Dwie uchwały, istotne dla przedsiębiorców i dla osób nadużywających alkoholu, podjęli podczas ostatniej sesji radni Przemyśla.
Odbywająca się 16 marca sesja rady miejskiej w Przemyślu była krótka i spokojna. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, przewodniczących zarządów osiedli poproszono, aby nie przychodzili, a radni mieli ograniczyć swoje pytania i uwagi jedynie do tematu koronawirusa. Związane z tym wątki przedstawiliśmy w artykułach poświęconych tej tematyce w ubiegłym tygodniu.
Wśród kilku przyjętych tego dnia uchwał, radni zdecydowali o [paywall]niedochodzeniu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Chodzi o sytuacje, kiedy przedsiębiorca spóźnia się w opłatach na rzecz miasta (np. za czynsz). Miasto naliczało im rekompensatę, której wysokość – zależnie od wysokości długu – stanowi równowartość 40, 70, a nawet 100 euro.
Sprawę opisaliśmy jako pierwsi w styczniu br. Zbigniew Kurzywilk prowadzi mały sklep spożywczy na terenie należącym do gminy miejskiej. O jeden dzień roboczy spóźnił się z zapłaceniem faktury za dzierżawę. Otrzymał od miasta wezwanie do zapłaty 170,34 zł jako „rekompensaty za koszty odzyskiwania należności”. Po tym artykule także inni przedsiębiorcy sygnalizowali podobne sytuacje. Ich oburzenie wynikało z tego, że za tak krótkie opóźnienia naliczane są odsetki wynoszące kilka groszy lub co najwyżej kilka złotych. Rekompensaty określali lichwą, choć pobieraną w świetle prawa.
Z. Kurzywilk opisał problem w listach wysłanych do radnych. temat podjął Maciej Kamiński z PiS, który wystosował interpelację w tej sprawie do prezydenta. Gdyby nie nadzwyczajna sytuacja w kraju, temat pewnie wywołałby dyskusję na sesji. Szybko przystąpiono jednak do głosowania i wszyscy obecni radni zdecydowali o odstąpieniu od dochodzenia takich rekompensat.
Zdecydowano także o podniesieniu opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Wzrosła ona z 309 do 316 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ci Radni i tak nic więcej by nie powiedzieli, inteligencja tej Rady = 0
Ci Radni i tak nic więcej by nie powiedzieli, inteligencja tej Rady = 0
;
Strajkhttps://youtu.be/EbaTI3Wk82U