W Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki 20 października obyła się inauguracja wyjątkowej wystawy prac, które stworzyli członkowie Klubu Senior+. Wszystko odbyło się w Galerii Projektor Sztuki, w obecności samych seniorów, pracowników klubu i JOKiS-u oraz zaproszonych gości, między innymi przewodniczącego rady dzielnicy numer 2 Zbigniewa Dąbrowskiego oraz radnej Magdaleny Cisek-Skiby. Po wernisażu w sali widowiskowej JOKiS rozpoczął się uroczysty koncert. Z okazji Dnia Seniora zaprezentowały się miejskie formacje i zespoły.
Wyjątkowego charakteru wydarzeniu nadał fakt, że było to spotkanie międzypokoleniowe, mające uhonorować jarosławskich seniorów, którzy odważyli się na pokazanie i stworzenie prac tylko dzięki swoim opiekunom.
W galerii były obecne dzieci oraz wnukowie artystów, którzy komentują wydarzenie ze wzruszeniem.
– Historia zatacza koło – mówi[paywall] córka jednej z seniorek. – Kiedyś moja mama przychodziła na moje szkolne występy, a teraz ja przychodzę podziwiać jej prace.
Przedstawione dzieła to głównie martwa natura oraz pejzaże, często związane Jarosławiem. Niektóre bardzo kolorowe i abstrakcyjne, inne monochromatyczne i szczegółowe. Do tworzenia wykorzystano różne techniki i inspirowano się różnymi stylami.
Seniorzy są wdzięczni za możliwość wystawy, chociaż pierwotnie nie wszyscy wierzyli we własne siły.
Klub Senior + to przestrzeń do codziennych spotkań i integracji osób starszych. Na miejscu odbywają się zajęcia tematyczne, dzięki którym klubowicze mogą przeżyć drugą młodość, pozostać aktywnymi i urozmaicić okres emerytury. Jest miejsce do rozmów, a także aktywności fizycznej.
Program artystyczny obejmował występy reprezentantów wszystkich pokoleń, od seniorów z zespołu wokalnego „Apasjonaci” po najmłodszych tancerzy z Powiatowego Ogniska Baletowego. Ponadto wystąpili: kabaret IKRA, Zespół Tańca Ludowego „Jarosławiaki”, Zespół taneczny „Freestyle” oraz Zespół Tańca Towarzyskiego „Takt”. Widownia i balkon pękały w szwach, brakowało nawet miejsc stojących. Na sali pojawili się bowiem nie tylko fani koncertów w JOKiS, ale także całe rodziny występujących. Sami seniorzy porównali swój wiek do pory roku – dzięki swojej aktywności czują, że ich jesień życia jest ciepła i kolorowa i zgodnie nawoływali do tego, by ich rówieśnicy nie dali się zamknąć w domach, lecz korzystali z życia. W jednej z piosenek hołdowali możliwości błogiego leniuchowania, jednak klubowicze Senior + do leniwych nie należą – spacery, wyjazdy i dni otwarte to tylko część ich aktywności, poza tą artystyczną.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze