Reklama

Włodzimierz Bodnar przestaje leczyć COVID-19 amantadyną

1 grudnia br. przemyski lekarz pediatra, specjalista chorób płuc Włodzimierz Bodnar, który zasłynął na całą Polskę z leczenia COVID-19 amantadyną, wydał oświadczenie. „(...) Od dzisiaj nie będziemy leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będziemy także konsultować w żaden sposób osób z Polski, prosimy nie dzwonić i nie pisać wiadomości, nie będziemy na nie odpowiadać. Powrócimy do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawie (...)” – napisał m.in. Ma to związek z wydanym dzień wcześniej obwieszczeniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Nim doszło do tego, W. Bodnar wziął udział w konferencji prasowej przygotowanej przez posła Konfederacji Dobromira Sośnierza. To syn posła Zjednoczonej Prawicy i byłego szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza. Ten z kolei nigdy nie stronił i nie krył się z ostrą krytyką byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wielokrotnie także zwracał uwagę na błędy rządu w strategii walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2[paywall].

Przemyski lekarz pediatra przekonywał na konferencji, że amantadyna to lek sprawdzony, tani i właściwie niepowodujący skutków ubocznych. Równocześnie poinformował, że wielu lekarzy leczy pacjentów amantadyną, ale robią to bez rozgłosu w obawie przed szykanami.

Reklama

– W Polsce jest silne lobby profesorów i ordynatorów, które jest przeciwne terapii opartej na amantadynie i blokuje – zasłaniając się procedurami – wprowadzenie leczenia tym sprawdzonym lekiem. Gdyby zdecydowano się na leczenie amantadyną, uniknięto by wielu ofiar. Uważam, że Polska ma dużą szansę pokazać światu, że potrafi wyjść z pandemii i kryzysu gospodarczego – stwierdził m.in. W. Bodnar

Podczas konferencji prasowej poseł D. Sośnierz stwierdził, że celowym jest utrudnianie dostępu do leku i stosowania amantadyny. – Jest możliwe, że państwu nie zależy na zwalczeniu problemu wywołanego koronawirusem. Można odnieść wrażenie, iż zwalczanie choroby obrosło tak wieloma grupami interesu, że rząd po prostu nie chce pokonać pandemii – stwierdził.

Reklama

Obwieszczenie ministra zdrowia

Kilkanaście dni po tym wydarzeniu, dokładnie 30 listopada br., minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. Chodzi o specyfik Viregyt-K, zawierający amantadynę.

Zdecydował, że od 1 grudnia br. „ogranicza się ilość wydawanego na jednego pacjenta a aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym owego medykamentu w ilości nie więcej niż 3 opakowania po 50 kapsułek na 30 dni. Co ważniejsze: Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie w przypadku dwóch chorób: choroby i zespołu Parkinsona oraz dyskinezy późnej u osób dorosłych – leczenie.

Bodnar zaprzestaje stosowania leku

Tak postawiona sprawa zmusiła W. Bodnara do zaprzestania stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. We wspomnianym oświadczeniu napisał, że od 1 grudnia br. nie będzie leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będzie także konsultować w żaden sposób osób z Polski.

Powróci do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawie. Przypomniał jednocześnie, że 26 listopada br. ministerstwo wydało stanowisko, że produkty lecznicze mogą być ordynowane przez lekarza poza wskazaniami rejestracyjnymi.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jozek160_380 2020-12-08 20:46:01

    minister zdrowia ma na imię ADAM panie redaktorze

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nick - niezalogowany 2020-12-08 20:48:31

    Jesteśmy w kraju w którym bardzo ciężko przebić się z czymkolwiek... Ruscy skutecznie uszkodzili nasze umysły na wiele pokoleń... Na żadnym pomyśle/wynalazku nie zarobisz tu ani grosza! A na opisanym przypadku widać że nawet nie możesz normalnie spróbować pomóc... CHORE! W normalnym demokratycznym kraju to by siłą woli samo się przebiło bo wg mnie broni się pomysł wystarczająco. Ale niestety ani normalne ani demokratyczne to miejsce - zaorane gąsienicami w te i wew te pola i umysły!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2020-12-08 21:45:14

    No to co w takim razie?!? Szczepionki, szczepioneczki kochani. Piszecie się na to ?!?SZCZEPIONKA MOŻE ZABIĆ WIĘCEJ OSÓB NIŻ SAMA CHOROBA! - WOLNEMEDIA.NETULOTKA SZCZEPIONKI PRZECIW COVID - 19 NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ! TO ZAMACH NA LUDZKIE ŻYCIE! - ODKRYWAMYZAKRYTE.COMYOUTUBE.COM - MEDYK MASAKRUJE SZCZEPIONKOWY PLAN RZĄDU! TO NIE MA SENSU!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama