Reklama

Wirtualny „Erasmus+” w Stubnie. Dyskutowali o ochronie środowiska

Pod koniec maja br. dziesięcioro uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie zrealizowało kolejny etap europejskiego programu międzynarodowej współpracy szkół „Erasmus+”. Wspólnie z kolegami ze szkół partnerskich z: Niemiec, Łotwy, Norwegii, Rumunii i Włoch poszukiwali rozwiązań problemów związanych m.in. z ochroną środowiska naturalnego.

– Kształtowaliśmy odpowiednie postawy proekologiczne, podjęliśmy małe kroki w najbliższym otoczeniu, które mają na celu wsparcie zrównoważonego rozwoju, tak ważnego dla przyszłości następnych pokoleń – powiedział dyrektor SP w Stubnie Daniel Zielenkiewicz[paywall].

Wiadomo, że od zawsze nieodłącznym elementem realizacji takich projektów jest mobilność uczniów i nauczycieli, podczas których mają oni okazję wspólnie pracować, uczyć się, wymieniać doświadczenia, a także poznawać różne kraje i ich kulturę.

Tym razem jednak, z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej na całym świecie, trzydniowe spotkanie odbyło się w inny sposób – zobaczyli się z partnerami projektu w świecie wirtualnym, który „przygotowali” uczniowie i nauczyciele Norbert Gimnazjum w Dormagen w Niemczech.

Reklama

Wirtualne pokoje

Różne tematy, eksperymenty przyrodnicze, zaplanowane przez gospodarzy, zrealizowane zostały przez internet. Podzieleni na międzynarodowe zespoły uczniowie w wirtualnych pokojach z wielkim zaangażowaniem realizowali przydzielone im zadania, kontaktowali się ze sobą głosowo, a także przez czat, dyskutowali, uzgadniali szczegóły, prezentowali wykonane wspólnie prace.

– Działania te przeplatane były krótkimi przerwami i zajęciami integracyjnymi, podczas których młodzież poznawała się nawzajem i wspólnie bawiła. Trzeba przyznać, że nasze umiejętności cyfrowe nabyte w ostatnim czasie bardzo się tu przydały. Jak już wspomniałem, tematem przewodnim naszego wirtualnego spotkania były zagrożenia wynikające z gospodarki człowieka, które wpływają na  zmniejszanie się bioróżnorodności owadów. Przypomnieliśmy sobie, jak ważną rolę pełnią one w naszym środowisku, zastanawialiśmy się również, w jaki sposób my, w naszym najbliższym otoczeniu, możemy stworzyć przyjazne warunki dla rozwoju tych pożytecznych stworzeń. Postanowiliśmy pamiętać o roślinach miododajnych na naszych przydomowych rabatkach, używaniu biologicznych środków ochrony roślin, pozostawianiu w miarę możliwości obszarów z naturalną roślinnością,   zbudowaliśmy również hoteliki dla owadów, które umieściliśmy w otoczeniu naszej szkoły – wyliczył D. Zielenkiewicz.

Oczywiście szkoda, że nie mogli spotkać się w Niemczech, bo wirtualny kontakt nigdy nie zastąpi tego prawdziwego, osobistego. Z drugiej jednak strony zdobyli doświadczenia innego rodzaju – odkryli wiele nowych możliwości, jakie daje współczesny cyfrowy świat, co z  pewnością przyda się im w przyszłości.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama