Reklama

„W swoim czasie”, czyli Europejski Dzień Seniora

07/11/2022 15:00

W Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki 20 października obyła się inauguracja wyjątkowej wystawy prac, które stworzyli członkowie Klubu Senior+. Wszystko odbyło się w Galerii Projektor Sztuki, w obecności samych seniorów, pracowników klubu i JOKiS-u oraz zaproszonych gości, między innymi przewodniczącego rady dzielnicy numer 2 Zbigniewa Dąbrowskiego oraz radnej Magdaleny Cisek-Skiby. Po wernisażu w sali widowiskowej JOKiS rozpoczął się uroczysty koncert. Z okazji Dnia Seniora zaprezentowały się miejskie formacje i zespoły.

Wyjątkowego charakteru wydarzeniu nadał fakt, że było to spotkanie międzypokoleniowe, mające uhonorować jarosławskich seniorów, którzy odważyli się na pokazanie i stworzenie prac tylko dzięki swoim opiekunom.

W galerii były obecne dzieci oraz wnukowie artystów, którzy komentują wydarzenie ze wzruszeniem.

– Historia zatacza koło – mówi[paywall] córka jednej z seniorek. – Kiedyś moja mama przychodziła na moje szkolne występy, a teraz ja przychodzę podziwiać jej prace.

Przedstawione dzieła to głównie martwa natura oraz pejzaże, często związane Jarosławiem. Niektóre bardzo kolorowe i abstrakcyjne, inne monochromatyczne i szczegółowe. Do tworzenia wykorzystano różne techniki i inspirowano się różnymi stylami.

Seniorzy są wdzięczni za możliwość wystawy, chociaż pierwotnie nie wszyscy wierzyli we własne siły.

Klub Senior + to przestrzeń do codziennych spotkań i integracji osób starszych. Na miejscu odbywają się zajęcia tematyczne, dzięki którym klubowicze mogą przeżyć drugą młodość, pozostać aktywnymi i urozmaicić okres emerytury. Jest miejsce do rozmów, a także aktywności fizycznej.

Reklama

Emerytura – świetna życia pora!

Program artystyczny obejmował występy reprezentantów wszystkich pokoleń, od seniorów z zespołu wokalnego „Apasjonaci” po najmłodszych tancerzy z Powiatowego Ogniska Baletowego. Ponadto wystąpili: kabaret IKRA, Zespół Tańca Ludowego „Jarosławiaki”, Zespół taneczny „Freestyle” oraz Zespół Tańca Towarzyskiego „Takt”. Widownia i balkon pękały w szwach, brakowało nawet miejsc stojących. Na sali pojawili się bowiem nie tylko fani koncertów w JOKiS, ale także całe rodziny występujących. Sami seniorzy porównali swój wiek do pory roku – dzięki swojej aktywności czują, że ich jesień życia jest ciepła i kolorowa i zgodnie nawoływali do tego, by ich rówieśnicy nie dali się zamknąć w domach, lecz korzystali z życia. W jednej z piosenek hołdowali możliwości błogiego leniuchowania, jednak klubowicze Senior + do leniwych nie należą – spacery, wyjazdy i dni otwarte to tylko część ich aktywności, poza tą artystyczną.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama