Radni miejscy przyjęli dwie z trzech propozycji wsparcia przemyskich przedsiębiorców w związku z epidemią. Sesja była burzliwa, a poziom dyskusji był żenujący.
W czwartek, 23 kwietnia, odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Przemyślu. Tematem przewodnim była pomoc dla przedsiębiorców w związku z epidemią. Sesja została zwołana na wniosek klubów: PiS, Regia Civitas i SLD, którzy przedstawili 3 projekty uchwał. Pierwszy zakładał zwolnienie kupców z opłaty targowej, drugi – zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu epidemii, a trzeci – zwolnienia z opłaty prolongacyjnej.
Obrady trwały blisko 7 godzin, jednak gdyby radni ograniczyli się do merytorycznych dyskusji, byłyby co najmniej o połowę krótsze. A było wyjątkowo burzliwie i nerwowo. Atmosferę oddaje choćby dialog między Andrzejem Zapałowskim (Wspólnie dla Przemyśla) z Maciejem Kamińskim (PiS).
– Niezbyt często zabieram głos, ale strasznie nie lubię chamskiego[paywall] tupetu, bezczelności – rozpoczął swoją wypowiedź A. Zapałowski w kierunku M. Kamińskiego.
Później, wykrzyczał radnemu PiS, że na poprzedniej sesji chciał zamknąć bazar i pozbawić pracujących tam ludzi dochodu. – Tutaj, siedząc, pan do mnie to mówił i teraz ma pan czelność być dobroczyńcą tych ludzi?! – mówił.
Zarzucił mu, że „wychodzi ze skóry, żeby zostać prezydentem” i uprawia propagandę. – Nie można robić populizmu, kariery, pokazywać jaki to radny Kamiński jest wspaniały, bo chce wszystkim rozdać i jednocześnie zapieprzyć budżet miasta! – mówił, wyraźnie zdenerwowany.
Zarzucił opozycji, że rozwaliła budżet, rozdając pół miliona złotych z rezerwy prezydenta na inne rzeczy. – Byłoby w tej chwili pół miliona, gdzie można by praktycznie pstryknięciem udzielić pomocy – powiedział.
M. Kamiński odpowiedział krótko: – Nie dam się sprowokować. Chamstwo weszło na tą salę. Pan się rzadko odzywa i może lepiej niech tak pozostanie.
Z ust radnych często padały takie uprzejmości jak: „głupcy, chamy, kłamcy, paranoicy, obłudnicy, prostacy, populiści”, a nawet „osoby będące zaprzeczeniem człowieczeństwa”. Było też o onanizowaniu się, czy krzyczeniu jak wiewiórka w lesie.
Mocne słowa padały nie tylko z ust radnych. – Dzisiaj nie wbijacie nam noża w plecy. Podcinacie nam żyły – powiedziała Jolanta Korab, prezes Czuwaju. Z kolei Bartłomiej Marczyk z zarządu Polonii nie przebierał w słowach. Zarzucił radnym „głupotę i ubzduranie sobie czegoś w głowach”. – Proponuję na drugi raz, żebyście państwo przyszli, porozmawiali, a nie takie kura tutaj… Dla mnie to jest żenada. Większej głupoty niż państwo robicie, nie widziałem – podsumował na zakończenie swojej wypowiedzi.
Przedstawiciele dwóch klubów sportowych byli obecni na sesji, ponieważ część opłaty targowej idzie na ich utrzymanie. Skarbnik miasta Monika Czuryk podała, że w ubiegłym roku zebrano 349 tys. zł, z czego Czuwaj-Wiaro otrzymał 89 tys. zł, a Polonia – 72 tys. zł.
Radni wnieśli poprawkę, aby nie rezygnować z opłaty targowej zupełnie, ale zmniejszyć ją o połowę. Głosowanie zakończyło się jednak remisem 11 „za” wobec 11 „przeciw”, co jest równoznaczne z tym, że uchwałę odrzucono.
Po długich dyskusjach i naniesieniu poprawek, przyjęto natomiast dwie inne propozycje. Pierwsza zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości grup przedsiębiorców, których płynność finansowa pogorszyła się, w związku epidemią koronawirusa.
Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie usług związanych z poprawą kondycji fizycznej; z projekcją filmów; sportu, rozrywki i rekreacji; organizacji imprez sportowych, podawania i konsumpcji napojów i posiłków; rehabilitacji oraz hotelarze, fryzjerzy i kosmetyczki.
Warunkiem jest spadek obrotów co najmniej o 50 procent w stosunku do tego samego miesiąca roku poprzedniego. Przedsiębiorca będzie musiał przedłożyć korektę deklaracji na podatek od nieruchomości, wniosek o udzielenie zwolnienia, formularz (jest on załącznikiem do uchwały) oraz dokumentów finansowych za 2019 i 2020 r., które potwierdzają spadek dochodów.
Pomoc będzie udzielona do końca czerwca br. Radni zarezerwowali na ten cel 1 mln złotych, decydować będzie kolejność zgłoszeń od podatników. Uchwała wejdzie w życie dwa tygodnie po jej ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewody podkarpackiego, z mocą obowiązywania od 1 kwietnia. Szczegóły przyjmowania wniosków miasto ma ogłosić w późniejszym terminie.
Druga z uchwał przewiduje zniesienie tzw. opłaty prolongacyjnej od 1 maja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rzeczywiści odkryto w tytule że "poziom obrad żenujący". Pytanie , co w tym " Przymyślu" nie jest żenujące , odpowiadam od lat niemal wszystko. Począwszy od braku jakiegokolwiek porządnych inwestycji i przemysłu dającego ludziom pracę i godne życie , braku kształcenia młodzieży na poziomie wyższym niż podstawowe i średnie , poprzez straszliwie oddarte z tynków setki kamienic i domów , w tym zabytkowych jak np. budynek dawnej POMONY domów, dziesiątek opustoszałych dawnych lokali handlowo- usługowych usługowych , sport nie istniej , obiekty na poziomie wsi ,paskudne , odstraszające bazary , krzywe i obesrane chodnik,i nieustanny brud i od lat szczególnie od półtora roku brak jakiejkolwiek dbałości o wygląd i estetykę , już podobnie jak w roku ubiegłym w centrum zadupia trawa sięgająca niemal do pasa (temu prezydentowi nieco niżej). Przypomnę że w ubiegłym tygodniu w mały Jarosławiu zasadzono ponad 5 tysięcy sadzonek kwiatów , a tutaj , u nas może ktoś wie i podpowie? Za to mamy setki pozostawionych przez ukraińców w centrum starych samochodowych rupieci z rozbitymi szybami , bez kół jak np. na ul. Czarnieckiego obok ruin dawnych austriackich koszar . Dlatego te obrady , ta rada i ten prezydent świetnie wkomponowali się w stan mieściny Przemyśl i nie będzie inaczej , będzie gorzej o wiele gorzej , tak drodzy wyborcy , suwerenie. I na koniec jak zwykle "jacy wyborcy taka "wadza" , jaki pan taki kram. I do tego ten okropny , męczący , nużący i denerwujący , nieustannie grający hejnał , wieszczący upadek tego królewskiego , wolnego jeszcze miasta.
a "załamaniec"jak zwykle o naszym mieście , optymistycznie!
Skoro obecna władza nie podoba ci się, trzeba było ruszyć dupę i iść do wyborów. Równie dobrze, zamiast siedzieć przed monitorem i biadolić, możesz złapać miotłę i posprzątać np te "obesrane chodniki". Później, jak nadal będziesz niezadowolony, możesz zająć się koszeniem trawy, żeby nie sięgała ci do pasa. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz niezadowolony, to możesz wyjechać w diabły z Przemyśla. Nie będziesz musiał słuchać hejnału, oglądać "samochodowych rupieci", narzekać na władzę, a przede wszystkim przestaniesz ludzi męczyć tym swoim malkontenctwem. Możesz np pojechać do prezesa i zatrudnić się do sprzątania po kocie, bo do wyprowadzania na spacer możesz się nie dopchać.
Nowe hasło Bakuna i kolesi: „Mieszkańcu! Zrób to sam a my weźmiemy za to wynagrodzenie”. ????
Każdy kto ośmieli się skrytykować to co się w Przemyślu dzieje w oczach pewnej grupy osób zaraz postrzegany jest jako malkontent i często też obrzucany pomyjami. Podobnie jest i tu. Dziwnym trafem nikt z tych „optymistów” nie potrafi zbić argumentów „malkontentów” w sposób merytoryczny. Bo raczej trudno takim argumentem nazwać stwierdzenie (bardzo charakterystyczne dla „bakuniarzy”), że „jak ci się coś nie podoba to idź i zrób to sam”. Nie podoba ci się, że autobus ciągle się spóźnia? Kup sobie własny! Trawa za wysoka? Kup sobie kosiarkę i do roboty! Ciekaw jestem czy ci „optymiści” wiedzą, że mieszkańcy PŁACĄ miastu za to żeby pewnych rzeczy nie musieli robić sami. Na koniec... Czy w Przemyślu można być prawdziwym optymistą? Tak, ale... Nie w kwestii przyszłości tego miasta. Wie to każdy tu mieszkający, posiadający zdrowy rozsądek i zdolność analitycznego myślenia na poziomie podstawowym. Od 1.5 roku NIC w mieście nawet nie drgnęło i nie zanosi się na zmianę tego stanu. Kłótnie, gesty pod publiczkę i kolesiostwo w nowym wydaniu. Coraz więcej osób cieszących się z odejścia Chomy zaczyna za nim tęsknić. I to najlepszy obraz dramatu Przemyśla i nieudolności obecnych jego włodarzy.
ViperaFan, nic dodac tu wiecej sie nie da.Niestety
Gdybyśmy sie sugerowali doniesieniami ŻP oraz wpisami maszych lokalnych malkontentów którym aż piana cieknie z ust to można dojść do wniosku ,ze w naszym mieście jest coraz gorzej pod każdym wzgledem a nawet gorzej niż przed wojną czyli II RP .Co drugi artykuł w gazecie o niekoniecznie pozytywnych zjawiskach lub wydzrzeniach uzupełniane kronika wypadków i przemytach na granicy lub bandytach którym oddaje się cześć obecnie zwanych bohaterami.A tak prawdę mówiąc to każdy kolejny dzień jest lepszy w naszym mieście od poprzedniego.Optymistyczne jest,że traw sprzątanie stajni Augiasza i bedzie lepiej.To prawda,że całego nagromadzonego syfu nie da sie od razu usunąć i prawdopodobnie potrwa to kilka lat.Ale patrzmy na młodzież,mającą daleko w nosie naszych rzadzących tak byłych jak też obecnych,zyjacych w swoim świecie do którego wapniacy nie rozumieja jak działa.Mają w nosie wszelkie zabawy patriotyczne robione na siłę i wszystko co chociaż trochę pachnie sztucznością.To właśnie młodzież która całkowicie wyzbyła się komleksów tak charakterystycznych dla starszego pokolenia,zyjącego w ciągłym zakłamaniu na wszystkich płaszczyznach zmieni nasze miast na lepsze i zmienia na lepsze i nie jest to problem trawy,koszy,pomników,procesji itdPrawie,ze wcale a jeżeli już to tylko wzmiankowo wiadomości podnoszących na duchu.A takich wiadomości powinno być najwięcej.
Widać jak PiS dzieli i miesza przy korycie
dobra Vipler :) kupie sobie autobus i skosze trawnik ale oddaj mi kase którą płacę w podatkach na to miasto i na ten kraj i na tą unię! tak tak miasto może pozyskać kasę od państwa i od ue jak samo nie ma tylko że trzeba umieć trzeba chcieć a nie się ciągle z wszystkimi kłócić - więc chyba rozumiesz że w tej kwestii racji nie masz, a reszta to prawda - żal jest o to że nie ma na nic pomysłu tylko kłótnie i narzekania. W Bukowinie Tatrzańskiej współwłaścicielami term są okoliczni mieszkańcy (mają coś jak talony na wstęp i płacą połowę co turyści - wiem bo jeden mi dał coś takiego bo wynajmowałem domek u niego) i co? u nas nikt nie rzucił żadnego pomysłu w sprawie basenu NIC DNO... tylko że nie ma pieniedzy a ja nie chce nic za darmo tylko pomysły i rozwiązania od tego te miernoty są! nic nie zrobie w czynie społecznym dla tych awanturników i narzekaczy
Nie wiem co to za głupek jakiś viper co wzywa nas mieszkańców, mnie osobiście jako starego i stałego przemyskiego obserwatora bo głównie w sposób prostacki i prymitywny zaatakował głównie mnie a za co, za kilka słów prawdy o stanie przemyskiej mieściny niestety już w dużej części upadłej dodam że się niestety już nie podniesie, nie pomoże nawet otwarcie szwalni, w co osobiście wątpię. I nie rozumiem dlaczego ten dureń zamiast napisać coś od siebie, coś nawet niezbyt mądego bo no co innego go nie stać skupił się jedynie na ataku na mnie, zapominając że mam prawo i obowiązek jako mieszkaniec Przemyśla oceniać działalnośc wybranych przedstawicieli, łącznie z krytyką co zawsze kiedy zachodzi potrzeba czynię. I smarkaczu nie masz żadnego prawa proponować komukolwiek również mnie w szczególności proponować sprzątanie gówien czy wyjazdu, to możesz sam zrobić a proponować swojej mamusi, moż e skorzysta i pojedzie w siną dal. A jeśli ci nie przeszkadza wszechobecny brud, porzucone wraki starych zardzewiałych gratów zwanych samochodami, obdarte z tynków dziesiątki kamienic i domów, totalny brak przemysłu i pracy głównie dla młodych i ogólne dziadostwo o czym napisałem w największym skrócie to świadczy jedynie o to tobie i twoim intelekcie. I od dzisiaj zastępuj pana prezydenta i wszelkie służby, czyli bierz się za miotłę i łopatę.
