Reklama

Wsparcie dla miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze

04/10/2023 08:00

Opracowując kierunki polityki rozwoju na kolejne lata pamiętaliśmy, aby szczególnie doinwestować obszary słabsze gospodarczo, w które wpisują się miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Jednostki te borykają się z różnymi trudnościami, a są nimi najczęściej: rosnące niedopasowanie miejsc pracy, zamieszkania i usług publicznych, coraz bardziej rozproszone i nieefektywne osadnictwo, czy deficyty instytucjonalne i finansowe.

Z myślą o takich miastach z pomocą przychodzą fundusze europejskie na lata 2021-2027. Dla wsparcia miast województwa podkarpackiego szczególne znaczenie ma  program krajowy „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej2021-2027” (FEPW)z budżetem 2,65 mld euro oraz ten z poziomu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027” z budżetem 2,27 mld euro.

Reklama

W przypadku FEPW największymi beneficjentami będą właśnie samorządy - kwota bezpośrednio do nich skierowana to ok. 1,3 mld euro. Program zwiększył katalog beneficjentów, bowiem włączone zostały tu też miasta średnie, zmagające się z trudnościami społeczno-gospodarczymi. Mogą one skorzystać ze wsparcia w ramach adaptacji do zmian klimatu (alokacja 255 mln euro), czyli spójnych i zintegrowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych, kompleksowo dostosowujących do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzących efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, obejmujące zagospodarowanie wód opadowych. W województwie podkarpackim to: Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Mielec, Przemyśl, Sanok, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Poza tym miasta subregionalne z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych i powyżej 50 tys. mieszkańców – czyli ustawowo zobligowani organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, otrzymają wsparcie na rozwój systemu zrównoważonej, zeroemisyjnej mobilności miejskiej (alokacja 420 mln euro). W woj. podkarpackie to: Rzeszów – jako stolica regionu oraz Przemyśl, Stalowa Wola i Mielec.

Reklama

W przypadku Programu Regionalnego zarządzanego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, dla miast średnich z kumulacją negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych zaproponowano specjalnie dedykowane instrumenty terytorialne. Wsparcie uwzględnia wydzielenie specjalnej alokacji lub zapewnienie preferencji w kryteriach wyboru dla projektów i odbiorców, w szczególności miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze i obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. Poprzez wzajemną współpracę terytorialną, miasta zyskają szansę na ożywienie gospodarcze poprzez aktywizację przedsiębiorczości oraz walkę z wykluczeniem na różnych polach np. dzięki rewitalizacji społeczno-ekonomicznej. 

Zachęcam wszystkich beneficjentów do śledzenia naszej strony www.funduszeeuropejskie.gov.pl, na której znajduje się aktualny harmonogram konkursów dla poszczególnych programów oraz najważniejsze informacje. Proszę korzystać z możliwości jakie dają fundusze europejskie dla miast Polski Wschodniej!

Reklama

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Sekretarz Stanu     

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama