Reklama

Narodowe Czytanie 2023. Jak w regionie czytali Orzeszkową?

Dbanie o język ojczysty jest naszym obowiązkiem. Tak samo jak o polską kulturę i tradycję. Niezaprzeczalnie w ich ramy wpisuje się również literatura. Z tego względu, od wielu lat organizowana jest akcja „Narodowe Czytanie”, której co roku przyświeca inny autor i inna powieść. W tym roku była to sztandarowa publikacja Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Czytali duzi i mali. Uczniowie i nauczyciele. Społecznicy i samorządowcy. Nie sposób wymienić wszystkich z obawy przed pominięciem. 

„Odwiedziliśmy dworek Korczyńskich oraz zaścianek Bohatyrowiczów, poznaliśmy dzieje ich rodów. Śledziliśmy miłosne perypetie Jana i Justyny. Przyjrzeliśmy się  żniwom, poznaliśmy wartość pracy. Poznaliśmy galerię różnorodnych bohaterów oraz panujące między nimi relacje. Wspomnieliśmy ofiarę krwi złożoną przez rodaków podczas powstania styczniowego. Przeszliśmy się brzegiem Niemna” – opisuje wydarzenie społeczność hermanowickiej podstawówki.

Reklama

 

„W Przemyskiej Bibliotece Publicznej fragmenty powieści „Nad Niemnem” odczytali zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, funkcjonariusze służb mundurowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji kultury, uczniowie oraz nauczyciele”

– przybliża z kolei Komenda Miejska Policji w Przemyślu, która na swojego reprezentanta tej szczytnej idei wskazała rzecznika prasowego asp. Joannę Golisz.

Również na lubaczowskim Rynku nie zabrakło przedstawicielek służb mundurowych, które wspólnie z politykami i samorządowcami popularyzowały czytelnictwo. W niezwykłym anturażu spotkali się też jarosławianie, którzy chętnie wcielili się w lektorów przybliżających barwne opisy przyrody, które zapewne wielu z nas pamięta jeszcze ze szkolnej ławki.

Reklama

Fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej odczytano również w Klubie „Piwnice” CK. Inicjatorzy oddali głos mieszkankom Przemyśla i okolic, które same zgłosiły się do przedsięwzięcia, stawiając na wątki kulinarne. Ciekawostki o zwyczajach kulinarnych II połowy XIX przybliżyła prowadząca spotkanie Katarzyna Medelczyk-Szkółka.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama