Reklama

Ważne dla przedsiębiorców. Wciąż możesz skorzystać z ulgi

Od początku 2021 roku przedsiębiorcy mogą się zgłaszać się do małego ZUS plus, uprawniającego do płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Trzeba się jednak śpieszyć. Termin upływa 1 lutego br.

Rozwiązanie pozwalające płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne jest dla tych właścicieli firm, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł i którzy prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni w roku.

– Jeśli działalność gospodarcza nie była prowadzona przez cały rok, limit przychodu wylicza się[paywall]  proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Na „małym ZUS plus” można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy – przypomina zasady korzystania z możliwości odprowadzania niższych składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w 2021 r. regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg. Podkreśla też, że ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Istotne są terminy. Przedsiębiorca, który chce korzystać z małego ZUS plus i spełnia wymagane warunki, ma czas maksymalnie do 1 lutego br. Zgłosić się do ulgi może, składając w placówce ZUS odpowiednie dokumenty.

Reklama

Podstawa wymiaru składek na „mały ZUS plus” nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

W. Dyląg przypomina także, że z niższych składek nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w ub. r. w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z ulgi nie skorzysta też osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Nie jest ona także adresowana do nowych firm. –

Osoby, które dopiero założyły swoją działalność, najpierw mają prawo do 6 miesięcy bez składek, czyli tak zwanej ulgi na start, następnie do 24 miesięcy preferencyjnych składek, opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a dopiero potem „małego ZUS-u plus” – wyjaśnia.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama