– Spełniły się słowa z pieśni śpiewanej przez lud w świątyniach: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie! – mówił burmistrz Waldemar Paluch podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Jarosławiu.
W Jarosławiu uroczystości niepodległościowe odbyły się wieczorem na Rynku. Poprzedziła je msza św. w kolegiacie Bożego Ciała i koncert Stowarzyszenia Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław”. A jeszcze wcześniej burmistrz złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą wyjście z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionów w boje o wolność ojczyzny oraz przed Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Na ścianie ratusza odsłonięto natomiast tablicę ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego, honorowego obywatela Jarosławia. – Dziś w całym kraju[paywall] trwają uroczystości związane z setną rocznicą tego wyjątkowego wydarzenia. Także w Jarosławiu, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w hołdzie twórcom II Rzeczpospolitej, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, honorowym obywatelem miasta Jarosławia, z dumą odsłaniamy tablicę upamiętniającą postać w nieodłączny sposób kojarzącą się z odzyskaniem przez Polskę wolności i niepodległości – powiedział burmistrz Waldemar Paluch.
– Upłynął wiek od tamtej wojennej jesieni, kiedy pogrzebana przez 123 lata Polska, dźwignęła się z mroków niewoli. Tego dnia – 11 listopada, naród polski rozdarty dotąd przez trzech zaborców wołał radośnie: Polska wolna! Polska niepodległa! Niech żyje wolna Polska! Spełniły się słowa z pieśni śpiewanej przez lud w świątyniach: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie! – mówił.
O 19.30 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych rozpoczął się spektakl słowno-muzyczny Dla Niepodległej, w programie którego znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze