Działalność Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary została doceniona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Podczas uroczystej gali IX edycji nagrody Prezydenta RP „Dla dobra wspólnego”, zorganizowanej 21 listopada w Pałacu Prezydenckim, przemyska reprezentacja odebrała nagrodę za 3. miejsce w kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie, projekt”.
– Nie posiadamy się z radości i jesteśmy niezmiernie wdzięczni za dostrzeżenie naszej działalności – podsumowała na gorąco w imieniu członków przemyskiego stowarzyszenia Katarzyna Stec.
Przyznawana od 2016 roku corocznie Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie realizowane na rzecz dobra wspólnego. Honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne, przyczyniające się do budowania wspólnoty obywatelskiej. Rywalizacja odbywa się w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Dzieło – przedsięwzięcie, projekt, Instytucja – organizacja i Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego. Do tej pory odbyło się 8 edycji konkursu z udziałem pary prezydenckiej, podczas których wyłoniono 80 laureatów i wręczono 32 statuetki za aktywność na różnych płaszczyznach: społecznej, socjalnej, polityki historycznej, samorządowej, ekologicznej, edukacyjnej.
W gronie tegorocznych laureatów znalazła się znana dobrze przemyślanom organizacja – Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary, zgłoszona do konkursu przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego. Trzecie miejsce w kategorii „Dzieło – Przedsięwzięcie, Projekt”, wyróżniającej inicjatywy, które odpowiadają na potrzeby społeczne, to ogromny sukces i powód do dumy.
Organizacja – co wybrzmiało na gali – promuje polską kulturę i tradycję poprzez organizację rekonstrukcji historycznych, pokazów mody epokowej i widowisk artystycznych w oparciu o narodowe dzieła literackie. Działa na rzecz budowania tożsamości kulturowej Podkarpacia. Przemyślanom ich działalność jest doskonale znana, są obecni[paywall] na wielu mniejszych i większych wydarzeniach w regionie. Jak mówią jej członkowie, to, co robią, to nie tylko piękne stroje, ale przede wszystkim sposób na wspólne spędzanie czasu, dzielenie się swoją pasją i zarażanie nią innych oraz aktywizowanie środowiska. Nagrodę za trzecie miejsce na gali w Pałacu Prezydenckim odebrali w imieniu stowarzyszenia sekretarz zarządu Krystyna Cynkar i prezes organizacji Janusz Sorocki.
– Z wielkim wzruszeniem i satysfakcją patrzę na to, jak to przedsięwzięcie wspaniale się rozwinęło. Przez wszystkie te lata zostało zgłoszonych w konkursie 599 kandydatur – w tym roku 91, ale te zgłoszenia spływają z całej Polski i najpiękniejsze jest to, że są różnorodne – akcentował podczas wieńczącego rywalizację wydarzenia gospodarz wydarzenia Andrzej Duda.
Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował kapitule konkursu za wytężoną pracę, która – jak podkreślił – jest odpowiedzialnym zadaniem, bo nie jest łatwo spośród wszystkich wspaniałych osób i instytucji wyłonić te, które nagrodę otrzymają. – Wszak nie ma takich, o których można byłoby powiedzieć, że nie są zacne – zauważył.
Redakcja ŻP przyłącza się do gratulacji dla członków stowarzyszenia, życząc im jeszcze wielu udanych projektów i przedsięwzięć.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze