym korowodzie, wiedzionym ulicami miasta przez Orkiestrę Dętą OSP z Łopuszki Wielkiej. Na scenie plenerowej rozłożonej malowniczo wśród[paywall] wiekowych drzew parku odbyła się tzw. część chlebowa przygotowana przez KGW z Pantalowic wsparte przez panie z koła w Kańczudze. Tutaj w montażu słowno-muzycznym gospodynie ziemi przeworskiej przypominały o znaczeniu chleba i szacunku wobec niego. Wyróżnionym samorządowcom i parlamentarzystom wręczono poświęcone podczas mszy bochny chleba. Tej części święta dopełniło pokrojenie chleba i rozdzielenie go pomiędzy zgromadzonych na błoniach uczestników.
W międzyczasie odbył się też konkurs na „korowaj przeworski” ogłoszony w ramach unijnego projektu pt. „Tradycyjne wesele regionu przeworskiego – obrzędy, zwyczaje, wierzenia i potrawy”. Do rywalizacji na najpiękniejsze i najsmaczniejsze drożdżowe ciasto obrzędowe, zwane korowajem stanęło 14 KGW. Jury nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie laur zwycięstwa przyznało KGW z Chodakówki. Dalsze miejsca na podium zajęły KGW Maćkówka I oraz KGW Gwizdaj.
Niedzielne święto to jednak nie tylko tradycyjna forma podziękowania za dar chleba czy okazja do spróbowania jadła i słodkich wypieków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. To także wydarzenie kulturalne. Dlatego na scenie działo się wiele. Wczesnym popołudniem królowały na niej lokalne zespoły folklorystyczne. Między innymi Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie” z Wierzbnej wystąpił z widowiskiem weselnym „Wesele przeworskie: od błogosławieństwa do białego wieńca”. Wieczorem zagrały prawdziwe sławy: zakopiański zespół „Krywań” oraz dinozaur polskiej sceny muzyki rozrywkowej „Wanda & Banda”. Całą imprezę zamknęła zaś potańcówka przy dźwiękach zespołu System Live.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze