Pod koniec maja br. dziesięcioro uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie zrealizowało kolejny etap europejskiego programu międzynarodowej współpracy szkół „Erasmus+”. Wspólnie z kolegami ze szkół partnerskich z: Niemiec, Łotwy, Norwegii, Rumunii i Włoch poszukiwali rozwiązań problemów związanych m.in. z ochroną środowiska naturalnego.
– Kształtowaliśmy odpowiednie postawy proekologiczne, podjęliśmy małe kroki w najbliższym otoczeniu, które mają na celu wsparcie zrównoważonego rozwoju, tak ważnego dla przyszłości następnych pokoleń – powiedział dyrektor SP w Stubnie Daniel Zielenkiewicz[paywall].
Wiadomo, że od zawsze nieodłącznym elementem realizacji takich projektów jest mobilność uczniów i nauczycieli, podczas których mają oni okazję wspólnie pracować, uczyć się, wymieniać doświadczenia, a także poznawać różne kraje i ich kulturę.
Tym razem jednak, z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej na całym świecie, trzydniowe spotkanie odbyło się w inny sposób – zobaczyli się z partnerami projektu w świecie wirtualnym, który „przygotowali” uczniowie i nauczyciele Norbert Gimnazjum w Dormagen w Niemczech.
Różne tematy, eksperymenty przyrodnicze, zaplanowane przez gospodarzy, zrealizowane zostały przez internet. Podzieleni na międzynarodowe zespoły uczniowie w wirtualnych pokojach z wielkim zaangażowaniem realizowali przydzielone im zadania, kontaktowali się ze sobą głosowo, a także przez czat, dyskutowali, uzgadniali szczegóły, prezentowali wykonane wspólnie prace.
– Działania te przeplatane były krótkimi przerwami i zajęciami integracyjnymi, podczas których młodzież poznawała się nawzajem i wspólnie bawiła. Trzeba przyznać, że nasze umiejętności cyfrowe nabyte w ostatnim czasie bardzo się tu przydały. Jak już wspomniałem, tematem przewodnim naszego wirtualnego spotkania były zagrożenia wynikające z gospodarki człowieka, które wpływają na zmniejszanie się bioróżnorodności owadów. Przypomnieliśmy sobie, jak ważną rolę pełnią one w naszym środowisku, zastanawialiśmy się również, w jaki sposób my, w naszym najbliższym otoczeniu, możemy stworzyć przyjazne warunki dla rozwoju tych pożytecznych stworzeń. Postanowiliśmy pamiętać o roślinach miododajnych na naszych przydomowych rabatkach, używaniu biologicznych środków ochrony roślin, pozostawianiu w miarę możliwości obszarów z naturalną roślinnością, zbudowaliśmy również hoteliki dla owadów, które umieściliśmy w otoczeniu naszej szkoły – wyliczył D. Zielenkiewicz.
Oczywiście szkoda, że nie mogli spotkać się w Niemczech, bo wirtualny kontakt nigdy nie zastąpi tego prawdziwego, osobistego. Z drugiej jednak strony zdobyli doświadczenia innego rodzaju – odkryli wiele nowych możliwości, jakie daje współczesny cyfrowy świat, co z pewnością przyda się im w przyszłości.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze