1 grudnia br. przemyski lekarz pediatra, specjalista chorób płuc Włodzimierz Bodnar, który zasłynął na całą Polskę z leczenia COVID-19 amantadyną, wydał oświadczenie. „(...) Od dzisiaj nie będziemy leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będziemy także konsultować w żaden sposób osób z Polski, prosimy nie dzwonić i nie pisać wiadomości, nie będziemy na nie odpowiadać. Powrócimy do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawie (...)” – napisał m.in. Ma to związek z wydanym dzień wcześniej obwieszczeniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Nim doszło do tego, W. Bodnar wziął udział w konferencji prasowej przygotowanej przez posła Konfederacji Dobromira Sośnierza. To syn posła Zjednoczonej Prawicy i byłego szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza. Ten z kolei nigdy nie stronił i nie krył się z ostrą krytyką byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wielokrotnie także zwracał uwagę na błędy rządu w strategii walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2[paywall].
Przemyski lekarz pediatra przekonywał na konferencji, że amantadyna to lek sprawdzony, tani i właściwie niepowodujący skutków ubocznych. Równocześnie poinformował, że wielu lekarzy leczy pacjentów amantadyną, ale robią to bez rozgłosu w obawie przed szykanami.
– W Polsce jest silne lobby profesorów i ordynatorów, które jest przeciwne terapii opartej na amantadynie i blokuje – zasłaniając się procedurami – wprowadzenie leczenia tym sprawdzonym lekiem. Gdyby zdecydowano się na leczenie amantadyną, uniknięto by wielu ofiar. Uważam, że Polska ma dużą szansę pokazać światu, że potrafi wyjść z pandemii i kryzysu gospodarczego – stwierdził m.in. W. Bodnar
Podczas konferencji prasowej poseł D. Sośnierz stwierdził, że celowym jest utrudnianie dostępu do leku i stosowania amantadyny. – Jest możliwe, że państwu nie zależy na zwalczeniu problemu wywołanego koronawirusem. Można odnieść wrażenie, iż zwalczanie choroby obrosło tak wieloma grupami interesu, że rząd po prostu nie chce pokonać pandemii – stwierdził.
Kilkanaście dni po tym wydarzeniu, dokładnie 30 listopada br., minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. Chodzi o specyfik Viregyt-K, zawierający amantadynę.
Zdecydował, że od 1 grudnia br. „ogranicza się ilość wydawanego na jednego pacjenta a aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym owego medykamentu w ilości nie więcej niż 3 opakowania po 50 kapsułek na 30 dni. Co ważniejsze: Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie w przypadku dwóch chorób: choroby i zespołu Parkinsona oraz dyskinezy późnej u osób dorosłych – leczenie.
Tak postawiona sprawa zmusiła W. Bodnara do zaprzestania stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. We wspomnianym oświadczeniu napisał, że od 1 grudnia br. nie będzie leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będzie także konsultować w żaden sposób osób z Polski.
Powróci do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawie. Przypomniał jednocześnie, że 26 listopada br. ministerstwo wydało stanowisko, że produkty lecznicze mogą być ordynowane przez lekarza poza wskazaniami rejestracyjnymi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.minister zdrowia ma na imię ADAM panie redaktorze
Jesteśmy w kraju w którym bardzo ciężko przebić się z czymkolwiek... Ruscy skutecznie uszkodzili nasze umysły na wiele pokoleń... Na żadnym pomyśle/wynalazku nie zarobisz tu ani grosza! A na opisanym przypadku widać że nawet nie możesz normalnie spróbować pomóc... CHORE! W normalnym demokratycznym kraju to by siłą woli samo się przebiło bo wg mnie broni się pomysł wystarczająco. Ale niestety ani normalne ani demokratyczne to miejsce - zaorane gąsienicami w te i wew te pola i umysły!
No to co w takim razie?!? Szczepionki, szczepioneczki kochani. Piszecie się na to ?!?SZCZEPIONKA MOŻE ZABIĆ WIĘCEJ OSÓB NIŻ SAMA CHOROBA! - WOLNEMEDIA.NETULOTKA SZCZEPIONKI PRZECIW COVID - 19 NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ! TO ZAMACH NA LUDZKIE ŻYCIE! - ODKRYWAMYZAKRYTE.COMYOUTUBE.COM - MEDYK MASAKRUJE SZCZEPIONKOWY PLAN RZĄDU! TO NIE MA SENSU!
Tak jest wszędzie. Pracuję od lat dla firm z różnych kontynentów. Byłem i widziałem. Polska nie odstaje od reszty. Wszędzie rządzą lobby, korporacje i układy.
P.Doktorze niech sie Pan nie przejmuje tymi głupkami.Niech Pan sam dla siebie prowadzi badania po tylko zeby kiedys udowodnic swoja racje.Gdyby Pan zaprosił jakiegos "łaskawce i dostałby kasę to wtedy było by to odkrycie,ale taki "lekarz"z prowincji ma odwage podwazac ich autorytety.Dziekuje za pracę i zycze wiele sukcesów.
szkoda:( że poddał się bandytom rządowym...
To co dzis przeczytałem na interi to potwierdza Pana racje.Muszę przzyznac,ze Pan V-ce minister sprawiedliwosci ma jaja,ze publicznie przyznał Pau LEKARZOWI racje,a olał tych cwaniaków.Artykułu juz nie ma bo PRAWDE trzeba zniszczyc i zatuszowac.Szczepionki sa nie testowane,ale zaczynaja od najstarszych,zeby zmniejszyc populacje.Panie BODNAR jest Pan odkrywca na miare XXI w,ale co z tego jak pseudo lekarze nie zarobia na tym.Czytajcie życiorys Matri Skłodowskiej.Jestem z Pana dumny
Juz nie ma śladu po artykule.Dostali dokładnie określajac srczki,ze V-ce Minister potwierdził Pana badania.Oj narobił Pan bałaganu tym którzy zwietrzyli wielka kase.Niech Pan uwaza na siebie i Rodzine bo to sa bandyci jak im sie przeszkadza
minister zdrowia ma na imię ADAM panie redaktorze
Jesteśmy w kraju w którym bardzo ciężko przebić się z czymkolwiek... Ruscy skutecznie uszkodzili nasze umysły na wiele pokoleń... Na żadnym pomyśle/wynalazku nie zarobisz tu ani grosza! A na opisanym przypadku widać że nawet nie możesz normalnie spróbować pomóc... CHORE! W normalnym demokratycznym kraju to by siłą woli samo się przebiło bo wg mnie broni się pomysł wystarczająco. Ale niestety ani normalne ani demokratyczne to miejsce - zaorane gąsienicami w te i wew te pola i umysły!
No to co w takim razie?!? Szczepionki, szczepioneczki kochani. Piszecie się na to ?!?SZCZEPIONKA MOŻE ZABIĆ WIĘCEJ OSÓB NIŻ SAMA CHOROBA! - WOLNEMEDIA.NETULOTKA SZCZEPIONKI PRZECIW COVID - 19 NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ! TO ZAMACH NA LUDZKIE ŻYCIE! - ODKRYWAMYZAKRYTE.COMYOUTUBE.COM - MEDYK MASAKRUJE SZCZEPIONKOWY PLAN RZĄDU! TO NIE MA SENSU!