Reklama

Wakacyjna rekrutacja

28/06/2020 10:06

Pomiędzy 16 a 18 czerwca odbyły się egzaminy ósmoklasisty. absolwenci podstawówek mają czas na wybranie szkoły, w której będą kontynuować naukę. Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich już wystartował i potrwa do 10 lipca. Zarówno uczniów, jak i pracowników podmiotów organizujących rekrutację czeka pracowite lato, bo we wszystkich powiatach ogłoszenie listy przyjętych planowane jest w pierwszej połowie sierpnia.

Jedną z dziedzin życia, na którą pandemia wpłynęła najmocniej, jest oświata. W trudnych warunkach prowadzone są już nie tylko lekcje, ale także egzaminy, a obecnie również i rekrutacja do szkół średnich. Ta właściwie się zaczęła. – Wnioski o przyjęcie do szkół średnich uczniowie mogą składać od 15 czerwca do 10 lipca  – informuje Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Termin ten obowiązuje we wszystkich powiatach. Wszędzie też rekrutacja prowadzona jest drogą elektroniczną[paywall]. – W systemie elektronicznego naboru zawarto opisy poszczególnych szkół i oddziałów, dzięki czemu kandydaci i ich rodzice mają stały i łatwy dostęp do aktualnych informacji o ofercie wszystkich placówek. Z pewnością informacje te pozwolą uczniom na bardziej świadome podejmowanie decyzji co do wyboru szkół, do których będą kandydować. Obecnie praca w elektronicznym systemie naboru przebiega bezproblemowo. Dlatego  zachęcamy do skorzystania z niego – zachwala ten kanał komunikacji między uczniem a szkołą starosta przeworski Bogusław Urban. Proces, który wystartował w połowie czerwca, a więc w terminie, kiedy normalnie byłby już na ostatniej prostej, potrwa przez całe wakacje. W tym czasie uczniowie będą zobligowani dostarczyć dokumenty, np. kopię zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (31 lipca – 4 sierpnia). 12 sierpnia szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, a cała rekrutacja ma się zakończyć do 19 sierpnia, kiedy upływa termin potwierdzenia przez uczniów wyboru szkoły, w której będą kontynuować naukę.

Miejsca starczy dla każdego

Od pewnego czasu rekrutacja do szkół średnich jest procesem dość specyficznym. Szkoły walczą o ucznia, bo każdy pozyskany młody człowiek może stanowić o być albo nie być oddziału w szkole, a w efekcie oznaczać np. zapewnienie pracy nauczycielom. Przy słabym naborze w grę wchodzić mogą obniżenia wysokości nauczycielskich etatów lub nawet zwolnienia. Z drugiej strony niektóre profile będą mocno oblegane i zapewne nie wszyscy uczniowie znajdą miejsce w tych klasach, które sobie wymarzyli. Szkoły liczą jednak, że uczniów będzie sporo. – Szkoły naszego powiatu przygotowały bardzo szeroką ofertę edukacyjną, w której ogólna pula miejsc we wszystkich typach szkół wynosi 1500– podaje Marta Kurpiel, naczelnik wydziału oświaty w jarosławskim starostwie powiatowym. W szkołach przemyskich przygotowano 1012 miejsc w 32 oddziałach. Najmniej miejsc przygotowano w Przeworsku, ale tamtejsze starostwo ma pod swoją pieczą tylko 3 placówki, szkoły średnie w Zarzeczui Kańczudze prowadzą samorządy szczebla gminnego. – Szkoły przygotowane są na przyjęcie 816 uczniów w 24 oddziałach liczących po 34 uczniów w jednej klasie – informuje Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.

Obawy?

Rekrutacja prowadzona w dobie pandemii, poza zmianą w terminarzu, może nie różnić się od tej prowadzonej w spokojniejszych czasach. Może jednak wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Do tej pory uczniów w formalnościach wspierali nauczyciele podstawówek, a w dobie nauczania zdalnego jest to utrudnione. Zresztą rekrutacja elektroniczna ma swoje wady i zalety. – W czasie pandemii elektroniczne załatwianie spraw zapewnia wszystkim stronom wysoki stopień bezpieczeństwa oraz gwarantuje szybki przepływ informacji nawet z najdalszych zakątków powiatu i spoza niego. Są to niewątpliwe zalety tego systemu i tej formy komunikacji. Ta forma rekrutacji stanowi zagrożenie dla uczniów, którzy znajdą się na liście kandydatów nieprzyjętych lub dla tych, którzy w trakcie rekrutacji zmienią swoje preferencje co do wyboru szkoły, gdyż w okresie pandemii są ograniczone bezpośrednie kontakty i z członkami komisji, i z jej przewodniczącymi – analizuje M. Kurpiel ze starostwa w Jarosławiu. Miejmy jednak nadzieję, że komplikacji nie będzie, a po zakończeniu rekrutacji zadowoleni absolwenci szkół podstawowych zasiądą fizycznie, a nie tylko wirtualnie, w ławach swoich nowych klas.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama