29 czerwca, w sali narad w Radymnie odbyła się 46., ostatnia przed wakacjami sesja absolutoryjna, podczas której burmistrz Mieczysław Piziurny otrzymał od radnych wotum zaufania oraz absolutorium.
Radni zebrani prawie w komplecie (brakowało zaledwie jednego), by wysłuchać streszczenia Raportu o Stanie Miasta Radymna na rok 2021, w którym zawarto najważniejsze informacje na jego temat. W dokumencie opisano zrealizowane inwestycje i wspomniano o tych planowanych. Dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu planuje się między innymi remont budynku urzędu miasta oraz rewitalizację terenu po dawnych koszarach – inwestycja ma zostać zrealizowana do jesieni 2023. Jednak nie są to jedyne plany modernizacyjne. Radymno jest przykładem miasta, które stawia na rozwój zrównoważony, w każdym segmencie od dróg, przez infrastrukturę kanalizacyjną, po kulturę i sport.
W raporcie opisano także[paywall] stan miejskiej oświaty, w którą zainwestowano setki tysięcy złotych, po to, by uczniowie mogli wyjeżdżać na wycieczki, brać udział w konkursach i różnorakich programach edukacyjnych. W ramach działań pomocy społecznej wsparto 78 rodziny. Na Program Wspieraj Seniora przeznaczono kilka tysięcy złotych z budżetu miasta plus kilkanaście z dofinansowań. Duże subwencje objęły także miejską bibliotekę, która mogła zaopatrzyć się w 618 nowych pozycji literackich.
Podsumowanie objęło też policję. W minionym roku doszło do 64 przestępstw, to o 15 więcej niż w 2020. Wykrywalność przekracza 80 proc. Jeśli chodzi o rynek pracy, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarosławiu zarejestrowanych jest 226 mieszkańców Radymna, co na tle powiatu stanowi tylko kilka procent, a w 2022 można zaobserwować tendencję spadkową.
Po analizie raportu miała się odbyć dyskusja. Nie była jednak potrzebna – wszystkie komisje i kluby radnych w stu procentach zgodnie podjęły uchwałę, udzielając Mieczysławowi Piziurnemu wotum zaufania.
Kolejne sprawozdania, dotyczące sytuacji finansowej miasta, na wniosek radnego Diawoła, odczytywane nie były, ponieważ wszyscy radni byli już z nimi zapoznani, a zainteresowani mają je do wglądu w internecie. Jedyny odczyt dotyczył opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Radymna o udzielenie absolutorium burmistrzowi Miasta Radymna za 2021 rok. Odczytała ją skarbnik Janina Kaczmarz. Na tej podstawie orzeknięto, że działania burmistrza są zgodne z celowością, gospodarnością i dobrym interesem miasta. Ostatecznie, w stu procentach zgodnie, burmistrzowi Radymna przyznano absolutorium.
Mieczysław Piziurny podziękował za okazane mu zaufanie. Podkreślił, że spełnianie oczekiwań wyborców jest powodem do wspólnej satysfakcji, a tak dobre wyniki to rezultat pracy całego ratusza i wszystkich samorządowców, którzy stanowią zgrany i zgodny zespół.
Burmistrz zaznaczył, że stara się być na bieżąco z potrzebami oraz nastrojami mieszkańców, poznaje ich opinie, śledzi je także w internecie, dlatego zdaje sobie sprawę, że są oni wdzięczni za liczne modernizacje, na przykład osiedla Jana Pawła II oraz ulicy Pogodnej, ale wciąż pytają o kolejne. M. Piziurny prosił o cierpliwość, zapewniając jednocześnie, że będzie dbał o rozwój miasta, pozyskiwanie kolejnych dofinansowań, a wszystkie zaplanowane inwestycje zrealizowane będą w terminie i zgodnie z planem. – Obiecuję ciężką pracę swoją i moich współpracowników – powiedział.
Jednym z ostatnich punktów obrad były tak zwane wolne wnioski. Radna Małgorzata Kalin wspomniała o młodych sportowcach, którzy zakwalifikowali się do ogólnopolskich zawodów w siatkówce plażowej, a te wymagają zdobycia dodatkowych środków. Pytała także o to, czy w wakacje będzie dostępny orlik. Burmistrz potwierdził, że tak, a w kwestii siatkarzy wyjaśnił, że natychmiastowa odpowiedź nie jest możliwa, bo sprawa wymaga konsultacji. Podobnie było z pytaniem radnego Tomasza Zielińskiego o boisko przy szkole podstawowej.
M. Piziurny poinformował, że jest to uzależnione od decyzji dyrekcji placówki. Podniesiono także kilka kwestii, poruszanych już na poprzednich sesjach – mimo że dotyczyły drobnych i na pozór niekosztownych w skali całego budżetu miasta spraw, burmistrz zwrócił uwagę, że po zsumowaniu tych kosztów, choćby kilku progów zwalniających, montażu luster na skrzyżowaniach, kurtyn wodnych, tabliczek i koszy na śmieci, robi się poważna kwota, a jak wspomniała sama skarbnik, wydatki bieżące muszą się równoważyć z tymi inwestycyjnymi, co w dobie wielu, nawet drobnych potrzeb, jest bardzo trudne i stanowi główny problem we właściwym gospodarowaniu miastem.
Jak dotąd ta równowaga została zachowana, co zaowocowało w dobrą oceną pracy włodarza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze