Reklama

W Żurawicy powitali żołnierzy wracających z kilkumiesięcznej misji z Łotwy

Uroczysty apel połączony z podpisaniem tzw. protokołu przekazania XI zmiany PKW „Łotwa” były najważniejszymi elementami powitania żołnierzy 1 batalionu czołgów w Żurawicy, którzy wrócili do domu z kilkumiesięcznej misji.

Takie uroczystości mają swój jasno sprecyzowany ceremoniał. Najpierw meldunek o gotowości pododdziałów i żołnierzy XI zmiany PKW „Łotwa” do powitania kontyngentu złożył dowódca żurawickiego 1 bcz ppłk Rafał Kluz.

Meldunek przyjął dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rafał Miernik. Potem, w imieniu dowódcy generalnego oraz[paywall] dowódcy operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych, protokół przekazania XI zmiany podpisali gen. bryg. R. Miernik oraz gen. bryg. Rafał Kowalik.

W uroczystości udział wzięli m. in. dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych oraz duchowieństwo. Apel zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.

– Naszym głównym zadaniem w Łotwie, w ramach sił wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, była obrona wschodniej flanki paktu północnoatlantyckiego, polegająca na odstraszaniu, organizacji szeregu ćwiczeń i szkoleń w środowisku. Nawiązaliśmy także współpracę z szeregiem instytucji i organizacji na tamtym terenie. Dla mnie jako dowódcy było niezmiernie miło słyszeć wiele ciepłych słów kierowanych pod naszym adresem – powiedział m.in. dowódca żurawickiego kontyngentu w Łotwie mjr Daniel Fac.

Warto dodać, że czołgiści zorganizowali na miejscu międzynarodową akcję charytatywną dla Poli Matuszek, córki żołnierza, chorej na rdzeniowy zanik mięśni. Udało się uzbierać ok. 80 tys. zł.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama