Reklama

Wojciech Bakun: Problemem nie jest wysokość kredytu, ale struktura jego spłaty

29/11/2019 19:03

Rozmowa z Wojciechem Bakunem, prezydentem Przemyśla.

Na ile udało się zrealizować zapowiadany w kampanii program wyborczy?

– Takie pytanie możemy sobie zadać za 4 lata, czyli na zakończenie kadencji. Program, który zapowiadaliśmy i realizujemy, jest zaplanowany na 5 lat. Obecnie realizujemy inwestycje, które[paywall] były rozpoczęte i rozpoczęliśmy kilka nowych. Budżet jest ciągłością i nowy prezydent  musi kontynuować pewne działania. Inwestycje, które chcemy realizować, są przez nas planowane, bo w ciągu 3 miesięcy nie postawimy na przykład basenu. On na desce kreślarskiej będzie leżał około roku, bo tyle trwa planowanie.

Reklama

Proszę wymienić inwestycje, które zainicjował Pan i Pańska administracja? Zaznaczam, że nie chodzi o projekty, które zostały przygotowane wcześniej.

– Pytanie, co oznacza, że zostały przygotowane wcześniej? W szufladach wydziału inwestycji leżą projekty, które były opracowywane 10 lat temu, ale nigdy nie doczekały się realizacji. Nie jest sztuką przygotować 100 projektów „do szuflady”. Sztuką jest przygotować, zorganizować finansowanie projektu, a następnie go zrealizować, rozliczyć i spełnić wszystkie warunki związane z przyznaniem finansowania projektu. Jak wspomniałem we wcześniejszej odpowiedzi, kontynuujemy projekty zapoczątkowane wcześniej, bo nie chcemy doprowadzić do sytuacji jak ze straszącym pawilonem na stoku narciarskim. Rozpoczęliśmy drugi etap przebudowy Zielonego Rynku, w przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa trasy podziemnej oraz rewitalizacja przemyskiego rynku. Złożyliśmy projekty na dofinansowanie przebudowy ulicy Bielskiego, termomodernizację hali sportowej POSiR, złożyliśmy również  akces do projektu Rozwój Lokalny w ramach Funduszy Norweskich o wartości do 40 mln zł, w dalszym ciągu negocjujemy warunki przystąpienia do programu Mieszkanie +, ale pracujemy również nad realizacją własnych inwestycji mieszkaniowych zarówno przez PGM jak i w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Reklama

Często Pan mówi, że zarządzanie finansami miasta w poprzednich kadencjach było złe. Nigdy nie wskazuje pan jednak na konkrety. Więc chciałbym konkretnie - co źle zrobił prezydent Choma i jego współpracownicy oraz radni poprzednich kadencji?

– Wręcz przeciwnie, bardzo często wskazywałem na konkrety w kwestii zarządzania finansami miasta. Wbrew temu co często powtarza się w opinii publicznej, to nie wysokość zadłużenia jest największym problemem, a struktura spłaty tego kredytu. W ostatniej kadencji mimo że spłacono 30 milionów zadłużenia, to nie zrobiono nic w kierunku zoptymalizowania spłat dla kolejnych lat, a można było to zrobić. W chwili obecnej stoimy przed koniecznością spłaty 100 milionów w trakcie kadencji, a możliwości optymalizacji są niewielkie. Znamienne są słowa byłego zastępcy prezydenta, pana Haydera, który podczas sesji o raporcie na temat stanu gminy zaproponował, żebyśmy zaczęli myśleć o wprowadzeniu planu naprawczego, co oznaczałoby praktycznie wstrzymanie wszystkich inwestycji i skupienie się jedynie na spłacie zadłużenia. To najlepiej obrazuje, że poprzednia władza miała świadomość tego w jakim stanie zostawia miasto.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kukiz15 - niezalogowany 2019-11-29 19:47:54

    Fakt jedna jest realizowana , widziałem . Lodowisko przed pomnikiem Papieża.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-11-29 20:19:17

    ''Tylko kompletni idioci mogą kochać władze, która wszystkich uważa za idiotów'' - Jaroslav Hasek

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2019-11-29 21:18:16

    Wychodzi na to, że połowa Polaków a więc także połowa Przemyślan - to idioci!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama