Już po raz ósmy w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej rozbrzmiały głosy uczestników Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Odbył się on w dniach 21-22 stycznia i zrzeszył 54 uczestników, którzy rywalizowali między sobą w siedmiu kategoriach. Pomysłodawczynią i główną organizatorką festiwalu prezeska Podkarpackiego Stowarzyszenia Gospel Lucyna Rudawska.
Organizatorzy festiwalu: klasztor oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel, jak zawsze stanęli na wysokości zadania i sprawiły, że występy były nie tylko przyjemne w odbiorze, ale również przyjazne dla występujących.
Rywalizowali oni w kategorii solistów, tercetów, zespołów wokalnych, zespołów śpiewaczych, scholi, chórów oraz zespołów wokalno-instrumentowych. Wykonawcy przyjechali m.in. z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny, Świętokrzyskiego i Śląska.
Każdy zaprezentował jedną tradycyjną kolędę z udostępnionej wcześniej przez organizatorów listy, a przedstawiciele starszych kategorii dodatkowo[paywall] wybraną przez siebie pastorałkę. Nie zabrakło instrumentalistów, którzy uświetniali poszczególne występy.
Jak podkreśliło jury festiwalu: „warte zauważenia są prezentacje zespołowe, które miały dopracowany śpiew wielogłosowy oraz akompaniamenty realizowane przez wykonawców na scenie”. Doceniło również wizerunki adekwatne do wykonywania utworów sakralnych oraz sprawną organizację i techniczne przeprowadzenie przesłuchań konkursowych.
Jury, w którego skład weszła dr hab. prof. UJK Elżbieta Przystasz, Sylwia Piotrowska oraz Paulina Muzyczka, postanowiło przyznać pierwsze miejsca: w kategorii solistów- amatorów w wieku 6-8 lat Michalinie Drozd z Przeworska, natomiast w kategorii wykonawców uczących się Gabrieli Śliwie z GOK w Borowie.
W kategorii solistów 9-11 lat Michalinie Gomie z Gaci oraz Gabrieli Sykale z SP nr 1 w Przeworsku.
Wśród solistów 12-14 lat, najlepsza okazała się Zuzanna Kulon z Jabłonki oraz Aleksander Szwarnowiecki z Tarnobrzega i Kornelia Wodka z Przemyśla. W kategorii solistów od 15 do 18 lat królowała Natalia Kozak z Sanoka oraz Aleksandra Wójtowicz z Centrum Muzycznego „Tryton” w Tomaszowie Lubelskim.
W drugim dniu festiwalu, jury oceniało występy dorosłych oraz grup śpiewaczych, scholi i chórów. Wśród solistów prym wiodła Samuela Łach z Dynowa, Dominika Pruchnicka i Gabriela Tomaka– obie z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
Jeśli chodzi o trio, nagrody powędrowały do Zuzanny Kiełtyki, Karoliny Kargol i Julii Klechy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze miejsce zajęła również schola „Słowiki” z Krzczonowa, a męski chór „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej otrzymał wyróżnienie.
Wśród zespołów śpiewaczych najlepsze okazały się „Stokrotki” z Cewkowa, działające przy Kole Gospodyń Wiejskich, największymi umiejętnościami jeśli chodzi o zespoły wokalne popisał się zespół „Jednogłośnie” z Klubu 21. BSP w Rzeszowie, a jeśli chodzi o zespoły wokalno- instrumentalne, na najwyższym stopniu podium stanął zespół „Wesołe nutki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej.
Grand Prix festiwalu powędrował do zespołu wokalno- instrumentalnego „Bella Voce”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przeworsku.

fot.CK Przemyśl
Fundatorami nagród finansowych było Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz klasztor oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Nagrody rzeczowe ufundowali: Kuria Metropolitalna w Przemyślu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Miasta Przemyśla oraz Urząd Gminy we Fredropolu. Na zdjęciu o. Krzysztof Hura- gwardian klasztoru oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze