Tegoroczne Dni Patrona Miasta Przemyśla – Świętego Wincentego – rozpoczęły się w piątek, a zakończyły w niedzielę wieczorem.
Najpierw w sali narad urzędu miejskiego odbyło się spotkanie autorskie z prof. dr hab. Jolantą Kamińską-Kwak, autorką książki Powojenny Przemyśl 1944 – 1956. Później w kościele Franciszkanów o. Mariusz Wójtowicz wraz z zespołem Twoje Niebo zaprezentował wieczór psalmów. Pierwszy dzień Wincentiady zakończył koncert zespołu LemON z charyzmatycznym liderem Igorem Herbutem. Drugiego dnia[paywall] w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego medalami Zasłużony dla Miasta Przemyśla odznaczono następujące osoby: Renatę Nowakowską, Dorotę Pantułę-Ferlejko, Teresę Parynę, Bogusławę Pieczyńską, Lucynę Rudawską, Jana Hołówkę, księdza Artura Jańca, Ryszarda Jóźwika, Marka Kamińskiego, Stanisława Kusińskiego, Karla-Ernsta Neumanna (kontynuator dzieła Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla śp. Heidi Wernerus-Neumann), dra Gerolda Ortnera, Henryka Worobca. W tym czasie na estradzie w Rynku wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” oraz Kapela Bałkańska, a po nich zespół Thekadencja. Po sporej dawce muzyki aktorzy z wrocławskiego teatru ulicznego „Formy” zaprezentowali widowisko Wieża Babel.
W niedzielę obchody patrona zaczęły się mszą w kościele Franciszkanów, po której ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami św. Wincentego. Popołudniowy blok imprez zainaugurował koncert Magdy Anioł. Następnie odbył się Wielki Finał ósmej edycji ogólnopolskiej Akcji Caritas Polska„Tornister pełen uśmiechów”, który był emitowany na żywo w ogólnopolskiej telewizji. O znaczeniu tego charytatywnego przedsięwzięcia mówił z estrady bp Adam Szal, który również wręczył kilkorgu dzieciom tornistry z wyprawką. Dni patrona zakończyły nieszpory o św. Wincentym w kościele Franciszkanów oraz wieczorny koncert gwiazdy wieczoru Anity Lipnickiej, który zgromadził tłumy, jakich dawno nie widziano na przemyskim Rynku. Należy również odnotować, że przez całą niedzielę na Rynku trwał Jarmark Świętego Wincentego, na którym, oprócz kramów z rozmaitościami, odbywały się konkursy, działania animacyjno-plastyczne i zabawy dla najmłodszych. Organizatorzy tegorocznej Wincentiady to: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Caritas Polska oraz kościół Franciszkanów, a honorowy patronat nad imprezą sprawował prezydent Przemyśla Robert Choma.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze