Między 26 a 29 stycznia na Podkarpaciu obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Krośnie, Rzeszowie, Jarosławiu, Kolbuszowej, Lubaczowie i w wielu mniejszych miejscowościach odbyły się msze, wykłady, spotkania, marsze pamięci, wystawy. Natomiast w Przemyślu cisza. Nikt z władz miasta ani z jakiejkolwiek organizacji czy szkoły nie pofatygował się na podwórko szkolne przy ulicy Kopernika.
Tam w latach 1942 – 1943 hitlerowcy rozstrzelali 1580 Żydów z przemyskiego getta. Potem ciała spalili. Dzisiaj jest tam miejsce pamięci. Za zardzewiałym ogrodzeniem, na więziennym murze, z którego sypie się tynk, tkwi przybrudzona pamiątkowa tablica. Drugie takie miejsce pamięci jest w grochowieckim lesie, gdzie były masowe egzekucje. Trzecie na Lipowicy. Nie tylko w mieście ginęli Żydzi. Z Przemyśla do obozów zagłady wywieziono ich kilkadziesiąt tysięcy. 27 stycznia cały cywilizowany świat obchodził uchwalony przez ONZ Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tylko w Przemyślu jakoś zapomniano o ponad dwudziestu tysiącach mieszkańców miasta zamordowanych tylko za to, że byli Żydami. Wstyd.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Choć raz Przemyśl stanął na wysokości zadania. Tak trzymać!
Przyzwoity z pana czlowiek panie Jacku, dziękuję za tekst w imieniu swoim i podobnie myślących.
Właściwie wstydzić to się powinni wszyscy dorośli mieszkańcy Przemyśla. Ci co nie głosowali i pozwolili tym głosującym wybrać takich ich reprezentantów. Gdyby to poczucie wstydu dotarło do przedstawicieli władzy to przyzwoitość nakazuje określone postępowanie niekończące się na samych przeprosinach. Zakładam się o ... że ... nie dotarło.
A skąd u Pana Jacka Szwica takie śmiałe założenie, że Przemyśl jest częścią tzw. "cywilizowanego świata". Nam raczej bliżej do cywilizacji tryzubów niż tego co na zachód od lini Wisły.
Choć raz Przemyśl stanął na wysokości zadania. Tak trzymać!
Przyzwoity z pana czlowiek panie Jacku, dziękuję za tekst w imieniu swoim i podobnie myślących.
Właściwie wstydzić to się powinni wszyscy dorośli mieszkańcy Przemyśla. Ci co nie głosowali i pozwolili tym głosującym wybrać takich ich reprezentantów. Gdyby to poczucie wstydu dotarło do przedstawicieli władzy to przyzwoitość nakazuje określone postępowanie niekończące się na samych przeprosinach. Zakładam się o ... że ... nie dotarło.