Do tematu współpracy z partnerskim powiatem Heves na Węgrzech wróciły władze powiatu przemyskiego podczas niedawnej wizyty w tamtejszym regionie. Obie strony chcą odświeżyć znajomość i ożywić wzajemne kontakty, co ma się przysłużyć m.in. turystyce – którą obie zainteresowane strony chcą rozwijać.
Oficjalną wizytę węgierskim partnerom przedstawiciele powiatu przemyskiego w osobach starosty przemyskiego Jana Pączka, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Przemyskiego Bożeny Ryczan i specjalisty ds. funduszy europejskich Magdaleny Andrzejak złożyli 6 października, odpowiadając na zaproszenie przewodniczącego rady powiatu Heves.
Okazją były obchody zorganizowane na dziedzińcu Lenkey w Egerze – nawiązujące do tragicznych wydarzeń sprzed[paywall] 172 lat, kiedy to po upadku powstania węgierskiego 6 października 1849 w Aradzie Austriacy dokonali stracenia pierwszego węgierskiego premiera Lajosa Batthyányego i trzynastu generałów walczących o wolność Węgier, określanych dziś mianem męczenników z Aradu. Na Węgrzech 6 października uznawany jest w związku z tamtymi wydarzeniami dniem żałoby narodowej.
Z okazji rocznicy pamiętnych wydarzeń uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jánosa Lenkeya w Egerze przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Kilka słów nawiązujących do bolesnej przeszłości wygłosił też pułkownik rezerwy Sándor Munkácsi, prezes Stowarzyszenia Węgierskich Kombatantów w powiecie Heves.
Przemyska delegacja, obok tamtejszych władz miasta i przedstawicieli lokalnych instytucji i organizacji, również uczciła pamięć straceńców, zapalając znicze pod pomnikiem generała Lenkeya. Była też okazja do odwiedzenia grobów polskich oficerów znajdujących się na cmentarzu Kisasszony w Egerze (w czasie II wojny światowej władze miasta udostępniły Polakom parcele na cmentarzu, by można było pochować zmarłych tu polskich żołnierzy).
Wizyta delegacji powiatu przemyskiego na Węgrzech trwała w sumie 3 dni. Była okazją powrotu do rozmów o współpracy, którą z węgierskim powiatem Heves podjęto jeszcze w 2003 r.
– Obu stronom zależy na jej ożywieniu, szczególnie w dziedzinie turystyki – podkreśla rzecznik Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz.
Węgierska strona zaprosiła też polskich gości nad jezioro Tisza, bowiem ten rejon uznawany jest za jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów turystycznych partnerskiego powiatu Heves, z powodzeniem konkurujący z zatłoczonym Balatonem.
Pierwszy krok w ramach odświeżenia współpracy został zrobiony. Jakie będą efekty, czas pokaże.

fot.Starostwo Powiatowe w Przemyślu
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Przemyskiego Bożena Ryczan, starosta przemyski Jan Pączek i dr Juhász Attila Simon, przewodniczący Rady Powiatu Heves.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze