Trzy placówki medyczne z województwa podkarpackiego zdobyły certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Wśród nich Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu.
Była to inauguracyjna edycja programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Jego celem jest popularyzacja dobrych praktyk, zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego oraz edukowanie pracowników szpitali w tym zakresie.
Do programu zgłosiły się 63 placówki z całej Polski, z czego 52[paywall] zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów opracowanych przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się 12 października br., w Warszawie, podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XVI Hospital&Healthcare Management, organizowanego przez wydawnictwo Termedia.
– Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek, w tym trzy z województwa podkarpackiego. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć – powiedział podczas gali prof. Wojciech Zegarski, Krajowy Konsultant w dz. Chirurgii Onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
Organizatorem programu jest powołana w 2021 r. Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której celem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu.
Program swoim patronatem objęli m.in.: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali.
Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazł się: Wojewódzki Szpital im. św. ojca Pio w Przemyślu. Z Podkarpacia podobne wyróżnienie otrzymały jeszcze dwie placówki.
To Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. B. Markiewicza oraz Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia.
Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót chorych do zdrowia.
W ramach programu Rada Ekspertów opracowała deklarację „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Podpisanie jej, a tym samym zobowiązanie się do przestrzegania 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego, to pierwszy krok do uzyskania certyfikatu.
Dla realizacji tych zasad niezbędne jest m.in.: udostępnienie środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny przez personel medyczny dla wszystkich stanowisk, cykliczne edukowanie personelu i prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć.
– W Polsce bezpieczeństwo szpitali nadal stanowi wyzwanie, a przecież stosowanie standardów niesie za sobą same korzyści, także finansowe. Inwestycja w bezpieczny sprzęt może się wiązać z dużym wydatkiem, ale w dłuższej perspektywie przynosi wiele oszczędności – podsumował prof. W. Zegarski.
KiB
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze