Miło nam donieść, że Podkarpacie ma dwóch swoich reprezentantów w finale ogólnopolskiego konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz”. Są to Jakub Trela ze Szkoły Podstawowej im. Leszka Deptuły w Wadowicach Górnych, w powiecie mieleckim i Klaudia Ziętal ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie w powiecie przemyskim. Oboje odbierali niedawno nagrody w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Konkurs trwał od stycznia do czerwca br. i składał się z 2 etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Był adresowany do uczniów klas 6 szkoły podstawowej. W I etapie komisje konkursowe wyłoniły 3 finalistów na poziomie wojewódzkim, a w II kapituła konkursu wytypowała 3 laureatów i przyznała 12 wyróżnień. Jakub Trela ze Szkoły Podstawowej w Wadowicach Górnych zajął 2. miejsce (wspierała go opiekunka naukowa Anna Kwiatkowska), natomiast reprezentantka naszego regionu, czyli Klaudia Ziętal ze Szkoły Podstawowej w Drohojowie znalazła się w gronie wyróżnionych.
Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego własnej rodziny i opisanie losów przodków. Rywalizujących o laury uczniów wspierali rodzice i nauczyciele. Działali oni, konsultując się z archiwistami Archiwów Państwowych. Była więc okazja, by sięgnąć do źródeł i zanurzyć się w historii swojej rodziny i dalszych[paywall] krewnych, a także odkryć cenne rodzinne pamiątki, dokumenty i stare fotografie.
Gala finałowa konkursu z udziałem laureatów i wyróżnionych oraz ich opiekunów merytorycznych odbyła się 14 września, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Właśnie tu, w wyjątkowej oprawie, wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. – Konkurs wpłynął nie tylko na to, że mogły się w domach odbyć międzypokoleniowe rozmowy, że można było dziadków, babcie, prababcie zaangażować do tego, żeby poznać opowieści o własnej rodzinie, posłuchać, jak oni byli zaangażowali w to, jak historia się wokół nich toczyła, ale również, że zachęciliśmy do tego, żeby źródła przechowywane w Archiwach Państwowych były również w pracach uczniów wykorzystywane – powiedział do zgromadzonych dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk.
Była to pierwsza edycja konkursu. Jego organizatorami byli minister edukacji i nauki oraz Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

fot.M. Gmitruk
. Laureaci i wyróżnieni na wspólnym zdjęciu z wiceministrem edukacji i nauki Tomaszem Rzymkowskim oraz dyrektorem Archiwów Państwowych Pawłem Pietrzykiem (Klaudia Ziętal pierwsza z prawej).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze