Reklama

W przemyskim magistracie powstały nowe stanowiska

Zastępca skarbnika miasta i pełnomocnik prezydenta ds. obsługi inwestorów i biznesu to dwa nowe stanowiska, które w ostatnich miesiącach powstały w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Czy były potrzebne i czy to krok do rozbudowania struktur przemyskiego magistratu?

Takie wątpliwości wyrazili nasi uważni Czytelnicy, którzy zauważyli, iż w ostatnich miesiącach wzrosła ilość ogłoszeń o naborach na różne stanowiska w przemyskim magistracie.

Wątpliwości wiązały się z pytaniem, czy aby nie dojdzie do rozbudowania urzędniczej machiny[paywall].

– W 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Przemyślu zostało ogłoszonych ogółem jedenaście naborów, natomiast w 2023 roku jeden. Ogłoszenia o naborze oraz informacje o ich wyniku są upowszechniane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Przemyślu przez okres co najmniej trzech miesięcy – powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.

Reklama

W ciągu ostatnich czterech miesięcy, czyli od września 2022 r. do stycznia br. zostało ogłoszonych 9 naborów na następujące stanowiska: ds. obsługi sekretariatu zastępcy prezydenta, zastępcy skarbnika miasta, wieloosobowe stanowisko ds. dochodów w wydziale finansowym, ds. ochrony powietrza, ochrony przed hałasem w wydziale gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, wieloosobowe stanowisko ds. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w tym samym wydziale, wieloosobowe stanowisko ds. administracyjno-organizacyjnych w biurze rady miejskiej, ds. bieżącej obsługi ludności oraz wydawania dokumentów z archiwum ksiąg stanu cywilnego w urzędzie stanu cywilnego, wieloosobowe stanowisko ds. przygotowania i realizacji inwestycji i remontów w wydziale rozwoju, inwestycji i funduszy zewnętrznych oraz ds. obsługi finansowo-księgowej w wydziale spraw społecznych.

55 osób mniej

To jednak absolutnie nie wpłynęło na rozrost zatrudnienia. Zapytaliśmy w magistracie, ile od analogicznego czasu powstało nowych stanowisk pracy?
– W listopadzie 2018 roku, czyli po rozpoczęciu kadencji przez prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, limit etatów wynosił 294, natomiast faktyczne zatrudnienie wynosiło 332 osoby. Obecnie limit etatów wynosi 270,2, natomiast faktyczne zatrudnienie wynosi 277 osób. Od 2018 do 2023 roku limit etatów został zmniejszony o 23,8 etaty, natomiast liczba pracowników została zmniejszona o 55 pracowników – wyliczył W. Bakun.

Reklama

Od września 2022 r. do stycznia br. nie został więc zwiększony limit. Ten wynosi wspomniane 270,2 etatu. Jak się dowiedzieliśmy, zmiany organizacyjne w poszczególnych jednostkach organizacyjnych UM w Przemyślu są przeprowadzane w ramach owego limitu. Nowe stanowiska pracy były tworzone po likwidacji lub reorganizacji innych stanowisk pracy.

Czy zastępca skarbnika miasta jest potrzebne?

– Stanowisko zastępcy skarbnika było ustalone w poprzednich latach i wynika z potrzeby zapewnienia ciągłości wykonywanych zadań w razie nieobecności skarbnika w pracy. Ponadto na tym stanowisku wymagane jest posiadanie określonych upoważnień, pełnomocnictw oraz dostępów do systemów finansowych i innych. Ustanowienie zastępcy skarbnika wynika też z tego, że osoba, która pełniła tę funkcję, rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę w styczniu 2023 roku – wyjaśnił prezydent Przemyśla.

Reklama

Nowym stanowiskiem jest pełnomocnik prezydenta ds. obsługi inwestorów i biznesu. W BIP-ie UM Przemyśl nie ma słowa o naborze na to stanowisko i wybranej osobie...

Stanowisko zostało utworzone zarządzeniem prezydenta miasta z 21 października 2022 r. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, powstało w wyniku zmian organizacyjnych. Wcześniej stanowisko ds. obsługi inwestora funkcjonowało w Wydziale Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu.

Pełnomocnikiem powołanym przez W. Bakuna została Maria Chomka, która wcześniej pracowała m.in. w straży granicznej.

Reklama

– W przyszłości zostanie ogłoszony konkurs na to stanowisko. Z uwagi na konieczność zapewnienia ciągłości realizacji zadań na tym stanowisku, funkcja została powierzona pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na stanowisku pomocy administracyjnej – wyjaśnił W. Bakun.

Nie wszyscy dostają maksa

12 stycznia br. prezydent miasta wydał zarządzenie (nr 6/2023) w sprawie maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych miasta Przemyśla. Na jego mocy ci pierwsi mają zarabiać 11 tys. zł brutto, ci drudzy – 9,5 tys. zł. Czy – wobec poważnych problemów finansowych miasta – ustalenie takich kwot jest zasadne?

Reklama

– Podniesienie wysokości maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych miasta Przemyśla jest zdecydowanie uzasadnione, od 2017 roku bowiem nie było podnoszone, pomimo wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Wzrost minimalnego wynagrodzenia od 2017 do 2023 roku wynosi 1 tysiąc 490 zł. W ostatnich latach kierownicy jednostek niejednokrotnie występowali z inicjatywą zmiany wysokości maksymalnego wynagrodzenia – stwierdził prezydent miasta.

Co najistotniejsze: choć zarządzenie określa maksymalne miesięczne wynagrodzenie kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych miasta, wcale to nie oznacza, że wspomniani takowe otrzymują.

Reklama

– Żaden z kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych nie osiąga maksymalnego wynagrodzenia określonego w tym zarządzeniu – zapewnił W. Bakun.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama