Wielką publiczność 30 kwietnia br. zgromadził w przemyskiej bazylice archikatedralnej koncert upamiętniający 100-lecie urodzin ks. abp. Ignacego Tokarczuka oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego wystąpiły na nim Archidiecezjalny Chór „Magnificat” z Przemyśla i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
W poniedziałkowy wieczór w świątyni rozbrzmiewały dzieła muzyki sakralnej: Laudate Dominum Ch. Gounoda, Ojcze nasz i Vide humilitatem S. Moniuszki, Ecce sacerdos J.B. Singenbergera, Ave verum W.A. Mozarta i Alleluja z oratorium Mesjasz G.F. Händla. Wykonany został też[paywall] utwór Ave Maria, będący częścią niemal nieznanej na świecie Missa solemnis h-moll I.R. von Seyfrieda.
Co ciekawe, najprawdopodobniej było to trzecie od prawie 200 lat wykonanie tej kompozycji. Usłyszeliśmy ponadto utwory o tematyce patriotycznej: Gaude Mater Polonia, polonezy Pożegnanie Ojczyzny M.K. Ogińskiego i Wyleć, orle O.M. Żukowskiego oraz Rotę F. Nowowiejskiego.
W programie znalazł się także fragment opery Nabucco G. Verdiego Va, pensiero, który podobnie jak Alleluja Händla wywołał owacje na stojąco. Gratką dla zgromadzonych było też znakomite wykonanie przez filharmoników utworu Przybycie królowej Saby z oratorium Salomon Händla.
Oprócz muzyki koncert wypełniło słowo. Zebranych powitał i wprowadził w tematykę wieczoru prezydent miasta Robert Choma. Specjalne rozważania na tę okazję przygotował redaktor naczelny Niedzieli Przemyskiej ks. prał. Zbigniew Suchy. Można było też posłuchać 12-letniego Aleksandra Zarębińskiego, który zaprezentował m.in. swój wiersz pt. Ojczyzna. Całość poprowadził red. Grzegorz Boratyn, znany z TVP3 Rzeszów.
Pod koniec koncertu nie zabrakło wzruszeń i symbolicznych gestów. Ubrany w wojskowy mundur przemyślanin Leszek Włodek, weteran Armii Krajowej, podzielił się z zebranymi historią swojej walki o wolność, by następnie przekazać A. Zarębińskiemu jako przedstawicielowi młodego pokolenia opaskę AK, jakby w geście przypomnienia, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a tym, którzy o nią walczyli, należy się szacunek i pamięć. Podniośle i wzruszająco było też, gdy publiczność, zaproszona gestem dyrygenta do wspólnego śpiewu, wraz z chórem i orkiestrą wykonała Rotę.
Po występie do wykonawców zwrócił się abp Adam Szal, dziękując im za uczczenie dwóch ważnych rocznic. Dodać warto, że oba zespoły w organizacji tego wydarzenia wsparły Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Miasto Przemyśl oraz Wyższe Seminarium Duchowne.
Koncert odbył się pod honorowym patronatem Metropolity Przemyskiego i Prezydenta Miasta Przemyśla, a oprócz nich samych uczestniczyli w nim ks. abp senior Józef Michalik oraz członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przed laty należący do chóru „Magnificat”.
Być może kolejną okazją do wysłuchania Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej i Chóru „Magnificat” będzie 35-lecie tego drugiego zespołu, które już za rok. Z pewnością publiczność i wtedy nie zawiedzie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze