Niedziela w całym kraju upłynęła pod znakiem czerwonych serduszek, symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która grała już po raz trzydziesty pierwszy. W tym roku celem zbiórki było zgromadzenie funduszy na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń sepsą.
Również w Przemyślu kolejny raz zagrała Wielka Orkiestra. Zebrano 67 tysiące 386 złotych 82 grosze, to o prawie 18 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku.
Przemyski sztab WOŚP tradycyjnie działał w Młodzieżowym Domu Kultury, którego pracownicy aktywnie włączyli się w organizację tegorocznego finału.
Na ulicach Przemyśla kwestowało dla WOŚP trzydziestu sześciu wolontariuszy z[paywall]: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy współpracy z opiekunem wolontariatu Anną Krupską, Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących przy współpracy z opiekunem wolontariatu Joanną Hrynkiewicz oraz uczniowie szkół podstawowych nr 4, 5 i 14 pod opieką rodziców.
Zbiórkę można było wesprzeć już od 2 stycznia, wrzucając pieniądze do puszek stacjonarnych, które znajdowały się w: Młodzieżowym Dom Kultury, Szkole Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza, Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Jordana oraz Krakowskim Centrum Medycznym i salonie jubilerskim „Briju” w Galerii Sanowej.
Jak zwykle podczas finału nie zabrakło imprez adresowanych do mieszkańców.
Atrakcje zapewnili: Przemyski Klub Biegacza, Przemyskie Morsy i Automobilklub w Przemyślu. Aż do wieczora wiele działo się też na Zamku Kazimierzowskim. Zagrali: „Hellset”, „Filc” z Magdą Skubisz, „Młodzi Artyści dla WOŚP”, Big Band pod dyrekcją Antoniego Gurana.
Natomiast dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne, zajęcia taneczno-ruchowe, malowanie buziek i kiermasz gadżetów, a w pubie „Niedźwiadek” koncertował zaspół „FUNaberia”. Od g. 18 do 20.00 w Rynku trwał spektakl uliczny „Światło Serca Nadziei”. Zgodnie z decyzją Jurka Owsiaka w tym roku nie było fajerwerków, które w Przemyślu zastąpiły zimne ognie.
Do pomocy w organizacji 31 finału WOŚP włączyły się przemyskie firmy: „Domet” s.c. Hurtownia Opakowań Jednorazowych, Hurtownia artykułów biurowych „ANMA”, Delikatesy „Piotruś Pan”, restauracja Galleon w Buszkowicach, a także restauracja „Przemiś” i pub „Niedźwiadek” oraz „Pizzeria 105”, gdzie wolontariusze mogli się posilić i rozgrzać gorącą herbatą.
Warto wiedzieć, że Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń ratujących zdrowie i życie.
Sepsa, dawniej nazywana posocznicą, jest gwałtowną uogólnioną reakcją zapalną organizmu na zakażenie, którą wywołują krążące w krwi drobnoustroje, najczęściej bakterie oraz ich toksyny, ale też grzyby i rzadziej wirusy.
W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze