Reklama

W szpitalu na Monte ubywa łóżek

24/01/2020 17:48

Z danych przedstawionych przez posła Marka Rząsę (PO), w przemyskim szpitalu ubyło ok. 500 łóżek. Jego zdaniem te działania mogą prowadzić do likwidacji placówki. P.o. Dyrektora szpitala Barbara Stawarz przyznaje, że łóżek jest mniej, ale wynika to m.in. z tego, że pacjenci po zabiegach nie muszą być tak długo na obserwacji jak kiedyś.

Jak mówił na konferencji prasowej Marek Rząsa, „w najlepszych czasach”, gdy w Przemyślu istniały dwa szpitale, łącznie dysponowały one 1170 łóżkami (900 w wojewódzkim i 270 w miejskim). – Mówiono wtedy o obłożeniu 70 procent. Kiedy łączono, czyli likwidowano[paywall] szpital miejski, jednym z podnoszonych wówczas argumentów było, że nie mogą dwa szpitale ze sobą konkurować, bo obłożenie łóżek nie było stuprocentowe. Twierdzono, że jeżeli będzie jeden potężny, dobrze zarządzany szpital, to wszystkie łóżka będą obłożone, a pacjenci bezpieczni. I co się dzieje? Ginie 270 łóżek szpitala miejskiego. W marcu 2019 r. dyrektor szpitala Piotr Ciompa wydaje zarządzenie w sprawie rzeczywistej liczby łóżek i określa ją na 768 – mówił poseł.

Dalej podawał, że w sierpniu 2019 r. podawano już 742 łóżka. Z kolei na początku br. pełniąca obowiązki dyrektora szpitala Barbara Stawarza określiła liczbę łóżek na 612, a więc 130 mniej niż 5 miesięcy wcześniej. – W ciągu niecałych trzech lat w Przemyślu ubyło ponad 500 łóżek – podkreślił M. Rząsa.

Reklama

– Moim zdaniem działania, które są podejmowane w tej chwili mają na celu sprawić, aby w najbliższych kilkunastu miesiącach, a najpóźniej latach, szpital ten zszedł do rangi szpitala powiatowego, bądź w ogóle zniknął z mapy szpitali. Mówię to z całą odpowiedzialnością, bo jeśli się likwiduje łóżka, to za chwileczkę będą zwolnienia z pracy – stwierdził.

 

„Świadczeń jest więcej i są lepsze jakościowo”

Barbara Stawarz pełni obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu od 6 listopada 2019 r. Ta funkcja została jej powierzona przez zarząd województwa po tym, jak z placówką rozstał dotychczasowy szef Piotr Ciompa.

Reklama

– Rzeczywiście w styczniu 2020 roku liczba łóżek formalnie zmniejszyła się o 130. Jednak nie ma to nic wspólnego z ograniczeniem świadczeń na rzecz pacjentów, które w ostatnim czasie się zwiększyły i polepszyły jakościowo – podkreśla B. Stawarz.

Jak twierdzi, kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na bieżący rok jest o 2 mln złotych większy niż w roku ubiegłym. – Liczba łóżek natomiast została dostosowana do faktycznych potrzeb, ponieważ wyniki analizy statystycznej za ostatnie dwa lata wykazały, że na niektórych oddziałach obłożenie oscylowało w granicach 40 – 50 procent, co powodowało, że połowa miejsc stała pusta. Oddziały, na których łóżka były wykorzystywane w większym procencie, zostały bez zmian. Natomiast oddział intensywnej terapii i anestezjologii, który obecnie jest w trakcie remontu, będzie miał zwiększoną liczbę łóżek. Planujemy również utworzenie nowych zakresów świadczeń medycznych – zapowiada B. Stawarz.

Reklama

P.o. dyrektora twierdzi, że liczba łóżek nie przekłada się ani na ilość, ani na jakość świadczeń. – Opieka okołozabiegowa znacznie się skróciła; pacjent, który jeszcze parę lat temu po zabiegu przebywał w szpitalu około 7 dni, dzisiaj w dobrej kondycji wychodzi po 2 – 4 dniach. Jest to trend ogólnoświatowy w medycynie i do tego dążymy dla dobra pacjentów i ich rodzin. Ponadto w ubiegłym roku powstała na terenie Przemyśla dodatkowa opieka długoterminowa to jest ZOL i hospicjum, gdzie pacjenci, którzy już nie wymagają leczenia szpitalnego, lecz nadal wymagają opieki całodobowej są kierowani, co także jest zgodne z najnowszymi tendencjami w lecznictwie – mówi B Stawarz.

 

Reklama

Przerost zatrudnienia

Czy zmniejszenie liczby łóżek przełoży się na redukcję zatrudnienia? – Z przygotowanego programu naprawczego wynika, że w niektórych grupach zawodowych istnieje przerost zatrudnienia. Jednak zapewniam, że szpital nie ma zamiaru dokonywać zwolnień pracowników, a zmniejszenie zatrudnienia będzie się odbywało w sposób naturalny, na przykład przez przejścia na emeryturę – zapowiada B. Stawarz.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pit - niezalogowany 2020-01-24 18:03:14

    Ludzi w Przemyślu też ubywa bo wszyscy wyjeżdżają

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Samozwańczy dyrektor Wiesiek - niezalogowany 2020-01-24 20:09:48

    Jedno i drugie siebie warte bardzo słabiutko i miernie, społeczeństwo patrzy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2020-01-24 20:26:26

    PISoBOLSZEWIA eksterminuje suwerena szybciej od koronowrusa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama