Ministerstwo Zdrowia już dwukrotnie przedłużało termin wykonywania badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Badań bezpłatnych, z których naprawdę warto skorzystać. Można je zrobić do końca 2022 roku.
Pierwotnie terminem finalnym programu był 31 grudnia 2021 r. Potem ministerstwo datę graniczną ustaliło na 30 czerwca br., by przedłużyć termin o kolejne pół roku.
– Bezpłatne badania można wykonywać w naszym szpitalu. Punkt badań znajduje się w[paywall] pokoju zabiegowym Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, nieopodal SOR-u. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Czynny jest w godzinach od 7.30 do 9.30. Dodam tylko, że program skierowany jest do Polaków, którzy w roku przeprowadzenia badania ukończą lub mają ukończone 40 lat, nie korzystali wcześniej z niego i uzupełnili ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię – powiedział kierownik Działu Organizacji, Umów i Promocji, jednocześnie rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu Paweł Bugira.
Aby wypełnić ankietę, należy: zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, wejść w zakładkę „Profilaktyka” i wypełnić online ankietę. Odpowiedzi pozwolą wybrać listę zalecanych badań laboratoryjnych.
Pacjent otrzyma także wskazówki, jak należy przygotować się do badań. Ankieta dla osób w wieku od 40 do 64 lat zawiera pytania dotyczące m.in.: masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, ryzyka chorób układu krwionośnego, aktywności fizycznej, sposobu odżywania się, picia alkoholu, palenia lub innych form używania tytoniu i nikotyny czy ryzyka chorób onkologicznych.
Ankieta dla osób mających 65 lat i więcej jest krótsza, a wybieramy między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania. Na koniec należy zatwierdzić wybrane badania laboratoryjne. Otrzymujemy wówczas e-skierowanie.
Nie trzeba go drukować – informację o nim dostajemy na podany przez siebie na Internetowym Koncie Pacjenta numer telefonu lub e-mail albo w aplikacji mojeIKP. Otrzymamy także porady zdrowotne, które można sobie zapisać lub wydrukować.
Jak już wspomnieliśmy, ankietę można wypełnić także poprzez infolinię, dzwoniąc pod numer 22 735 39 53 (w godzinach od 8 do 18). O pomoc w wypełnieniu ankiety można również poprosić personel swojej przychodni POZ. E-skierowanie na badania będzie dostępne po dwóch dniach roboczych. Na badanie wystarczy się zgłosić z dowodem osobistym.
Wyniki swoich badań w przemyskim szpitalu na Monte Cassino (w formie papierowej) można odebrać jeszcze tego samego dnia w godzinach od 14 do 19, w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej (wejście główne – poziom 1).
Pakiet badań dla kobiet to: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
***
Pakiet badań dla mężczyzn to: morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT), PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze