1 stycznia wchodzą w życie zmiany związane z programem „Rodzina 500 plus”. Po pierwsze wniosku o wypłatę świadczenia nie złożymy już w formie papierowej. Po drugie za ustalanie uprawnień do otrzymywania „500 plus” nie będą już odpowiedzialne gminy, lecz ZUS. On też będzie wypłacał świadczenie. Gminy będą natomiast kontynuowały wypłaty tych już pobieranych jedynie do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.
Do tej pory pytania i wątpliwości dotyczące terminów wypłat świadczenia otrzymujący je kierowali do jednostek samorządu terytorialnego, odpowiadających miejscu zamieszkania, a obsługą spraw związanych z „500 plus” zajmowali się: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a w ich imieniu ośrodki pomocy społecznej. Natomiast od 1 stycznia wnioski o nowe świadczenia będzie przyjmował ZUS. Co więcej wnioski o wypłatę finansowego wsparcia na dziecko od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Do tej pory była to jedna z możliwości, ale dokument można też było złożyć w formie tradycyjnej – czyli papierowej. – Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci świadczenia będą[paywall] wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego – dodaje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. – Z uwagi, że od 1 stycznia wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów – zapewnia.
Ważna informacja dla już pobierających świadczenie na dziecko jest taka, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały one przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin. – W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin, nie muszą nic robić, to znaczy zgłaszać tego faktu do ZUS – podkreśla rzecznik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze