Reklama

Wciągnęły ich rodzinne historie przodków

Miło nam donieść, że Podkarpacie ma dwóch swoich reprezentantów w finale ogólnopolskiego konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz”. Są to Jakub Trela ze Szkoły Podstawowej im. Leszka Deptuły w Wadowicach Górnych, w powiecie mieleckim i Klaudia Ziętal ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie w powiecie przemyskim. Oboje odbierali niedawno nagrody w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Konkurs trwał od stycznia do czerwca br. i składał się z 2 etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Był adresowany do uczniów klas 6 szkoły podstawowej. W I etapie komisje konkursowe wyłoniły 3 finalistów na poziomie wojewódzkim, a w II kapituła konkursu wytypowała 3 laureatów i przyznała 12 wyróżnień. Jakub Trela ze Szkoły Podstawowej w Wadowicach Górnych zajął 2. miejsce (wspierała go opiekunka naukowa Anna Kwiatkowska), natomiast reprezentantka naszego regionu, czyli Klaudia Ziętal ze Szkoły Podstawowej w Drohojowie znalazła się w gronie wyróżnionych.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego własnej rodziny i opisanie losów przodków. Rywalizujących o laury uczniów wspierali rodzice i nauczyciele. Działali oni, konsultując się z archiwistami Archiwów Państwowych. Była więc okazja, by sięgnąć do źródeł i zanurzyć się w historii swojej rodziny i dalszych[paywall] krewnych, a także odkryć cenne rodzinne pamiątki, dokumenty i stare fotografie.

Reklama

Gala finałowa konkursu z udziałem laureatów i wyróżnionych oraz ich opiekunów merytorycznych odbyła się 14 września, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Właśnie tu, w wyjątkowej oprawie, wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. – Konkurs wpłynął nie tylko na to, że mogły się w domach odbyć międzypokoleniowe rozmowy, że można było dziadków, babcie, prababcie zaangażować do tego, żeby poznać opowieści o własnej rodzinie, posłuchać, jak oni byli zaangażowali w to, jak historia się wokół nich toczyła, ale również, że zachęciliśmy do tego, żeby źródła przechowywane w Archiwach Państwowych były również w pracach uczniów wykorzystywane – powiedział do zgromadzonych dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk.

Była to pierwsza edycja konkursu. Jego organizatorami byli minister edukacji i nauki oraz Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Reklama


fot.M. Gmitruk
. Laureaci i wyróżnieni na wspólnym zdjęciu z wiceministrem edukacji i nauki Tomaszem Rzymkowskim oraz dyrektorem Archiwów Państwowych Pawłem Pietrzykiem (Klaudia Ziętal pierwsza z prawej).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama