Reklama

Większa pomoc dla przedsiębiorców. Poziom obrad żenujący

07/05/2020 19:42

Radni miejscy przyjęli dwie z trzech propozycji wsparcia przemyskich przedsiębiorców w związku z epidemią. Sesja była burzliwa, a poziom dyskusji był żenujący.

W czwartek, 23 kwietnia, odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Przemyślu. Tematem przewodnim była pomoc dla przedsiębiorców w związku z epidemią. Sesja została zwołana na wniosek klubów: PiS, Regia Civitas i SLD, którzy przedstawili 3 projekty uchwał. Pierwszy zakładał zwolnienie kupców z opłaty targowej, drugi – zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu epidemii, a trzeci – zwolnienia z opłaty prolongacyjnej.

 

Rozwaliliście budżet!

Obrady trwały blisko 7 godzin, jednak gdyby radni ograniczyli się do merytorycznych dyskusji, byłyby co najmniej o połowę  krótsze. A było wyjątkowo burzliwie i nerwowo. Atmosferę oddaje choćby dialog między Andrzejem Zapałowskim (Wspólnie dla Przemyśla) z Maciejem Kamińskim (PiS).

Reklama

– Niezbyt często zabieram głos, ale strasznie nie lubię chamskiego[paywall] tupetu, bezczelności – rozpoczął swoją wypowiedź A. Zapałowski w kierunku M. Kamińskiego.

Później, wykrzyczał radnemu PiS, że na poprzedniej sesji chciał zamknąć bazar i pozbawić pracujących tam ludzi dochodu. – Tutaj, siedząc, pan do mnie to mówił i teraz ma pan czelność być dobroczyńcą tych ludzi?! – mówił.

Zarzucił mu, że „wychodzi ze skóry, żeby zostać prezydentem” i uprawia propagandę. – Nie można robić populizmu, kariery, pokazywać jaki to radny Kamiński jest wspaniały, bo chce wszystkim rozdać i jednocześnie zapieprzyć budżet miasta! – mówił, wyraźnie zdenerwowany.

Reklama

Zarzucił opozycji, że rozwaliła budżet, rozdając pół miliona złotych z rezerwy prezydenta na inne rzeczy. – Byłoby w tej chwili pół miliona, gdzie można by praktycznie pstryknięciem udzielić pomocy – powiedział.

M. Kamiński odpowiedział krótko: – Nie dam się sprowokować. Chamstwo weszło na tą salę. Pan się rzadko odzywa i może lepiej niech tak pozostanie.

Z ust radnych często padały takie uprzejmości jak: „głupcy, chamy, kłamcy, paranoicy, obłudnicy, prostacy, populiści”, a nawet „osoby będące zaprzeczeniem człowieczeństwa”. Było też o onanizowaniu się, czy krzyczeniu jak wiewiórka w lesie.

Reklama

 

Ubzduraliście coś sobie

Mocne słowa padały nie tylko z ust radnych. – Dzisiaj nie wbijacie nam noża w plecy. Podcinacie nam żyły – powiedziała Jolanta Korab, prezes Czuwaju. Z kolei Bartłomiej Marczyk z zarządu Polonii nie przebierał w słowach. Zarzucił radnym „głupotę i ubzduranie sobie czegoś w głowach”. – Proponuję na drugi raz, żebyście państwo przyszli, porozmawiali, a nie takie kura tutaj… Dla mnie to jest żenada. Większej głupoty niż państwo robicie, nie widziałem – podsumował na zakończenie swojej wypowiedzi.

Przedstawiciele dwóch klubów sportowych byli obecni na sesji, ponieważ część opłaty targowej idzie na ich utrzymanie. Skarbnik miasta Monika Czuryk podała, że w ubiegłym roku zebrano 349 tys. zł, z czego Czuwaj-Wiaro otrzymał 89 tys. zł, a Polonia – 72 tys. zł.

Reklama

Radni wnieśli poprawkę, aby nie rezygnować z opłaty targowej zupełnie, ale zmniejszyć ją o połowę. Głosowanie zakończyło się jednak remisem 11 „za” wobec 11 „przeciw”, co jest równoznaczne z tym, że uchwałę odrzucono.

 

Zwolnienie z podatku

Po długich dyskusjach i naniesieniu poprawek, przyjęto natomiast dwie inne propozycje. Pierwsza zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców, których płynność finansowa pogorszyła się, w związku epidemią koronawirusa.

Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie usług związanych z poprawą kondycji fizycznej; z projekcją filmów; sportu, rozrywki i rekreacji; organizacji imprez sportowych, podawania i konsumpcji napojów i posiłków; rehabilitacji oraz hotelarze, fryzjerzy i kosmetyczki.

Reklama

Warunkiem jest spadek obrotów co najmniej o 50 procent w stosunku do tego samego miesiąca roku poprzedniego. Przedsiębiorca będzie musiał przedłożyć korektę deklaracji na podatek od nieruchomości, wniosek o udzielenie zwolnienia, formularz (jest on załącznikiem do uchwały) oraz dokumentów finansowych za 2019 i 2020 r., które potwierdzają spadek dochodów.

Pomoc będzie udzielona do końca czerwca br. Radni zarezerwowali na ten cel 1 mln złotych, decydować będzie kolejność zgłoszeń od podatników. Uchwała wejdzie w życie dwa tygodnie po jej ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewody podkarpackiego, z mocą obowiązywania od 1 kwietnia. Szczegóły przyjmowania wniosków miasto ma ogłosić w późniejszym terminie.

Reklama

Druga z uchwał przewiduje zniesienie tzw. opłaty prolongacyjnej od 1 maja.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    załamany przemyski obserwator - niezalogowany 2020-05-07 22:14:55

    Rzeczywiści odkryto w tytule że "poziom obrad żenujący". Pytanie , co w tym " Przymyślu" nie jest żenujące , odpowiadam od lat niemal wszystko. Począwszy od braku jakiegokolwiek  porządnych inwestycji i  przemysłu  dającego ludziom  pracę i godne życie ,  braku kształcenia  młodzieży na poziomie wyższym niż  podstawowe i średnie , poprzez straszliwie oddarte z tynków setki kamienic  i domów , w tym zabytkowych jak np. budynek  dawnej   POMONY domów,  dziesiątek opustoszałych dawnych lokali handlowo- usługowych usługowych ,  sport nie istniej , obiekty na poziomie wsi ,paskudne , odstraszające  bazary ,  krzywe i  obesrane chodnik,i  nieustanny  brud  i od lat szczególnie  od półtora roku brak jakiejkolwiek dbałości o wygląd i estetykę , już podobnie jak w roku ubiegłym w centrum  zadupia  trawa sięgająca niemal do pasa (temu prezydentowi nieco niżej). Przypomnę że w ubiegłym tygodniu w mały Jarosławiu zasadzono ponad 5 tysięcy sadzonek kwiatów , a tutaj , u nas  może ktoś wie i podpowie? Za to mamy setki pozostawionych  przez ukraińców w centrum  starych  samochodowych rupieci z rozbitymi szybami , bez kół jak np. na ul. Czarnieckiego obok ruin dawnych austriackich koszar . Dlatego te obrady , ta rada i ten prezydent świetnie wkomponowali się w stan mieściny Przemyśl i nie będzie inaczej , będzie gorzej o wiele gorzej ,  tak drodzy wyborcy , suwerenie. I na koniec jak zwykle "jacy wyborcy taka "wadza" , jaki pan taki kram.  I do tego ten okropny , męczący , nużący i denerwujący , nieustannie grający hejnał ,  wieszczący upadek tego królewskiego , wolnego jeszcze  miasta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    maciej.r.jedruch_864 2020-05-07 23:21:48

    a "załamaniec"jak zwykle o naszym mieście , optymistycznie!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    viper - niezalogowany 2020-05-08 08:42:24

    Skoro obecna władza nie podoba ci się, trzeba było ruszyć dupę i iść do wyborów. Równie dobrze, zamiast siedzieć przed monitorem i biadolić, możesz złapać miotłę i posprzątać np te "obesrane chodniki". Później, jak nadal będziesz niezadowolony, możesz zająć się koszeniem trawy, żeby nie sięgała ci do pasa. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz niezadowolony, to możesz wyjechać w diabły z Przemyśla. Nie będziesz musiał słuchać hejnału, oglądać "samochodowych rupieci", narzekać na władzę, a przede wszystkim przestaniesz ludzi męczyć tym swoim malkontenctwem. Możesz np pojechać do prezesa i zatrudnić się do sprzątania po kocie, bo do wyprowadzania na spacer możesz się nie dopchać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama