Uroczysty apel połączony z podpisaniem tzw. protokołu przekazania XI zmiany PKW „Łotwa” były najważniejszymi elementami powitania żołnierzy 1 batalionu czołgów w Żurawicy, którzy wrócili do domu z kilkumiesięcznej misji.
Takie uroczystości mają swój jasno sprecyzowany ceremoniał. Najpierw meldunek o gotowości pododdziałów i żołnierzy XI zmiany PKW „Łotwa” do powitania kontyngentu złożył dowódca żurawickiego 1 bcz ppłk Rafał Kluz.
Meldunek przyjął dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rafał Miernik. Potem, w imieniu dowódcy generalnego oraz[paywall] dowódcy operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych, protokół przekazania XI zmiany podpisali gen. bryg. R. Miernik oraz gen. bryg. Rafał Kowalik.
W uroczystości udział wzięli m. in. dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych oraz duchowieństwo. Apel zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.
– Naszym głównym zadaniem w Łotwie, w ramach sił wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, była obrona wschodniej flanki paktu północnoatlantyckiego, polegająca na odstraszaniu, organizacji szeregu ćwiczeń i szkoleń w środowisku. Nawiązaliśmy także współpracę z szeregiem instytucji i organizacji na tamtym terenie. Dla mnie jako dowódcy było niezmiernie miło słyszeć wiele ciepłych słów kierowanych pod naszym adresem – powiedział m.in. dowódca żurawickiego kontyngentu w Łotwie mjr Daniel Fac.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze