Na Podkarpaciu 3559 osób uległo w minionym roku wypadkom przy pracy. 9 wypadków zakończyło się śmiercią poszkodowanych. To więcej niż w 2016 r.
–3517 osób spośród wszystkich poszkodowanych uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkiego uszkodzenia ciała, a 33 osoby[paywall] wypadkom ciężkim. Wydarzyło się również 9 wypadków śmiertelnych – podaje Marek Tomczyk z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Jak obliczył urząd, ogólna liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących wyniosła 6,10. Był to trzeci wskaźnik wypadkowości wśród województw. Najwyższy wskaźnik zanotowano w województwie dolnośląskim – 8,98, a najniższy w mazowieckim – 4,76.
Ogólna liczba dni niezdolności do pracy w wyniku wypadków w 2017 roku na Podkarpaciu wyniosła 139,1 tys. Na jednego poszkodowanego było to 39,2 dni.
– W 2017 roku liczba poszkodowanych przy pracy wzrosła o 121 osób, to jest 3,5 procent w porównaniu z 2016 rokiem. W ciężkich wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało o 10 osób więcej. Było również o 3 wypadki śmiertelne więcej niż w 2016 roku – wylicza M. Tomczyk.
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych, a także w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Na równi z wypadkiem przy pracy traktowany jest także wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony i przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują różne świadczenia, m.in.: renta, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy czy jednorazowe odszkodowanie. Są jednak sytuacje, kiedy świadczenie nie przysługuje.
– Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa – wymienia Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS w województwie podkarpackim. – Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwym bądź pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku – dodaje.
Osoby, które same opłacają sobie ubezpieczenie wypadkowe, muszą pamiętać, że jeżeli mają zaległości w opłacaniu składek na kwotę powyżej 6,60 zł, to świadczenie nie zostanie wypłacone, dopóki nie spłacą zadłużenia. Mają na to maksymalnie 6 miesięcy – po tym okresie prawo do świadczenia przedawnia się.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tu widać logikę przyczyno - skutkową . Jeśli Podkarpackie jest biednym regionem , a jest . Jeśli ma - a tak właśnie jest , jeden z najwyższych wskażników bezrobocia w Polsce, to tak właśnie jest . Ludzie nie mając prawie żadnych szans na byle jaka nawet pracę , łapią i godzą się na każde warunki , czyli umowa śmieciowa , a nawet zatrudnienie na czarno . To skutkuje brakiem szkoleń , znajomości przepisów BHP , przy braku doświadczenia i skutki są , bo takie muszą być . Więc nie ma się czemu dziwić . Prosty przykład , to tak jak gdyby zatrudniono kierowcę bez wymaganej kategorii prawa jazdy . Sugerując się tym ,że przecież to on od lat jeżdzi , tylko autem osobowym ," no to| i da sobie radę tirem , autobusem przegubowym , " no bo przecież tu | też się kręci kierownicą ". No takie rozumowanie - wiem ,że nieco naciągnięte , ale pokazujące sens - nie może się udać . ONO NIE MA PRAWA SIĘ UDAĆ .
Spokojnie PISoBOLSZEWICKIE odszczurzanie i na tym odcinku przyniesie podkarpackiemu zaściankowi ulgę.
Hasler - głąbie, a wskaz lepszą partię niż PIS ...lub chociażby alternatywę.
Tu widać logikę przyczyno - skutkową . Jeśli Podkarpackie jest biednym regionem , a jest . Jeśli ma - a tak właśnie jest , jeden z najwyższych wskażników bezrobocia w Polsce, to tak właśnie jest . Ludzie nie mając prawie żadnych szans na byle jaka nawet pracę , łapią i godzą się na każde warunki , czyli umowa śmieciowa , a nawet zatrudnienie na czarno . To skutkuje brakiem szkoleń , znajomości przepisów BHP , przy braku doświadczenia i skutki są , bo takie muszą być . Więc nie ma się czemu dziwić . Prosty przykład , to tak jak gdyby zatrudniono kierowcę bez wymaganej kategorii prawa jazdy . Sugerując się tym ,że przecież to on od lat jeżdzi , tylko autem osobowym ," no to| i da sobie radę tirem , autobusem przegubowym , " no bo przecież tu | też się kręci kierownicą ". No takie rozumowanie - wiem ,że nieco naciągnięte , ale pokazujące sens - nie może się udać . ONO NIE MA PRAWA SIĘ UDAĆ .
Spokojnie PISoBOLSZEWICKIE odszczurzanie i na tym odcinku przyniesie podkarpackiemu zaściankowi ulgę.
Hasler - głąbie, a wskaz lepszą partię niż PIS ...lub chociażby alternatywę.