Reklama

Ważny certyfikat dla szpitala na Monte Cassino

Trzy placówki medyczne z województwa podkarpackiego zdobyły certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Wśród nich Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu.

Była to inauguracyjna edycja programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Jego celem jest popularyzacja dobrych praktyk, zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego oraz edukowanie pracowników szpitali w tym zakresie.

Do programu zgłosiły się 63 placówki z całej Polski, z czego 52[paywall] zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów opracowanych przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.


Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się 12 października br., w Warszawie, podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XVI Hospital&Healthcare Management, organizowanego przez wydawnictwo Termedia.
 

Reklama

Czym jest certyfikat?

– Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek, w tym trzy z województwa podkarpackiego. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć ­– powiedział podczas gali prof. Wojciech Zegarski, Krajowy Konsultant w dz. Chirurgii Onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Organizatorem programu jest powołana w 2021 r. Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której celem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu.

Program swoim patronatem objęli m.in.: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali.

Reklama

Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazł się: Wojewódzki Szpital im. św. ojca Pio w Przemyślu. Z Podkarpacia podobne wyróżnienie otrzymały jeszcze dwie placówki.

To Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. B. Markiewicza oraz Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
 

Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent

Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia.

Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót chorych do zdrowia.

Reklama

W ramach programu Rada Ekspertów opracowała deklarację „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Podpisanie jej, a tym samym zobowiązanie się do przestrzegania 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego, to pierwszy krok do uzyskania certyfikatu.

Dla realizacji tych zasad niezbędne jest m.in.: udostępnienie środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny przez personel medyczny dla wszystkich stanowisk, cykliczne edukowanie personelu i prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć.

– W Polsce bezpieczeństwo szpitali nadal stanowi wyzwanie, a przecież stosowanie standardów niesie za sobą same korzyści, także finansowe. Inwestycja w bezpieczny sprzęt może się wiązać z dużym wydatkiem, ale w dłuższej perspektywie przynosi wiele oszczędności – podsumował prof. W. Zegarski.

Reklama


KiB

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama