Reklama

W podzięce za dar chleba [GALERIA]

10/08/2019 13:12

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się zorganizowane w ubiegłą niedzielę już po raz XIII przeworskie Święto Chleba. Park przy muzeum wypełniły szczelnie stoiska 48 kół gospodyń wiejskich oraz tłumy gości – wśród nich znaleźli się parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu.

XIII Powiatowe Święto Chleba w Przeworsku tradycyjnie rozpoczęło się od mszy świętej w bazylice pw. Ducha Świętego. Potem uczestnicy tego wydarzenia przeszli do parku przy Muzeum w Przeworsku w barwnym korowodzie, wiedzionym ulicami miasta przez Orkiestrę Dętą OSP z Łopuszki Wielkiej. Na scenie plenerowej rozłożonej malowniczo wśród[paywall] wiekowych drzew parku odbyła się tzw. część chlebowa przygotowana przez KGW z Pantalowic wsparte przez panie z koła w Kańczudze. Tutaj w montażu słowno-muzycznym gospodynie ziemi przeworskiej przypominały o znaczeniu chleba i szacunku wobec niego. Wyróżnionym samorządowcom i parlamentarzystom wręczono poświęcone podczas mszy bochny chleba. Tej części święta dopełniło pokrojenie chleba i rozdzielenie go pomiędzy zgromadzonych na błoniach uczestników.

W międzyczasie odbył się też konkurs na „korowaj przeworski” ogłoszony w ramach unijnego projektu pt. „Tradycyjne wesele regionu przeworskiego – obrzędy, zwyczaje, wierzenia i potrawy”. Do rywalizacji na najpiękniejsze i najsmaczniejsze drożdżowe ciasto obrzędowe, zwane korowajem stanęło 14 KGW. Jury nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie laur zwycięstwa przyznało KGW z Chodakówki. Dalsze miejsca na podium zajęły KGW Maćkówka I oraz KGW Gwizdaj.

Niedzielne święto to jednak nie tylko tradycyjna forma podziękowania za dar chleba czy okazja do spróbowania jadła i słodkich wypieków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. To także wydarzenie kulturalne. Dlatego na scenie działo się wiele. Wczesnym popołudniem królowały na niej lokalne zespoły folklorystyczne. Między innymi Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie” z Wierzbnej wystąpił z widowiskiem weselnym „Wesele przeworskie: od błogosławieństwa do białego wieńca”. Wieczorem zagrały prawdziwe sławy: zakopiański zespół „Krywań” oraz dinozaur polskiej sceny muzyki rozrywkowej „Wanda & Banda”. Całą imprezę zamknęła zaś potańcówka przy dźwiękach zespołu System Live.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama