Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią i wynikający z niej reżim sanitarny, w tym roku w gminie Kańczuga zrezygnowano z tradycyjnych dożynek. Powstała koncepcja, by tegoroczne święto plonów miało mocno okrojoną formułę. Ograniczono się więc do prezentacji dożynkowych wieńców.
– W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców tegoroczne dożynki miejsko-gminne nie odbyły się. Każdego roku wydarzenie to przyciąga szerokie grono uczestników, co w obecnej[paywall], trudnej sytuacji mogło stanowić znaczące ryzyko wzrostu liczby zachorowań – wyjaśnia Anna Wójcik, kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Miasta i Gminy w Kańczudze.
Mający długą tradycję obrzęd dożynek przetrwał do dziś w całej krasie, w przepychu barwnych strojów, radosnych pieśniach, w uroku żniwnych wieńców i wstęg. Dlatego postanowiono święto rolników zaakcentować, prezentując przed ołtarzami w kościołach w święto Matki Boskiej Zielnej wieńce i bukiety, które tego dnia zostały poświęcone.
– W artystycznie wykonanych wieńcach kryje się głębokie przywiązanie do tradycji. Wieniec dożynkowy, nazywany „plonem”, symbolizuje przecież owoce ziemi i urodzaj – podkreśla A. Wójcik.
Swoje wieńce wystawiły miejscowości: Krzeczowice, Rączyna, Pantalowice, Łopuszka Wielka, Medynia Kańczucka, Niżatyce, Żuklin, Łopuszka Mała, Lipnik, Chodakówka, Sietesz i Siedleczka. Wszystkie zachwycały precyzją wykonania i różnorodnością wykorzystanych materiałów. Można je także oglądać na stronie internetowej gminy.
Z okazji święta plonów burmistrz Andrzej Żygadło przekazał też na ręce sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli podziękowania za codzienny trud i wytrwałość, adresując je do rolników, ogrodników, sadowników i ludzi pracy oraz życząc wszystkim możliwości i szans dalszego rozwoju własnych gospodarstw.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze