„Pociąg jedzie dalej pomimo tego, że maszynista wypada z lokomotywy...”, „Szkoda być don kichotem w nieskończoność i wrócić do tego, co przynosiło satysfakcję”* – to słowa prezydenta Wojciech Bakuna tuż po sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła się 28 czerwca br. i podczas której – drugi rok z rzędu – nie otrzymał ani wotum zaufania, ani absolutorium. Czyżby to zapowiedź, że w przyszłym roku, w wyborach samorządowych, nie będzie ponownie kandydować na fotel włodarza miasta?
Sesja absolutoryjna to chyba najważniejsza debata wojewódzkich, powiatowych, miejskich czy gminny radnych. To swoista spowiedź rządzących z tego, co zrobili i czy udało się im wszystkie plany wdrożyć w życie, nie zadłużyć samorządu, słowem: pokazać, że jest się dobrym i skutecznym gospodarzem. Ale to także sprawdzian dla radnych, którzy przecież za każdym razem muszą wyrazić zgodę na każdy krok władz. Zwłaszcza ten związany z finansami[paywall].
Stąd – nim przystąpimy do krótkiej relacji z tej części obrad – koniecznie trzeba zaznaczyć, iż absolutnie niedopuszczalną rzeczą jest absencja podczas sesji absolutoryjnej aż ośmiu, a podczas niektórych głosowań, więcej radnych! Tego dnia na sali obrad nie było: Bartłomieja Barczaka, Jerzego Krużla, Tomasza Kulawika, Dariusza Laska, Bogumiły Nowak, Grażyny Stojak. Z oczywistych względów – Tomasza Schabowskiego. W dwóch najważniejszych głosowaniach nie wzięli udziału również Monika Kamińska i Marcin Kowalski (wotum zaufania). Niektóre absencje były usprawiedliwione, niektóre nie...
Nim doszło do głosowania nad udzieleniem W. Bakunowi wotum zaufania, przedstawiony został Raport o Stanie Gminy Miejskiej Przemyśl za 2021 rok. To dokument obejmujący podsumowanie działalności prezydenta Przemyśla w roku poprzednim, zawierający w szczególności informacje dotyczące stanu realizacji polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy oraz budżetu obywatelskiego. Liczący 245 stron raport był dobrze przygotowany.
W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Aby wotum uzyskać, potrzebna była bezwzględna liczba głosów, czyli „za” musiało zagłosować 12 radnych (nie ma znaczenia, ilu radnych uczestniczy; przemyska rada liczy łącznie 23 radnych, więc tzw. bezwzględną większością jest 12 osób – przyp. aut.). Zrobiło to dziewięcioro radnych, pięciu wstrzymało się od głosu. W. Bakun wotum zaufania nie uzyskał.
Sprawozdanie z wykonania budżetu na 2021 r. rozpoczęło przygotowanie do głosowania nad udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta. W opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie owo sprawozdanie zawiera wszystkie elementy wymagane ustawą o finansach publicznych. RIO zaopiniowało je pozytywnie.
Co z niego wiemy? W ponad 100 procentach zrealizowano planowane dochody miasta (plan: 470 mln 940 tys. 183 zł; wykonanie: 479 mln 527 tys. 511 zł), w ponad 95 procentach – wydatki (plan: 472 mln 284 tys. 864 zł; wykonanie: 451 mln 64 tys. 8765 zł). Budżet za 2021 r. zamknął się nadwyżką w kwocie 28 mln 462 tys. 634 zł (w tym zaciągnięty kredyt). Udało się spłacić kredyty i pożyczki w wysokości 22 mln 602 tys. 300 zł, ale i zaciągnąć długoterminowe w kwocie 12 mln 500 tys. zł. Na koniec 2021 r. dług miasta wynosił ogółem 112 mln 99 tys. 987 zł 19 gr.
W głosowaniu nad udzieleniem absolutorium wzięło udział 15 radnych. Podobnie jak w przypadku wotum, „za” musiało zagłosować 12 radnych. Zrobiło to dziesięcioro, pięciu wstrzymało się od głosu. W. Bakun absolutorium nie uzyskał.
Takie wyniki głosowania sprawiają, że rada miejska może zdecydować się na ogłoszenie referendum w sprawie odwołania W. Bakuna z funkcji prezydenta. Ale tego z pewnością nie uczyni, bo jego wynik w żadnym wypadku nie byłby przesądzony, a w razie fiaska referendum do dymisji musi się podać cała rada miejska.
Prezydent W. Bakun wyniki obu głosowań skomentował na jednym z portali społecznościowych. We wpisie podziękował tym radnym, którzy udzielili mu poparcia w obu głosowaniach, stwierdzając że budżet 2021 r. został wykonany w skali niespotykanej wcześniej. Przy okazji zamieścił dwa dość zagadkowe, ale i znamienne zdania: „Pociąg jedzie dalej pomimo tego, że maszynista wypada z lokomotywy...”, „Szkoda być don kichotem w nieskończoność i wrócić do tego co przynosiło satysfakcję”*.
Jeśli rozumieć to wprost, wygląda na to, że ma już dość zasiadania w fotelu prezydenta miasta Przemyśla i nie będzie kandydować w nadchodzących wyborach samorządowych. A co mu przynosiło satysfakcję? Zapewne bycie posłem... Ale to tylko przypuszczenia.
Zapytaliśmy w Biurze Prezydenta Miasta Przemyśla, czy W. Bakun zechciałby rozwinąć swoje myśli. Nie chciał, bo nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Zapytaliśmy także przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu, szefa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Macieja Kamińskiego, dlaczego wstrzymali się od głosu, skoro – zdaniem RIO – realizacja budżetu za 2021 r. była niemal perfekcyjna.
– Nasze stanowisko i głosowanie było podyktowane wydarzeniami i sytuacją w 2021 roku. Do tej pory głosowaliśmy przeciwko, a w tym roku wstrzymaliśmy się. Klub Prawa i Sprawiedliwości chce współpracować z prezydentem, co pokazał rok 2021, jak i 2022. Popieramy dobre projekty i uchwały dla miasta, a te projekty są wspierane środkami wojewódzkimi czy centralnymi. W ostatnim czasie środków rządowych trafiło do naszego miasta bardzo dużo, więc jako radni możemy się tylko z tego cieszyć. Na sesji absolutoryjnej wyciągnąłem ulotkę pana prezydenta z obietnicami wyborczymi z 2018 roku, bo w tym roku mija czwarty rok jego urzędowania. Efektów przytaczanych tam treści, czyli jego obietnic wyborczych, nie widzę. Zresztą jak i poszerzenia miasta, które szumnie zapowiadał, powołując nawet do tego odpowiedni zespół. Kilkudziesięciominutowe odpowiedzi na uwagi radnych, w tym moje, nie przekonały mnie. Czasem lepiej się przyznać do kilku nieudanych decyzji czy projektów, które nie zostały zrealizowane, niż zasłaniać się tym lub tamtym. Jako klub Prawa i Sprawiedliwości daliśmy szansę panu prezydentowi, wstrzymując się, jednocześnie jesteśmy otwarci na współpracę. A jak cała rada ocenia pana prezydenta, szczególnie w tym roku, widać było właśnie podczas tej sesji. Pretensje może mieć do siebie lub innych radnych, a przypomnę, że na 23 nie było aż ośmioro, w tym jego koalicjantów – odpowiedział.
* zapis oryginalny
Głosowanie nad udzieleniem prezydentowi miasta Przemyśla wotum zaufania
Za: Robert Bal (RC), Wojciech Błachowicz (KO), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (WdP), Tomasz Leszczyński (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Ewa Sawicka (KO), Andrzej Zapałowski (WdP), Paweł Zastrowski (KO).
Wstrzymali się: Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Maciej Kamiński (PiS), Wojciech Rzeszutko (PiS), Janusz Zapotocki (NP).
Nieobecni: Bartłomiej Barczak (RC), Monika Kamińska (niezależna), Marcin Kowalski (niezależny), Jerzy Krużel (KO), Tomasz Kulawik (NP), Dariusz Lasek (niezależny), Bogumiła Nowak (NP), Tomasz Schabowski, Grażyna Stojak (KO).
Głosowanie nad udzieleniem prezydentowi miasta Przemyśla absolutorium
Za: Robert Bal (RC), Wojciech Błachowicz (KO), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (WdP), Marcin Kowalski (niezależny), Tomasz Leszczyński (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Ewa Sawicka (KO), Andrzej Zapałowski (WdP), Paweł Zastrowski (KO).
Wstrzymali się: Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Maciej Kamiński (PiS), Wojciech Rzeszutko (PiS), Janusz Zapotocki (NP).
Nieobecni: Bartłomiej Barczak (RC), Monika Kamińska (niezależna), Jerzy Krużel (KO), Tomasz Kulawik (NP), Dariusz Lasek (niezależny), Bogumiła Nowak (NP), Tomasz Schabowski, Grażyna Stojak (KO).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Obecny zarządca miasta bo nie zasługuje na miano prezydenta to malutki człowieczek zadufany w sobie o nie spotykanym ego. Na sesji wyzywa ludzi od WIEŚNIAKÓW a sam zapomina chyba gdzie mieszka. Każdy zarząd pod swoim adresem już nie potrafi odbić żadnym argumentem i obraża ludzi. Jego zachowanie nie odbiego niczym od pewnego radnego który też dał popis swojej twórczości językowej na sesji. Każda decyzja twoja to porażka. Mieszkańcy miasta zobaczycie w przyszłym roku jakie podwyżki zaserwoje Wam wasz zbawca który przez swoją nieudolność mianował na dyrektorów czy prezesie nie kompetentnych ludzi. Pozdrawiam i życzę powodzenia
Obecny zarządca miasta bo nie zasługuje na miano prezydenta to malutki człowieczek zadufany w sobie o nie spotykanym ego. Na sesji wyzywa ludzi od WIEŚNIAKÓW a sam zapomina chyba gdzie mieszka. Każdy zarząd pod swoim adresem już nie potrafi odbić żadnym argumentem i obraża ludzi. Jego zachowanie nie odbiego niczym od pewnego radnego który też dał popis swojej twórczości językowej na sesji. Każda decyzja twoja to porażka. Mieszkańcy miasta zobaczycie w przyszłym roku jakie podwyżki zaserwoje Wam wasz zbawca który przez swoją nieudolność mianował na dyrektorów czy prezesie nie kompetentnych ludzi. Pozdrawiam i życzę powodzenia