Najważniejsze jest to,że pinki i mózg przekazują pomoc dla ludności włoskiej. A sami u siebie burdel mają nie przeciętny
Ale naprawdę w Przemyślu jest zacofanie i bieda. Siedzę w dużym mieście, benzyna po 3,24. Przyjeżdżam do Przemyśla i jakby zmowa cen powyżej 4 zł. Ludzie dziwnie się snują. Marazm i brud i smutek. Boli, że wam jeden gość napisał prawdę? Widocznie się przyzwyczailiście do tego zacofania i degradacji. Tylko San nadal sympatyczny i wiosenny.
Ja tam nie widzę jakiegoś syfu na mieście, powiem inaczej - jest schludnie i posprzątane.Od dwóch dni jak idę do pracy to widzę jak koszą trawę.Nie popadajmy w paranoję
Takim jak ty to nigdy nie dogodzisz. Jak widać na mieście każdy ma maskę, szal, apaszkę. Szkoda, że RZĄD nie zabezpieczył nas obywateli bo w końcu to on odpowiada za swoich obywateli
Do przemyskiego obserwatora i vipera!!!! Panowie umówcie się na wódkę. Na ch.. się denerwować. "Balbina" i jego partyjni dupowłazy tak was mają za kanalie i mordy zdradzieckie. Pozdrawiam.
Założyli nam kagańce jak psom i musimy być posłuszni rządzącym
Do Monika w Polsce jest rząd i powinien rozdać maseczki a w Przemyślu prezydent i to On powinien się oto zatroszczyć a nie za czyjąś kasę być mikołajem wysyłając za granicę. Ale czego tu się spodziewać
Moniko, jest paru okulistów w mieście. Naprawdę nie widzisz tego syfu i już tak samo zrośniętego miasta jak w poprzednim roku ?!
Kamiński to doskonały przykład ekonomisty jak z koziej du.y trąba. Specjalista od ekonomii, który do 150 nie potrafił policzyć. I to nawet 3 razy! To pisowski rząd pozamykał firmy i niech rząd im płaci, a nie samorządy.
Rzeczywiści odkryto w tytule że "poziom obrad żenujący". Pytanie , co w tym " Przymyślu" nie jest żenujące , odpowiadam od lat niemal wszystko. Począwszy od braku jakiegokolwiek porządnych inwestycji i przemysłu dającego ludziom pracę i godne życie , braku kształcenia młodzieży na poziomie wyższym niż podstawowe i średnie , poprzez straszliwie oddarte z tynków setki kamienic i domów , w tym zabytkowych jak np. budynek dawnej POMONY domów, dziesiątek opustoszałych dawnych lokali handlowo- usługowych usługowych , sport nie istniej , obiekty na poziomie wsi ,paskudne , odstraszające bazary , krzywe i obesrane chodnik,i nieustanny brud i od lat szczególnie od półtora roku brak jakiejkolwiek dbałości o wygląd i estetykę , już podobnie jak w roku ubiegłym w centrum zadupia trawa sięgająca niemal do pasa (temu prezydentowi nieco niżej). Przypomnę że w ubiegłym tygodniu w mały Jarosławiu zasadzono ponad 5 tysięcy sadzonek kwiatów , a tutaj , u nas może ktoś wie i podpowie? Za to mamy setki pozostawionych przez ukraińców w centrum starych samochodowych rupieci z rozbitymi szybami , bez kół jak np. na ul. Czarnieckiego obok ruin dawnych austriackich koszar . Dlatego te obrady , ta rada i ten prezydent świetnie wkomponowali się w stan mieściny Przemyśl i nie będzie inaczej , będzie gorzej o wiele gorzej , tak drodzy wyborcy , suwerenie. I na koniec jak zwykle "jacy wyborcy taka "wadza" , jaki pan taki kram. I do tego ten okropny , męczący , nużący i denerwujący , nieustannie grający hejnał , wieszczący upadek tego królewskiego , wolnego jeszcze miasta.
a "załamaniec"jak zwykle o naszym mieście , optymistycznie!
Skoro obecna władza nie podoba ci się, trzeba było ruszyć dupę i iść do wyborów. Równie dobrze, zamiast siedzieć przed monitorem i biadolić, możesz złapać miotłę i posprzątać np te "obesrane chodniki". Później, jak nadal będziesz niezadowolony, możesz zająć się koszeniem trawy, żeby nie sięgała ci do pasa. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz niezadowolony, to możesz wyjechać w diabły z Przemyśla. Nie będziesz musiał słuchać hejnału, oglądać "samochodowych rupieci", narzekać na władzę, a przede wszystkim przestaniesz ludzi męczyć tym swoim malkontenctwem. Możesz np pojechać do prezesa i zatrudnić się do sprzątania po kocie, bo do wyprowadzania na spacer możesz się nie dopchać.