Wirtualna strzelnica otwarta została w ubiegłym tygodniu Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. System umożliwi uczniom naukę i doskonalenie umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią. Obiekt jest efektem dofinansowania pozyskanego w konkursie MON „Strzelnica w powiecie 2024”.
Otwarta 15 stycznia nowoczesna pracownia będzie służyła głównie uczniom klas mundurowych, realizującym program szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego, ale także innym uczniom realizującym przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa nie tylko w ZSBiO, ale we wszystkich szkołach powiatu jarosławskiego. Jak podkreślono na otwarciu, strzelnica ułatwi nauczycielom przekazywanie wiedzy, a uczniów ma zmotywować do nauki. Dzięki możliwościom kształcenia, jakie daje, będą mogli opanować techniki strzelania w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.
Nowy obiekt symbolicznie otworzyli: dyrektor ZSBiO Dorota Kaleta, współgospodarz uroczystości starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, wicestarosta Krzysztof Cebulak, członek zarządu powiatu jarosławskiego Andrzej Wyczawski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu płk Robert Bajorski, dowódca 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu płk Marcin Piętnik, dowódca Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 18. Brygady Zmechanizowanej w Jarosławiu płk Mateusz Tomaszewski oraz w imieniu uczniów klas mundurowych IV LO w ZSBiO Katarzyna Strzelec.
Utworzenie strzelnicy w ZSBiO w Jarosławiu pochłonęło łącznie 180 tys. zł, przy czym wkład powiatu[paywall] wyniósł jedynie 20 proc. inwestycji. Resztę stanowiło dofinansowanie z MON. Sam remont i adaptacja pomieszczenia kosztowały 47 tys. 160 zł, zaś wyposażenie obiektu 132 tys. 840 zł. Za prace remontowo-budowlane odpowiadała firma „Romex”, a wyposażenie dostarczył warszawski Milisystem.
Strzelnica wirtualna pozwala na naukę: celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów, przeprowadzanie ćwiczeń w obserwacji, naukę wykrywania, rozpoznawani i identyfikacji celów, prowadzenie celnego ognia z różnych postaw i na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności, a także na wykonywanie zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.
W ramach inauguracji działalności nowego obiektu pierwsze strzały oddali na nim chętni goście. Jej częścią był też pokaz czarnej taktyki „Zasady postępowania w sytuacji zakładniczej” w wykonaniu uczniów klas mundurowych, przeprowadzony pod okiem nauczyciela klas mundurowych i opiekuna strzelnicy Macieja Mazurczaka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze