Decyzją kolegium elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej dotychczasowy rektor dr Paweł Trefler uzyskał reelekcję. Głosowanie zostało jednak podważone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Do konkursu na rektora uczelni zgłosiło się czterech kandydatów. Rada Uczelni wskazała spośród nich dwóch: obecnego rektora dra Pawła Treflera i prorektora dra Sławomira Soleckiego. W szranki stanęli więc dwaj współpracownicy.
Kolegium elektorów wybierało rektora spośród dwóch wskazanych przez radę kandydatów. Zgodnie z przewidywaniami więcej głosów uzyskał P. Trefler. – Wybory odbyły się w trybie online. Prawdopodobnie były to pierwsze takie wybory na uczelni w Polsce – zauważa rzecznik PWSW Ewelina Kasperska.
I to właśnie tryb głosowania sprawił, że wybór rektora stał się nieważny. Dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wiadomości przesłanej do PWSW stwierdziła, że: „dopuszczalna jest organizacja wyborów w trybie online pod warunkiem, że jest to przewidziane w statucie uczelni lub regulaminie wyborów, a uczelnia posiada zasoby i zabezpieczenia umożliwiające przeprowadzenie tego procesu w sposób sprawny i w pełni bezpieczny”. W PWSW tryb taki nie był przewidziany ani w statucie uczelni, ani regulaminie wyborów.
Z tego powodu uczelniana komisja wyborcza uznała wybór rektora za nieważny. Nie oznacza to jednak, że cała procedura będzie powtarzana. Komisja proponuje wprowadzenie zmian w regulaminie i powtórzenie prezentacji swoich programów przez kandydatów oraz głosowania. Nowy regulamin i terminarz musi zaakceptować wcześniej senat PWSW.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."naczelnik" państwa bez żadnego trybu wskaże towarzysza, który sprawdzi się "na odcinku" szkolnictwa wyższego.
to prawie tak samo jak wybór prezesa w PWiK ?
Tak to jest jak się organizuje wybory bezprawnie i w pośpiechu.
Co nie pykło? Jaka szkoda, widać że rektor nie wszystkich kupił
zatwierdzą po wizycie u fryzjera,a tak na poważnie-MAJĄ SWÓJEGO
Najwieksza szkoda! To ta UCZELNIA! Z kieszeni podatnikow
o co chodzi ?, jaki przekręt ?
Ustawka?
raczej nowe nazwisko.