Reklama

Wirtualna strzelnica w Jarosławiu już działa. Pierwsze strzały oddano na otwarciu

Wirtualna strzelnica otwarta została w ubiegłym tygodniu Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. System umożliwi uczniom naukę i doskonalenie umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią. Obiekt jest efektem dofinansowania pozyskanego w konkursie MON „Strzelnica w powiecie 2024”.

Otwarta 15 stycznia nowoczesna pracownia będzie służyła głównie uczniom klas mundurowych, realizującym program szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego, ale także innym uczniom realizującym przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa nie tylko w ZSBiO, ale we wszystkich szkołach powiatu jarosławskiego. Jak podkreślono na otwarciu, strzelnica ułatwi nauczycielom przekazywanie wiedzy, a  uczniów ma zmotywować do nauki. Dzięki możliwościom kształcenia, jakie daje, będą mogli opanować techniki strzelania w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

Nowy obiekt symbolicznie otworzyli: dyrektor ZSBiO Dorota Kaleta, współgospodarz uroczystości starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, wicestarosta Krzysztof Cebulak, członek zarządu powiatu jarosławskiego Andrzej Wyczawski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu płk Robert Bajorski, dowódca 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu płk Marcin Piętnik, dowódca Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 18. Brygady Zmechanizowanej w Jarosławiu płk Mateusz Tomaszewski oraz w imieniu uczniów klas mundurowych IV LO w ZSBiO Katarzyna Strzelec.

Reklama

Będą ćwiczyć w warunkach zbliżonych do naturalnych

Utworzenie strzelnicy w ZSBiO w Jarosławiu pochłonęło łącznie 180 tys. zł, przy czym wkład powiatu[paywall] wyniósł jedynie 20 proc. inwestycji. Resztę stanowiło dofinansowanie z MON. Sam remont i adaptacja pomieszczenia kosztowały 47 tys. 160 zł, zaś wyposażenie obiektu 132 tys. 840 zł. Za prace remontowo-budowlane odpowiadała firma „Romex”, a wyposażenie dostarczył warszawski Milisystem.

Strzelnica wirtualna pozwala na naukę: celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów, przeprowadzanie ćwiczeń w obserwacji, naukę wykrywania, rozpoznawani i identyfikacji celów, prowadzenie celnego ognia z różnych postaw i na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności, a także na wykonywanie zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Reklama

W ramach inauguracji działalności nowego obiektu pierwsze strzały oddali na nim chętni goście. Jej częścią był też pokaz czarnej taktyki „Zasady postępowania w sytuacji zakładniczej” w wykonaniu uczniów klas mundurowych, przeprowadzony pod okiem nauczyciela klas mundurowych i opiekuna strzelnicy Macieja Mazurczaka.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/01/2025 13:06
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama