Władze gminy Jarosław, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz PGE Dystrybucja parafowały list intencyjny w sprawie powstania na terenach inwestycyjnych w Makowisku tzw. stacji najwyższych napięć. To inwestycja strategiczna z punktu widzenia całego Podkarpacia!
List intencyjny, którego celem jest rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i umożliwienie nawiązania współpracy transgranicznej w zakresie przesyłu energii, został podpisany 27 października br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
Strony podpisanego listu zobowiązały się do budowy nowoczesnej stacji najwyższych napięć (400/110 kV) Jarosław wraz z wprowadzeniem do niej linii[paywall] Rzeszów – Chmielnicka oraz infrastruktury towarzyszącej operatora systemu dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja.
Zawarcie porozumienia odbyło się przy udziale wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha. W imieniu gminy Jarosław parafowała je wójt gminy Elżbieta Grunt.
– Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Polskie spółki zdecydowały się na podjęcie działań w kierunku realizacji inwestycji na terenie naszego województwa w gminie Jarosław. Jest to stacja, która będzie miała bardzo ważne znaczenie dla zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej, także dla mieszkańców naszego regionu, szczególnie części wschodniej oraz południowej – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Tzw. prace studialne nad koncepcją budowy stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Jarosław zostały już rozpoczęte przez PSE. Jej zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego południowo-wschodniej Polski oraz stworzenie możliwości przyłączeniowych dla nowych stref przemysłowych.
Stacja elektroenergetyczna Jarosław jest wpisana do projektu Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej, który obecnie jest uzgadniany z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
Jak padło podczas parafowania umowy, konkretna lokalizacja stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Jarosław zostanie określona na etapie sporządzania studium wykonalności.
Przed jej wyborem przeanalizowane zostaną wszelkie uwarunkowania techniczne, planistyczne, społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Kolejnym etapem realizacji inwestycji będzie pozyskanie wymaganych zgód i decyzji administracyjnych.
Udało się nam jednak dowiedzieć, i to od samej wójt gminy Jarosław Elżbiety Grunt, że obiekt powstanie na inwestycyjnych terenach gminnych w Makowisku. Te liczą aż 330 hektarów! Na 147 hektarach powstanie wielka farma fotowoltaiczna, o czym już informowaliśmy. Obok wybudowana zostanie tzw. stacji najwyższych napięć – stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Jarosław.
– Z dużą satysfakcją przyjmuję decyzję o uruchomieniu inwestycji, które poprawią pewność zasilania odbiorców energii elektrycznej województwa podkarpackiego. Są one istotne także dla pewności zasilania terenów inwestycyjnych, czyli potencjalnych nowych miejsc pracy na terenie gminy. Po przekazaniu prawie 150 hektarów pod budowę farmy fotowoltaicznej, pozostaje nam jeszcze 180 hektarów, na które chciałbym pozyskać innych inwestorów. Ale jest, a w zasadzie był, jeden warunek: dostęp do energii elektrycznej. Teraz tej będziemy mieć pod dostatkiem – podsumowała wójt gminy Jarosław E. Grunt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze