Reklama

Wielka gratka dla miłośników oldskulowych automobilów

Główna arena siódmej rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, czyli jarosławski Rynek, stał się automobilowym rajem w stylu retro dla miłośników czterech kółek. Takiej imprezy, w tak wyjątkowym klimacie, z taką liczbą zabytkowych aut, zorganizowanej z pompą na terenie aż dwóch powiatów, nie było w naszym regionie od dawna. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych rajdu.

Mieszkańcy Jarosławia i okolic nie mają prawa się nudzić. Po porywającym Jarmarku Jarosławskim na płycie Rynku przyszedł czas na imprezę równie wyjątkową. Automobilklub Doliny Sanu, dzięki współpracy i pomocy ze strony: burmistrza Jarosławia Marcina Nazarewicza, starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, starosty przeworskiego Dariusza Łapy, burmistrza miasta i gminy Pruchnika Stanisława Kłopota oraz wójta gminy Roźwienica Tomasza Kuda, przygotował nie lada gratkę dla miłośników oldskulowych automobilów.

Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych to seria rajdów dla posiadaczy pojazdów zabytkowych organizowanych przez automobilkluby, których celem jest wyłonienie mistrza Polski pojazdów zabytkowych. VII runda rywalizacji odbyła się na terenie powiatu jarosławskiego i przeworskiego[paywall].

Reklama

30-letnie nie miały racji bytu

Rajd jest swoistym widowiskiem motoryzacyjnym nie tylko dla miłośników sportów samochodowych i pasjonatów zabytkowej motoryzacji. Ma charakter nawigacyjno-turystyczny, a celem jest propagowanie bezpiecznej jazdy, historii motoryzacji, a także poznawanie ciekawych zakątków kraju. Uczestnikami rajdu są kierowcy i piloci pojazdów wyprodukowanych do 31 grudnia 1991 r. z całej Polski, więc samochody liczące np. 30 lat nie załapały się do rywalizacji!

Załogi miały do pokonania trasę o łącznej długości około 130 km, podzieloną na etapy. Rywalizowały zgodnie z książką drogową, którą otrzymały w dniu rajdu. Trasa pozostawała więc do końca zagadką dla zawodników.
Podczas rajdu ekipy zmagały się też z licznymi próbami oceny techniki jazdy, próbami sprawnościowymi, testami z historii motoryzacji, przepisów ruchu drogowego i różnymi innymi ciekawymi zadaniami. Szczególnie atrakcyjne dla publiczności były konkursy elegancji, które odbyły się na:  Rynku w Jarosławiu,  Rynku w Pruchniku i w Parku Roźwienickim. Pojazdy można było także oglądać na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum w Przeworsku czy na parkingu przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce podczas próby sportowej.

Reklama

Ale prawdę powiedziawszy, żadne słowa nie oddadzą tej atmosfery, klimatu, piękna i dostojności, z jaką przez trzy dni (6 – 8 września br.) można było się spotkać. Tam po prostu trzeba było być!

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/09/2024 10:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama