W ubiegły weekend w okolicy strażnicy kolejowej odbyła się kolejna odsłona „Weekendu z historią”. Jak co roku jego punktem kulminacyjnym była rekonstrukcja walk września ’39. Tradycyjnie widowisko zapierało dech w piersiach. Były wybuchy, wystrzały, szarża kawalerii, sprzęt opancerzony, a nawet symulacja nalotu.
Nim na błoniach przy strażnicy i moście kolejowym rozegrała się najbardziej efektowna część trynieckiej imprezy, 1 października „Weekend z historią” rozpoczęto bardziej refleksyjnie – od mszy św.
Odprawił ją ks. Jakub Szafran, a liturgię śpiewem uświetniła wokalistka Marta Stracel.
Następnie przy Krzyżu Niepodległości odbył się apel poległych, który zakończyła salwa honorowa. Po niej delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i harcerzy złożyły pod krzyżem kwiaty.
Pierwszy dzień zakończyło ogłoszenie[paywall] wyników konkursu plastycznego „II wojna światowa widziana oczami dziecka” oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy.
Drugi dzień to przede wszystkim wspomniana rekonstrukcja. Podobnie jak w latach ubiegłych inscenizacja pokazywała życie przedwojennej polskiej wsi oraz wyrywek z bohaterskiej obrony kraju przez polskiego żołnierza wobec przytłaczającej przewagi dwóch agresorów.
Rekonstrukcja obfitowała w zwroty akcji, trup ścielił się gęsto, a niebo przesłoniły dymy płonących domostw i zdobytych umocnień. Nowością tegorocznego pokazu była symulacja lotniczych ataków.
Pokaz przygotowali SRH Dywizja Piechoty-Garnizon Jarosław, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej z Limanowej.
Jak co roku w przedstawieniu wzięli udział członkowie lokalnej społeczności. W tym roku byli to przedstawiciele Zespołu Piosenki Biesiadnej Jagiellanie oraz panie z Koła Przyjaciół Biblioteki.
Swego rodzaju uzupełnieniem rekonstrukcji był pokaz współczesnego sprzętu wojskowego. Wozy bojowe I Batalionu Czołgów z Żurawicy oraz stoisko z różnymi rodzajami broni ręcznej budziły wiele emocji.
Po udanej inscenizacji na mobilnej scenie odbył się koncert pieśni patriotycznych zespołu „Harnasie” oraz „Szarotki” z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze