Tradycyjnie, jak co roku w maju, swoje święto obchodzili żołnierze z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie gen. bryg. Dariusza Lewandowskiego. Żurawiccy czołgiści wchodzą w skład rzeszowskiej brygady.
Nim do tego doszło, 5 maja br., dowódca żurawickich czołgistów ppłk Rafał Kluz wraz z delegacja oraz pocztem sztandarowym uczestniczyli w mszy św. w kościele parafialnym w Szczepanowie w gminie Brzesko w 43. rocznicę śmierci patrona batalionu płka Józefa Koczwary.
Po uroczystości kościelnej żurawicka delegacja[paywall] złożyła wieniec oraz zapaliła znicz pamięci przy grobie pułkownika. J. Koczwara urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. 8 lipca 1931 r., jako oficer kawalerii w stopniu podpułkownika, objął dowództwo 2 Pułku Pancernego w Żurawicy, którym dowodził do 7 czerwca 1934 r.
W grudniu 1933 r., dowodzony przez ppłka J. Koczwarę pułk pancerny został przeformowany na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych. Zmarł 6 maja 1978 r. w domu opieki społecznej w Tarnowie. Minister Obrony Narodowej decyzją z 20 czerwca 2011 r. polecił
1 batalionowi czołgów w Żurawicy przyjąć jego imię jako patrona jednostki.
W br. żurawiccy czołgiści obchodzili swoje święto na terenie jednostki przy ul. Wojska Polskiego 22 w Żurawicy 7 maja br. Oczywiście z zachowaniem wszystkich obowiązujących obostrzeń, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.
W uroczystościach wziął udział dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Dariusz Lewandowski. Obecni byli także dowódcy podległych jednostek, przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe, żołnierze i pracownicy batalionu. Obecna była Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów.
Uroczystość rozpoczęła oczywiście msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy. Potem odbył się uroczysty apel, podczas którego odczytane zostały rozkazy okolicznościowe. Ceremonia zakończyła się tradycyjną defiladą pododdziałów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wspaniali chłopcy.Wielka szkoda, ze mogą korzystać tylko z okazów już archaicznych a praktycznie muzealnych czołgów.Ale duch żołnierski to potęga.Nie mają możliwości ćwiczyć to balują
szkoda tylko ,że zamiast czołgów mają bezużyteczne wraki , na które przypada średnio 2 sztuki amunicji . To raczej nie czołgiści tylko tak grupa rekonstrukcyjna .
Patrzcie jak się świat zmienia https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/byla-doradczyni-reagana-poprosila-o-rosyjskie-obywatelstwo/dbykwrt,79cfc278
Bezużyteczny złom z lat 1970tych w rękach super (jak na nasz region) uposażonych kolesi czekających na nabycie praw do wczesnej emerytury. W razie "w" nie przedstawiałoby to całe JW żadnej realnej wartości bojowej,
Wspaniali chłopcy.Wielka szkoda, ze mogą korzystać tylko z okazów już archaicznych a praktycznie muzealnych czołgów.Ale duch żołnierski to potęga.Nie mają możliwości ćwiczyć to balują
szkoda tylko ,że zamiast czołgów mają bezużyteczne wraki , na które przypada średnio 2 sztuki amunicji . To raczej nie czołgiści tylko tak grupa rekonstrukcyjna .
Patrzcie jak się świat zmienia https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/byla-doradczyni-reagana-poprosila-o-rosyjskie-obywatelstwo/dbykwrt,79cfc278