O połowę radni Przemyśla zmniejszyli stawki za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Ulga będzie obowiązywać do końca sierpnia.
Inicjatywa obniżenia stawek wyszła od radnych klubów Wspólnie dla Przemyśla oraz Koalicji Obywatelskiej. W uzasadnieniu zwrócili uwagę, że branża gastronomiczna jest jedną z tych, które najbardziej odczuły skutki ekonomiczne epidemii[paywall]. „Restauratorzy nie mogą się doczekać ponownego otwarcia swoich biznesów. W najbliższym czasie, ze względu na porę roku, ponownie będą otwierać się ogródki gastronomiczne, nie mniej jednak z uwagi na zachowanie obostrzeń związanych z obowiązkiem zachowania 2-metrowej odległości, która przełoży się na niewielką liczbę klientów mogących przebywać w nich w jednym czasie, spodziewać się można pomniejszonych dochodów z tytułu prowadzenia tego typu działalności” – napisali.
Zgodnie z ich propozycją, dobowa stawka za metr kwadratowy na drogach krajowych i wojewódzkich została obniżona do 0,60 zł (do tej pory 1,20 zł), natomiast na drogach powiatowych i gminnych do 0,30 zł (wcześniej 0,60 zł).
Opozycja zaproponowała dwie poprawki. Regia Civitas chciała, aby obniżki były dużo większe i stawki wynosiły odpowiednio: 0,02 zł i 0,01 zł. Ponadto zasugerowali, żeby obowiązywały do końca września br.
Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali natomiast, aby obniżyć również kwotę opłaty za zajęcie pasa drogowego pod punkty handlowe (np. handel obwoźny, czy na chodniku). Obecnie wynosi ona 5 zł, po obniżce miałaby spaść do 2,50 zł.
Po długiej dyskusji odrzucono obie poprawki. Koalicjanci argumentowali taką decyzję tym, że również samorząd ucierpiał na epidemii, więc obniżka 50-procentowa jest sprawiedliwa.
Projekt uchwały w pierwotnej formie został przyjęty jednogłośnie, choć podczas głosowania doszło do nietypowej sytuacji. Najpierw od głosu wstrzymali się radni Regii Civitas i SLD, ale poprosili o reasumpcję (powtórzenie) głosowania. Za drugim razem już wszyscy poparli projekt i uchwałę przyjęto jednomyślnie.
Obniżone kwoty będą obowiązywać od 1 czerwca do 31 sierpnia. Później wrócą do dotychczasowego poziomu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dlaczego tylko tyle? To już nie można było dać więcej, tylko tyle..?
Ceny piwa w ogródkach w Rynku są wywindowane i nieadekwatne do jakości. Jeszcze można skusić się na piwko w Absyncie, bo jest oryginalne.
prawda za przeciętnego sikacza 7-8 złotych w takim małym mieście to przesada.
spróbujcie odwiedzić bar "Góral" tylko raz i juz nigdy wiecej
Dlaczego tylko tyle? To już nie można było dać więcej, tylko tyle..?
Ceny piwa w ogródkach w Rynku są wywindowane i nieadekwatne do jakości. Jeszcze można skusić się na piwko w Absyncie, bo jest oryginalne.
prawda za przeciętnego sikacza 7-8 złotych w takim małym mieście to przesada.