Reklama

W rocznicę porozumień

03/09/2019 14:30

W kościele Świętej Trójcy i na Kamiennym Moście odbyły się uroczystości związane z 39. rocznicą porozumień sierpniowych.

Tradycyjnie, rocznicowa msza święta odprawiona została  w kościele Świętej Trójcy, po czym delegacje złożyły kwiaty przed tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, umieszczoną w murze opactwa sióstr benedyktynek. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na Kamienny Most, gdzie znajdowała się pierwsza siedziba NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Przemyska.

– 39 lat temu Polacy postanowili, jak wiele razy w swojej historii, upomnieć się o swoją wolność. Tym bowiem było nakłonienie komunistycznych władz do podpisania porozumień sierpniowych, a przede wszystkim powstanie pierwszego niezależnego związku zawodowego „Solidarność” – powiedział prezydent Wojciech Bakun.

Reklama

31 sierpnia jest rocznicą podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” (1980 r.) 27 lipca 2005 r. Sejm RP ustanowił ten dzień świętem państwowym, obchodzonym jako Dzień Solidarności i Wolności.

Podpisanie porozumień było zakończeniem fali strajków, które objęły całą Polskę, po tym, jak 1 lipca 1980 r. rząd ogłosił podwyżki cen mięsa i wędlin. Władze, pomimo wprowadzanych represji, nie były w stanie stłumić ich siłą.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zasmucony przemyski obserwator - niezalogowany 2019-09-04 01:46:10

    Te tłumy ludzi świadczą o zaangażowaniu byłych i obecnych elit zresztą marnych w totalnym upadku Przemyśla. Po likwidacji miast o statusie wojewódzkim nastąpił całkowity rozbiór miasta, zostało zlikwidowane nie tylko urzędy i zakłady o znaczeniu wojewódzkim ale nawet te drobne ale dające ludziom pracę jak np zakłady mięsne, mleczarskie, przetwórnia ryb, Polna, Pomona, Z Płyt Pilsniowych, Sanwil, Ponar Plasomat, wprowadzono do Rzeszowa NBP, ba nawet przeniesiono do Jarosławia Oz piłki nożnej oraz  WKU. Przemyśl został ogołocony niemal że wszystkiego został jedynie San i zanieczyszczenie powietrze. Piszę jedynie przykłady i to w największym skrócie, mógłbym wymieniać bez końca. Funkcjonujące w Przemyślu spółdzielnia inwalidów niewidomych Start zatrudnił w najlepszym okresie ok 850 osób wiem to dobrze bo zakładem zarządzał całe lata członek mojej rodziny. A co mamy, widać słychać i czuć, totalny upadek Przemyśla, obecnie zacofanej pod każdym względem mieściny ,  bez przemysłu, nauki na poziomie wyższym, z marnym handlem,  pustynia sportowa i intelektualną, z obdarte mi z tynków starymi głównie kamienicami i domami, krzywymi i obesranymi chodnikami, zaśmieconymi szczególnie w okolicach paskudnych i obskórnych  bazarów ulicami, dziesiątkami pustych dawnych lokali handlowych i usługowych, ba puste całe budynki czy kamienice np okazały gmach po dawnym kinie Bałtyk czy kamienica M Tomaszewskiej wraz z lokalami handlowymi na P. Konstytucji na którą mogli spojrzeć uczestnicy tej uroczystości, zresztą takich mogę wymienić wiele o wiele więcej. A gdzie czystość i w miarę porządek, to w okolicach katedr i kościołów, marzy mi się taki cały Przemyśl ale nie jestem naiwny, Marzenie ściętej głowy. Mieścina dziwnie smutna i smętna, bez dawnej duszy i młodzieńcze radości którą pamętam od lat 60 tych ub wieku, po godzinie 20 pusto i cicho, smutno ponuro i źle. O to wszystko oskarża poprzednie i obecne ekipy rządzące, kolejnych prezydentów, posłów i senatorów, nie czas na wymienianie, kolejne beznadziejne rady a faktycznie bezrady, na wyróżnienie zasługuje wielki marszałek koronny Marek Tadeusz obecnie szeregowy poseł który będzie się ubiegać za miesiąc na reelekcję. Pytam panie pośle i pozostałych co zrobiliście przez tyle lat by zatrzymać ten proces stopniowego upadku mieściny, przecież Kuchciński jako latający marszałek Sejmu i wicewojewoda mógł zrobić wiele, zrobić naprawdę dużo a zrobił nic, 0. Pytam co Pan powie nam potencjalnym wyborcom prze wyborami choć taktyczne wziął Pan do Krosna licząc że kolejny raz nabierze mieszkańców na  Wija Carpatię czy inne bajeczki o przyjaźni polsko węgierskiej, może Pan pozostawi w Krośnie po sobie konika  ułana czy huzara jak w Przemyślu, może w Krośnie dadzą się  na to nabrać. To samo będzie dotyczyć pani Podhalicz wielkiej wicewojewodziny czy Pilha członka zarządu województwa, was też zapytamy o inicjatywy i pracę na rzecz Przemyśla, co zrobiliście za wyjątkiem może oddziału kardiologii w szpitalu zwanym wojewódzkim. Poza tym nie widzimy jako mieszkańcy większych działań z waszej strony, chyba że realizujecie zapowiedzi waszego prezesa z kampanii ubiegłorocznej pt zagłosujecie na PiS dostaniecie pieniądze. I tak jest np stalowa Wola czy Jarosław oni i nietypowe oni dostają transzy, a Przemyśl dostaje i dostanie gówno, to widać na codzień słychać i czuć. A więc panie Bakun i pana marna ekipa obecnie rządząca nic nie wysiedzicie na dupach w magistracie ruszyć po pieniądze do centrali bo manna finansowa na Przemyśl nie spadnie, wszyscy dostaną coś z pańskiego pisowskiej stołu a Przemyśl nic, przysłowiowe gówno, nie wierzycie, zobaczycie. Na koniec jak zwykle stałe motto , moja mantra jacy wyborcy taka władza, jaki pan taki kram, widać że Przemyśl jako królewskie i wolne już nie miasto na nic innego nie zasługuje. I hej władzo że zdjęcia należy odprawić mszę nie za miasto Arras a za mieścinę Przemyśl, bo ten natrętny hejnał gra coraz bardziej na trwogę, larum grają a wy śpicie chciałoby się zapytać. Na koniec do pani poseł Joasi Szmidt Rodziewicz, tak trzymać, gratuluję skuteczności i inicjatywy dla rozwoju miasta Jarosław może coś tak teraz dla Przemyśla, może zawstydzi pani na wieki tych przemyskich posłańców ludu, kolejnych władców pierścieni, ma pani mój głos z Przemyśla, zasmuconony ale głos w wyborach. I nie dziwię się tym nieprzebranym tłumom na zdjęciu z klasztoru. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wojciech - niezalogowany 2019-09-04 07:01:19

    Jak co roku w rocznice powstania"Solidarnosci"udałem sie na Msze sw.Zauwazyłem,że co roku jest mniej ludzi.Po zakonczeniu Mszy zebralismy sie przed tablica B.Ksiedz Popiełuszki,ale nagłosnienie było fatalne.Miaso zostało oflagowane na ta okazje i było naprawde ładnie przygotowane.W moich oczach organizatorzy nie dorosli do przygotowania takiej uroczystosci.Nie wiedza co to jest 'Sztandar"i do czego służy.Było diewięć pocztów  i zamiast uformowac szyk i przejsc ulica na Kamienny Most to jak złodzieje po skoku ze spuszczonymi głowami i byle jak niesionymi "Sztandarami"przemykali gęsiego po  chodniku przeciskajac sie z przechodniami.Dla mnie to była profanacja "Sztandarów"Na Kamiennym Moscie nagłosnienie do kitu.Moze wyciagniecie wnioski,a jak nie wiecie jak to zrobic to podgladajcie jak ida pielgrzymki na Kalwarie i jak to sie organizuje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2019-09-04 09:39:58

     Trafna "wiwisekcja" Jana. Niestety "Solidarność" - podobnie jak za tzw. "komuny" CRZZ- stała się przystawką "władzy" PiS. Zdewaluowały się wartości ,a działacze na czele z "Kacperkiem" " dbają o swój wizerunek. Odnoszę wrażenie , że "walka" o interes  pracowniczy dotyczy  głównie przywilejów górniczych, energetyków itd.. czyli branż istotnych dla "działaczy" ,a indywidualny interes pracowniczy bywa pomijany.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama