Pomiędzy 16 a 18 czerwca odbyły się egzaminy ósmoklasisty. absolwenci podstawówek mają czas na wybranie szkoły, w której będą kontynuować naukę. Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich już wystartował i potrwa do 10 lipca. Zarówno uczniów, jak i pracowników podmiotów organizujących rekrutację czeka pracowite lato, bo we wszystkich powiatach ogłoszenie listy przyjętych planowane jest w pierwszej połowie sierpnia.
Jedną z dziedzin życia, na którą pandemia wpłynęła najmocniej, jest oświata. W trudnych warunkach prowadzone są już nie tylko lekcje, ale także egzaminy, a obecnie również i rekrutacja do szkół średnich. Ta właściwie się zaczęła. – Wnioski o przyjęcie do szkół średnich uczniowie mogą składać od 15 czerwca do 10 lipca – informuje Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Termin ten obowiązuje we wszystkich powiatach. Wszędzie też rekrutacja prowadzona jest drogą elektroniczną[paywall]. – W systemie elektronicznego naboru zawarto opisy poszczególnych szkół i oddziałów, dzięki czemu kandydaci i ich rodzice mają stały i łatwy dostęp do aktualnych informacji o ofercie wszystkich placówek. Z pewnością informacje te pozwolą uczniom na bardziej świadome podejmowanie decyzji co do wyboru szkół, do których będą kandydować. Obecnie praca w elektronicznym systemie naboru przebiega bezproblemowo. Dlatego zachęcamy do skorzystania z niego – zachwala ten kanał komunikacji między uczniem a szkołą starosta przeworski Bogusław Urban. Proces, który wystartował w połowie czerwca, a więc w terminie, kiedy normalnie byłby już na ostatniej prostej, potrwa przez całe wakacje. W tym czasie uczniowie będą zobligowani dostarczyć dokumenty, np. kopię zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (31 lipca – 4 sierpnia). 12 sierpnia szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, a cała rekrutacja ma się zakończyć do 19 sierpnia, kiedy upływa termin potwierdzenia przez uczniów wyboru szkoły, w której będą kontynuować naukę.
Od pewnego czasu rekrutacja do szkół średnich jest procesem dość specyficznym. Szkoły walczą o ucznia, bo każdy pozyskany młody człowiek może stanowić o być albo nie być oddziału w szkole, a w efekcie oznaczać np. zapewnienie pracy nauczycielom. Przy słabym naborze w grę wchodzić mogą obniżenia wysokości nauczycielskich etatów lub nawet zwolnienia. Z drugiej strony niektóre profile będą mocno oblegane i zapewne nie wszyscy uczniowie znajdą miejsce w tych klasach, które sobie wymarzyli. Szkoły liczą jednak, że uczniów będzie sporo. – Szkoły naszego powiatu przygotowały bardzo szeroką ofertę edukacyjną, w której ogólna pula miejsc we wszystkich typach szkół wynosi 1500– podaje Marta Kurpiel, naczelnik wydziału oświaty w jarosławskim starostwie powiatowym. W szkołach przemyskich przygotowano 1012 miejsc w 32 oddziałach. Najmniej miejsc przygotowano w Przeworsku, ale tamtejsze starostwo ma pod swoją pieczą tylko 3 placówki, szkoły średnie w Zarzeczui Kańczudze prowadzą samorządy szczebla gminnego. – Szkoły przygotowane są na przyjęcie 816 uczniów w 24 oddziałach liczących po 34 uczniów w jednej klasie – informuje Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze