Reklama

Wielki dzień w „Morawie” [ZDJĘCIA]


Taki dzień, jak ten, który miał miejsce pod koniec października w II Liceum im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu, w placówce jest wydarzeniem szczególnym. Wręczeniem certyfikatów z języka niemieckiego, określanych mianem „mercedesów” wśród dyplomów językowych, uhonorowano 11 uczniów. Była to forma nagrodzenia ich ciężkiej pracy włożonej w opanowanie języka na poziomie DSD I oraz A2.


Program DSD (Deutsches Sprachdiplom) kierowany jest do uzdolnionej językowo młodzieży, realizującej naukę języka niemieckiego w wymiarze rozszerzonym. Jego realizację zapoczątkował jeszcze poprzedni dyrektor „Morawy” Artur Pich, który prowadził w tym temacie pierwsze rozmowy z attaché kulturalnym Niemiec. W 2010 r. nakreślony został kształt programu, który ostatecznie wystartował w 2014. Misję rozpoczętą przez A. Picha kontynuuje obecny dyrektor II LO w Przemyślu Mariusz Zamirski, a koordynują je Agnieszka Siuta i Monika Gonet. Naukę niemieckiego w wymiarze rozszerzonym realizują m.in. chętni uczniowie przemyskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 14 oraz SP 16) oraz II LO w Przemyślu, które jest jedynym centrum egzaminacyjnym na Podkarpaciu egzaminów DSD I i DSD II. Inicjatywa pozwala uczniom na poszerzanie kompetencji językowych i otwiera przed nimi nowe, międzynarodowe perspektywy. Istotną kwestią realizowanej polsko-niemieckiej współpracy jest też ponad 30-letnia przyjaźń z miastem Paderborn i Gimnazjum im. Goerdelera oraz towarzysząca jej wymiana uczniów obu szkół.

Pod koniec października w gmachu II LO swoje certyfikaty z języka niemieckiego odebrało łącznie 11 uczniów placówki: Aleksandra Bembenek (1a), Amelia Kardaś (1b), Filip Król (1a), Zuzanna Chuchra (1b), Lena Bober (1b), Daria Warchoł (1c), Diana Maksym (1b), Jakub Motyl (1a), Karolina Szmagara (4f), Martyna Olszańska (4b) i Szymon Baran (4c).

Reklama

Zdobyli je oni jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, z sukcesem przystępując do egzaminu DSD I w marcu br., w tym 8 uczniów w swoich szkołach podstawowych (SP 4, SP 5, SP 14 i SP 16). Uroczyste wręczenie dyplomów DSD I (poziom języka B1) oraz A2 było niejako przypieczętowaniem językowego sukcesu. W uroczystym przekazaniu certyfikatów wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół podstawowych DSD.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/11/2025 18:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama